"Политическа търговия". Мария Габриел няма да подпише договора за реформи на ПП-ДБ

Вицепремиерката и външна министърка Мария Габриел даде пресконференция на 21 февруари 2024 г.

Вицепремиерката и министърка на външните работи Мария Габриел от ГЕРБ няма да подпише предложения от "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) договор за реформи. Това каза тя в изявление пред медиите в сряда, като отказа да отговаря на журналистически въпроси.

Няколко часа по-рано и лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отхвърли предложения меморандум като каза, че вместо това предсрочни избори са "логичен завършек на така наречената некоалиция".

Реакциите им идват, след като във вторник ПП-ДБ предложи на ГЕРБ споразумение за общите им политически приоритети и начина, по който ще се взимат решенията до края на пълния четиригодишен управленски мандат. В него е описано и как и кога да се извършат назначенията в регулаторите и спецслужбите.

Вижте също "Нямаме намерение да разваляме това правителство". Премиерът Денков даде интервю за Би Би Си

Според Мария Габриел меморандумът има за цел политическото овладяване на съдебната система, регулаторите, контролните органи и службите.

"Това е саботиране на процеса на разговорите и е проява на всичко друго, но не и желание за продължаваме на съвместното управление", каза тя.

Ако документът не бъде приет, ПП-ДБ предлага да има предсрочни избори, които да съвпаднат с тези за европейски парламент през юни 2024 г.

По думите на Габриел меморандумът влиза в противоречие с конституцията, демокрацията и европейската практика.

"Този документ предлага две политически сили да се споразумеят за подялба на регулатори, съдебна система и служби за сигурност", каза тя.

Габриел нарече меморандума "опит за политическа търговия, прикрита зад привидни лозунги за спазване на принципи".

Тя каза, че съдебната реформа е приоритет, но за девет месеца не могат да бъдат постигнати всички цели. "Ще се изискват от мен с ясното съзнание, че не могат да бъдат изпълнени", каза Габриел, която след ротацията ще замени Николай Денков като премиер.

Тя попита защо не е подписано подобно споразумение в началото на управлението на некоалицията, както е настоявала ГЕРБ. Попита и дали ПП-ДБ предлага подобен меморандум да се подписва на всеки 9 месеца при ротация или "само когато премиерът ще е от ГЕРБ".

Проектът на ПП-ДБ идва 15 дни преди очакваната ротация на Министерския съвет, в която кабинетът на премиера Николай Денков от ПП-ДБ трябва да подаде оставка и за министър-председател да бъде избрана Габриел от ГЕРБ.

По-рано в сряда и председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски разкритикува предложението на ПП-ДБ. Пеевски, който е санкциониран от Съединените щати за корупция, определи предложеното от ПП-ДБ разпределение поравно с ГЕРБ на постове в регулаторите като "делкане".

Той заплаши, че партията му ще блокира попълването на регулаторите, за което другите две формации нямат нужните гласове. ДПС официално не е част от управлението, но го подкрепя, а проектът за договор на ПП-ДБ беше насочен само към ГЕРБ.

В сряда съпредседателите на ПП-ДБ Кирил Петков и Атанас Атанасов защитиха предложението си към ГЕРБ. Атанасов го нарече "покана за преговори към нашите фактически коалиционни партньори", а Петков - "отворена позиция, за да стигнем до разбирателство".

Вижте също "Шегичките трябва да спрат". Пеевски подкрепи ГЕРБ в спора с ПП-ДБ кой да е външен министър