Приетата от парламента забрана в училище да се споменава ЛГБТ общността провокира два протеста в София. В тях участваха предимно млади хора, които просто защитават правото си да съществуват. Какво казват някои от тях?
Саня е на 35 години. Вече втори пореден ден тя идва с плакат в пространството между Министерския съвет, парламента и президентството. Там се събират хора, които протестират срещу новата забрана в училищата да се коментират теми, свързани с ЛГБТ хората.
Тази законова поправка беше приета с голямо мнозинство с гласовете на всички партии в Народното събрание, освен тези на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ). По време на дебатите критичните гласове срещу законопроекта, предложен от проруската "Възраждане", се брояха на пръсти.
Депутатите, подкрепили забраната, наричат споменаването на ЛГБТ хората в училище "пропаганда" на "нетрадиционна сексуална ориентация". Повечето от тях обаче не коментират факта, че това законодателство е заимствано от Русия, където от години има репресии срещу хората с различна сексуална ориентация.
"Не съм чувала нито един случай на възрастен човек или на дете, което да е минало през облъчване и да стане гей. Не виждам къде са тези, превърнати в гейове", казва Саня пред Свободна Европа.
Според нея новата законова забрана ще навреди не само на младежите, които се определят като ЛГБТ, но и на хетеросексуалните. Причината е, че липсата на възможност да говорят открито за собствените си емоции, ще ги постави в "по-голям риск", отколкото ако могат да обсъждат всички теми, които ги вълнуват.
Саня казва още, че аргументите, които е чула от депутатите в подкрепа на забраната, са били пълни с "измислени образи" на хора, които се поддават на несъществуваща пропаганда и така избират сексуалната си ориентация.
"Изобщо всички речи, които се чуха вчера от трибуната, нямат връзка с реалността. Тези хора, за които говорят [депутатите], не съществуват, тези страхове са само страхове. ЛГБТ хората просто искат да живеят щастливо, най-вече спокойно", казва още тя.
Симона е на 25 години, Тя споделя мнението, че новият анти-ЛГБТ закон преследва измислен проблем. И вместо да реши конфликтите по темата, само ще ги задълбочи, създавайки реални рискове за реални хора.
"Смятам, че има много по-важни неща от това да се занимават с несъществуващ проблем. Този закон може да доведе до още по-голяма поляризация в обществото и всъщност по-голям риск за децата, които са от ЛГБТ общността", коментира младата жена.
По думите на Симона дори някои от политиците, които говорят за "пропаганда", всъщност признават, че такава в България няма, а "този псевдозакон само трябва да предотврати такава".
"Тук съм, защото смятам, че да съществуваш като ЛГБТ човек не е пропаганда", обобщава тя пред Свободна Европа.
Забраната на т.нар. "пропаганда" на ЛГБТ общността беше прокарана с промени в Закона за предучилищното и училищното образование. Те бяха гласувани в спешен порядък по предложение на БСП, подкрепено с голямо мнозинство. Така поправката беше гласувана на две четения едно след друго в пленарната зала, без да има срок между двете, в който текстовете да бъдат обсъдени и прецизирани,
Законовите промени обаче все още не са влезли в сила и сега протестиращите настояват президентът Румен Радев да им наложи вето. Аргументи за това не липсват. Според правозащитници новите текстове са дискриминационни и противоречат на Европейската конвенция за правата на човека. Радев досега не е коментирал темата.
Сред организаторите на протестите срещу новата забрана са феминистки и ЛГБТИ+ организации, като "ЛевФем", "Феминистки мобилизации", "Феминистка библиотека", ЛГБТИ организация "Действие", "Български фонд за жените" и други.