Кой кой е в проектокабинета на ГЕРБ, БСП и "Има такъв народ"

На снимката Росен Желязков (ГЕРБ), Томислав Дончев (ГЕРБ), Теменужка Петкова (ГЕРБ), Гроздан Караджов (ИТН), Борислав Гуцанов (БСП)

Президентът Румен Радев връчи в сряда първия мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ-СДС. Номинираният за премиер от партията Росен Желязков върна мандата изпълнен.

В предложения кабинет има министри на ГЕРБ-СДС, БСП и "Има такъв народ" (ИТН). Съставът му предстои да бъде гласуван в Народното събрание (НС).

Новината идва ден след като ДПС-Доган съобщи, че ще подкрепи правителството на трите партии. Така те ще имат достатъчно гласове, с които кабинетът да бъде одобрен в пленарната зала.

Вижте също Четири причини Борислав Сарафов да не бъде избран за главен прокурор

След като Радев прие изпълнения мандат, тoй съобщи, че ще издаде указ с предложение за избирането на Росен Желязков за министър-председател още в същия ден.

Росен Желязков от своя страна, каза, че най-големият компромис, който е направила ГЕРБ, е че не е номинирала Бойко Борисов за премиер. Въпреки това в проектокабинета има няколко ярки политически лица на ГЕРБ.

Ето пълния състав на кабинета.

Росен Желязков (ГЕРБ) министър-председател

Номинираният за министър-председател Росен Желязков е депутат от групата на ГЕРБ-СДС. Това е вторият път, в който той е кандидат за премиерския пост.

През юли 2024 г. 50-тото НС отхвърля тогавашния проектокабинет "Желязков". Няколко месеца по-рано Желязков е свален от поста на председател на 49-ия парламент. И в двете гласувания участват БСП и "Има такъв народ", които сега са част от коалиционния кабинет.

Предложеният за премиер Росен Желязков

Росен Желязков завършва "Право" в Софийския университет. От 1995 до 1998 г. е адвокат по гражданско и търговско право. След това за кратко работи като заместник-кмет на столичния район "Лозенец" с направление "Законност и контрол".

В края на 2003 г. става секретар на Столичната община по времето на Стефан Софиянски. Остава на поста и при избирането на Бойко Борисов за кмет през 2005 г.

През 2009 г. е назначен за главен секретар на Министерския съвет. Четири години по-късно е подсъдим за аферата "Костинброд", но съдът го оправдава напълно.

На 5 декември 2014 г. става съветник на Борисов по въпросите за административната реформа и електронното управление. По-късно ръководи Държавната агенция "Електронно управление" и Комисията за регулиране на съобщенията. Бил е министър на транспорта в третия кабинет на Бойко Борисов, който управлява от 2017 до 2021 г. Росен Желязков е депутат от ГЕРБ във всички народни събрания от 45-тото насам.

Вижте също Какъв е планът на Бойко Борисов този път

Атанас Зафиров (БСП) – министър без портфейл, отговарящ за силовите министерства

В новото правителство Зафиров е предложен за вицепремиер и министър без портфейл, отговарящ за силовите министерства.

Изпълняващият функциите председател на БСП Атанас Зафиров

В момента той е временен председател на Българската социалистическа партия (БСП), като изпълнява тази роля от 15 юни насам. Той беше избран на заседание на Националния съвет на партията и ще заема поста до избора на нов лидер.

Зафиров е дългогодишен депутат от БСП, има образование в националната сигурност, финансите, българския език и историята. Парламентарната му кариера започва през 2013 г., когато става депутат в 42-ото Народно събрание. Оттогава е неизменна част от всички парламенти след 2021 г. Бил е делегат в Парламентарната асамблея на НАТО

Томислав Дончев (ГЕРБ) – вицепремиер и министър на иновациите и растежа

Томимслав Дончев е предложен за вицепремиер и министър на иновациите и растежа. Той беше предложен за абсолютно същия пост и в отхвърления през лятото на 2024 г. проектокабинет на ГЕРБ.

Дончев е роден в Габрово. Завършил е философия и журналистика, а по-късно специализира и политически науки в Полша, както и бизнес администрация. Работил е като учител във Високотехлогичен бизнес инкубатор в родния си град, а по-късно и като програмен директор на фондация "Отворено общество".

Томислав Дончев

В политиката влиза през 2007 г., когато е кандидат за кмет на Габрово от ГЕРБ и печели изборите. В периода му на управление на града общината става известна с успешните кандидатури и реализиране на проекти, финансирни с европейски средства.

През 2010 г. за пръв път става част от изпълнителната власт като министър без портфейл, отговорен за управлението на средствата на Европейския съюз. Това стана в първия кабинет на Бойко Борисов.

За пръв път Дончев е кандидат за народен представител през 2013 г. и неизменно е избиран за депутат оттогава.

