"Прозрачно решение". Евентуалната продажба на "Лукойл" ще трябва да бъде одобрена от парламента

"Лукойл", България

Евентуалната продажба на "Лукойл" задължително ще трябва да бъде одобрена от парламента преди да може да бъде финализирана. Това съобщиха съпредседателят на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Кирил Петков и председателят на ГЕРБ Бойко Борисов на съвместна пресконференция в понеделник.

Новината идва, след като преди дни руската компания „Лукойл“ съобщи, че обмисля продажба на бизнеса си в България. В неделя премиерът Николай Денков каза, че евентуалната продажба на компанията е свързана с рискове и правителството обмисля начините, по които може да ги избегне.

Петков и Борисов казаха в понеделник, че ще внесат законопроект в парламента, който ще касае не само нефтопреработвателната промишленост, а и ядрената енергетика, газопроводите и газохранилищата в страната. С него евентуална промяна в собствеността им ще трябва да бъде ратифицирана с общо решение в парламента.

"Ще се вземе абсолютно прозрачно решение и ще се избегнат всякакви спекулации, че едва ли не някакви задкулисни интереси или офшорки могат да се кандидатират за закупуването на този стратегически актив", каза Петков във връзка с евентуалната продажба на "Лукойл".

В неделя Денков каза, че един от най-големите рискове, които могат да съпътстват такава сделка, е бизнесът да отиде в "неподходящи ръце" чрез фиктивна продажба.

Преди него подобно опасение изрази и самият Петков. За разлика от Денков, който не даде примери, Петков посочи вероятността зад възможна „офшорка“ да се крие български или руски собственик.

През последните месеци парламентът, правителството и регулаторите предприеха редица действия срещу руската компания "Лукойл". Те са част от отказа от руски горива след началото на войната на Русия в Украйна. България вече не внася газ от Русия, а вносът на петрол с руски произход беше разрешен за страната до края на 2024 г.

На този фон "Лукойл" съобщи, че ще "преразгледа стратегията си по отношение на активите си" в България. Освен рафинерията "Нефтохим" в Бургас компанията притежава и мрежа от складове за гориво и бензиностанции.

Вижте също Днес "Хаосът царува". Но може ли да има политически ползи от него?