Луковмарш се състоя в София въпреки опозицията на общината

Участничка в Луковмарш преминава покрай колона от полицаи в София, 22 февруари 2025 г.

Крайнодясното шествие Луковмарш се проведе в събота в София при засилено полицейско присъствие.

Няколкостотин участници извървяха маршрута от площад "Св. Неделя" до къщата на генерал Христо Луков, на когото е посветено шествието, видя репортер на Свободна Европа. Там те поднесоха цветя и запалиха факли.

Участници в Луковмарш със запалени факли

Както и други години, Столичната община съобщи, че е издала заповед за прекратяване на събитието, но това се случи едва след като част от участниците вече бяха стигнали крайната точка на маршрута.

Вижте също "Парад на омразата". Как Луковмарш вербува младежи за крайнодесни идеи

По-рано общината забрани шествието, но организаторите от националистическия Български национален съюз обжалваха решението. Съдът уважи жалбата, заради което кметът Васил Терзиев съгласува събитието, но нареди маршрутът му да бъде променен.

От Столичната община впоследствие съобщиха, че организаторите не са се съобразили с променения маршрут. Вместо това участниците, съпровождани от голям брой полицаи, стигнаха до къщата на ген. Луков в квартал "Оборище".

Участници в Луковмарш

Те не се движеха в плътен строй като предишни години, а бяха разделени на малки групи от полицията. По пътя си участниците носеха свещи. Те скандираха името на ген. Христо Луков, както и слогана на марша: "Забранен, но не забравен".

Участници в Луковмарш палят свещи, част от които оставяха по пътя си.

По-рано през деня в центъра на София се проведе и протест срещу Луковмарш по мотото "Без нацисти по улиците ни".

От години граждани, правозащитници и част от партиите призовават за ефективна забрана на шествието. Те казват, че то разпространява ксенофобски и расистки идеи.

Причината е спорната личност на ген. Христо Луков, в чиято памет се организира шествието. Луков е смятан за герой от Първата световна война, който по-късно става министър на отбраната и подкрепя съюза на България с нацистка Германия.

В рамките на година оглавява и пронацистката организация Съюз на българските национални легиони (СБНЛ).

През февруари 1943 г. Луков е убит от комунистическа бойна група.

От години шествието в негова памет привлича крайнодесни и неонацисти от цяла Европа.

Вижте също Как битката "комунизъм-антикомунизъм" утихна, без да е обявявано примирие