Той беше вицепремиер, отговорен за еврофондовете и икономическата политика във втория кабинет на Борисов и вицепремиер в последния кабинет на ГЕРБ, който изкара пълен мандат между 2017 и 2021 г.

През 2021 г. Дончев беше избран за зам.-председател на ГЕРБ заедно с Даниел Митов.

Гроздан Караджов (ИТН) – министър на транспорта и съобщенията

За министър на транспорта и вицепремиер е предложен Гроздан Караджов от ИТН.

Гроздан Караджов

Завършва Първа английска езикова гимназия в гр. София и "Право" в Софийския университет "Св. Климент Охридски". През 90-те години е председател на Независимото студентско дружество в Юридическия факултет на Софийския университет и съпредседател на Федерацията на независимите студентски дружества. От 1990 до 1995 г. работи във фондация "Отворено общество".

В периода 1996 – 2011 г. е главен секретар на Комитета по пощи и далекосъобщения, главен секретар на Министерство на транспорта и съобщенията по време на управлението на Иван Костов и председател на Съвета на директорите на БТК.

В периода 1998 – 2003 г. е член на Надзорния съвет на Българска пощенска банка.

Вижте също "Най-големите русофили в тази прокуратура". Как Сарафов, Цацаров и Гешев разследваха взривовете в складове за оръжие

На парламентарните избори през 2014 г. е избран за народен представител от листата на Реформаторския блок.

От ноември 2014 г. до декември 2015 г. е председател на постоянната Комисия по транспорт, информационни технологии и съобщения.

През 2021 г. за пръв път беше избран за депутат от квотата на ИТН. По-късно той стана част от кабинета на Кирил Петков в ролята си на министър на регионалното развитие.

По време на периода му на поста той често влизаше в конфликти с останалите си колеги в Министерския съвет и тогавашния премиер. След като ИТН напусна коалицията, а Караджов подаде оставка като министър, Кирил Петков го обвини в това, че е поискал "безпрецедентно увеличаване" на бюджета на регионалното министерство с 3,6 млрд. лева, което е било допълнително към вече гласувания "рекорден" бюджет от 2,2 млрд. на ведомството. По думите на Петков тогава тези пари е трябвало да бъдат насочени към същите фирми, за които управляващите твърдяха, че са източвали бюджета през т.нар. инхаус процедури.

Даниел Митов (ГЕРБ) – министър на вътрешните работи

Даниел Митов досега няма опит, свързан с поста, за който е издигнат. Той беше външен министър във второто правителство на Борисов от квотата на коалиционния му партньор Реформаторски блок.

Даниел Митов

В началото на политическата си кариера той е член на Демократи за силна България (ДСБ), която днес е част от коалицията ПП-ДБ.

През 2017 г. прокуратурата внесе обвинение срещу Митов за престъпление по служба заради договор, който е сключен по негово време и е нанесъл финансови щети на външното министерство. По-късно обвинението беше изменено в злоупотреба с доверие. През април 2020 г. Митов беше окончателно оправдан по всички обвинения и заведе дело срещу прокуратурата.

Малко по-късно той се присъедини към ГЕРБ и за пръв път беше избран като депутат от партията на изборите през април 2021 г. Оттогава неизменно е народен представител от партията във всеки следващ парламент. Митов стана и заместник-председател на партията заедно с Томислав Дончев.

Вижте също Раздор за премиера или нещо друго? Защо ГЕРБ провали преговорите за правителство

През пролетта на 2021 г. той беше издигнат за кандидат-премиер, но веднага върна втория проучвателен мандат за съставяне на кабинет на президента Румен Радев. Причината беше, че предварително беше ясно, че ГЕРБ не може да състави правителство.

Тогава изборите бяха спечелени от партията на Слави Трифонов "Има такъв народ" (ИТН), но тя така и не внесе за гласуване в парламента предложения от нея кабинет. След това ИТН не подкрепи нито едно друго предложение за правителство.

През пролетта на 2024 г. Митов беше предложен за служебен външен министър от служебния премиер Димитър Главчев, но президентът Радев отказа да го назначи и в крайна сметка Митов оттегли кандидатурата си.

След изборите през юни Митов отново беше издигнат за министър на външните работи в предложения от ГЕРБ кабинет с премиер Росен Желязков. Той обаче не събра достатъчно подкрепа в зала.

Теменужка Петкова (ГЕРБ) министър на финансите

Теменужка Петкова е едно от знаковите лица на ГЕРБ. В кабинета на Желязков тя е предложена за министър на финансите. През юли миналата година тя беше предложена за министър на икономиката и индустрията в проектокабинета на ГЕРБ, а в миналото е била и министър на енергетиката.

Теменужка Петкова

Петкова е завършила УНСС със специалност „Счетоводство и контрол“, като изгражда своята професионална кариера като ревизор и финансов експерт в Столичното управление „Държавен финансов контрол“ (1992–2000).

