САЩ променят курса. Крим вече "не подлежи на обсъждане"

Колаж на Свободна Европа

Според президента на САЩ Доналд Тръмп Украйна е загубила Крим преди много години и полуостровът "дори не подлежи на обсъждане". Това стана ясно от негова публикация в социалната мрежа Трут Соушъл в сряда.

Изказването е най-ясният сигнал досега, че САЩ може да са готови да признаят руската анексия на Крим като част от сделка за край на войната.

В отговор президентът на Украйна Володимир Зеленски каза, че Киев няма да промени позицията си относно Крим, а Тръмп го обвини, че така пречи на преговорите за мир.

Русия незаконно анексира Крим през 2014 г. Това действие беше осъдено от НАТО и доведе до влошаване на отношенията на Москва със Запада. Досега анексирането на Крим е признато единствено от държави като Судан и Северна Корея.

Вижте също Дом на фронтовата линия. Как Русия започна да предлага ипотечни кредити за имоти в Украйна

След идването на Тръмп на власт натискът върху Украйна се увеличи. През последните седмици президентската администрация в САЩ води преговори с Киев и Москва поотделно.

Няколко пъти Тръмп каза, че сделката за прекратяване на войната е "много близо", но добави и че отказът на Зеленски да приеме условията на САЩ "няма да доведе до нищо друго, освен да удължи" конфликта.

Какво каза Киев

Украинският президент Володимир Зеленски отхвърли категорично признаването на Крим за руски и определи тази възможност като "противоконституционна".

В своя публикация той каза, че Украйна ще спазва конституцията си, и добави, че е сигурен, че САЩ, "ще действат в съответствие с нейните категорични решения".

Към публикацията си Зеленски добави и Декларация за Крим от 2018 г. от Майк Помпео, държавен секретар на Тръмп по време на първия му мандат. В нея се казва, че "Съединените щати отхвърлят опита на Русия за анексиране на Крим и се ангажират да поддържат тази политика, докато не бъде възстановена териториалната цялост на Украйна."

В четвъртък Зеленски добави, че Украйна прави всичко, което нейните партньори изискват от нея, с изключение на това, което е незаконно според конституцията ѝ.

Вижте също Русия и балистичните ѝ ракети по Украйна. На какво отгоре се чака мир от агресора

Европейската комисия (ЕК) също отказа да признае Крим за руски.

"Крим е Украйна", каза във вторник и ръководителката на външната политика на Европейския съюз Кая Калас пред френската информационна агенция АФП.

Какво означава промяната на позицията на САЩ

Според информацията в медиите, сред които Би Би Си и Уолстрийт Джърнал, условията, които администрацията на Тръмп е представила на Киев за приключване на конфликта, са по-благоприятни за Москва. Освен признаване на суверенитета на Крим, те може да включват и отказ от стремежа на Киев към НАТО.

Признаването на Крим за руски от страна на САЩ би противоречало на следвоенните международни правни норми в Европа, според които границите не трябва да се променят със сила.

Промяната на позицията на САЩ може да доведе до разрив в отношенията на Вашингтон с Европа, а в допълнение към това може да доведе до дипломатическа криза в НАТО, чиято позиция е никога да не признава руския контрол над полуострова.

"Дори ако САЩ действат едностранно, това би възнаградило руската агресия и би насърчило Москва да продължи да преследва исканията си в Грузия и Молдова и да заплашва други бивши съветски страни като балтийските държави, които са членки на НАТО и ЕС", пише Файненшъл Таймс.

Защо Крим е важен

Местоположението на Крим в Черно море е стратегическо. Заради това Руската империя го анексира за първи път през 18 в. Тогава там живеят тюркоезични татари.

Вижте също Мерц, Макрон, Стармър. Кои са лидерите, които ще защитават Европа от Путин след промяната в САЩ

През 1917 г. местното население обявява независимост, но тя трае кратко, като впоследствие Крим става част от СССР.

Съветският лидер Никита Хрушчов прехвърля полуострова на Украйна през 1954 г. в чест на 300-годишнината от обединението на Москва и Киев. Тогава и двете страни са част от Съветския съюз. Когато той се разпада, полуостровът става част от новата независима Украйна. След това Русия продължава да поддържа база на черноморския си флот в град Севастопол.

През 2014 г. заради мащабни протести в Украйна проруският президент на страната Виктор Янукович е принуден да напусне поста си. Тогава Путин анексира Крим. В отговор САЩ, ЕС и други държави налагат санкции на Москва.

Вижте също Много неяснота и несигурност. Какво точно разбрахме от преговорите на САЩ с Украйна и Русия