Между 2007 и 2013 г. Петкова заема ръководни постове в Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). В изпълнителната власт влиза за пръв път като зам.-министър на финансите в служебното правителство на Георги Близнашки. След това става министър на енергетиката в два кабинета на Бойко Борисов.

По време на нейния мандат беше договорено изграждането на продължението на газопровода „Турски поток“ през България – проект, обслужващ руските геополитически интереси. Газопроводът, чийто капацитет почти изцяло се използва от „Газпром“, заобикаля Украйна, като доставя газ до Сърбия и Унгария – ключови съюзници на Москва.

Вижте също "Пътна карта" в хакнат мейл. Има ли още потвърждения, че "Турски поток" в България е руски

Пътната карта за строежа на газопровода показва, че тръбата е договорена при условия, изцяло благоприятни за Русия. Тя е подписана от Петкова, но изчезна веднага след като ГЕРБ падна от власт и се появи едва през 2024 г. в изтекли документи на приближени до Кремъл.

Като министър на енергетиката Петкова не успя да инициира енергиен преход, да договори нови ядрени мощности или да предотврати натрупването на огромни дългове от държавни предприятия.

Георги Георгиев (ГЕРБ) – министър на правосъдието

Георги Георгиев е друго знаково за ГЕРБ лице. Доскоро той оглавяваше Столичния общински съвет, но през 2024 г. беше избран за народен представител в 50-ото Народно събрание. На изборите от 27 октомври той беше преизбран за депутат от ГЕРБ.

Георги Георгиев

Георгиев е роден на 26 май 1986 г. в Раднево. Образованието му включва право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където защитава докторска степен с дисертация на тема „Залог на търговско предприятие“, въз основа на която издава и книга. Георгиев специализира международно търговско право в King’s College London, както и английско търговско право в Лондонското училище по икономика и политически науки.

Той е главен асистент по търговско право в Юридическия факултет на Софийския университет и е управляващ съдружник на Адвокатско дружество "Георгиев и Колев".

Политическата му дейност започва през 2019 г., когато е избран за общински съветник в Столичния общински съвет от гражданската квота на ГЕРБ-СДС.

През 2024 г. при гласуването на закона, забраняващ ЛГБТ "пропагандата" в училище, Георгиев беше един от малкото депутати от ГЕРБ, които му се противопоставиха и го критикуваха публично.

Георг Георгиев (ГЕРБ) – министър на външните работи

Предложението на министър на външните работи е Георг Георгиев от ГЕРБ. В третото правителство на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов той беше зам.-министър на външните работи, докато начело на ведомството беше Екатерина Захариева.

Георг Георгиев

Той е роден през 1991 г. в София. Завършва политология, а по-късно и магистратура в същата катедра в Софийския университет.

Политическата му кариера започва от младежката организация на ГЕРБ.

Работи като сътрудник в Европейския информационен център и асистент на членове на Европейския парламент от ГЕРБ.

За пръв път е избран за депутат през 2014 г., като тогава е едва на 23 години. Впоследствие е избиран за народен представител още 5 пъти.

Името му се прочу след публикуването на клип, на който целува ръка на тогавашния премиер Бойко Борисов от 2017 г. Няколко месеца по-късно идва и назначението му като зам.-външен министър.

Вижте също Кой е "по-по-най" в забраната на ЛГБТ

Георгиев взе активна роля по време на протестите срещу последния кабинет на Борисов през 2020 г. По-късно той често беше обвиняван от противниците на ГЕРБ за това, че използва фалшиви новини за политически цели.

Красимир Вълчев (ГЕРБ) – министър на образованието и науката

Предложението за министър на образованието и науката е Красимир Вълчев. Той е депутат от ГЕРБ във всички парламенти от 45-ия насам.

Красимир Вълчев

Роден е на 9 юни 1975 г. в София. Завършва "Финанси" в Икономическия университет във Варна. Има магистърска степен по публични финанси. През 2002 г. започва работа в Министерство на финансите, а в периода 2003-2009 г. е експерт в дирекция "Държавни разходи".

Бил е главен секретар на Министерството на образованието и науката от 2009 г. до 2017 г. След това заема министерския пост във ведомството по време на третото правителство на Бойко Борисов.

В 49-ото Народно събрание е председател на комисията по образованието и науката. В следващия парламент отново участва в комисията, но като зам.-председател. Сега е част от състава на комисията по бюджет и финанси.

Жечо Станков (ГЕРБ) – министър на енергетиката

Жечо Станков е предложението на ГЕРБ за министър на енергетиката. Той е предложен за същата позиция и в проектокабинета на ГЕРБ-СДС през март 2024 г.

Жечо Станков

Жечо Станков е магистър по икономика от университета в Регенсбург, Германия. Работил е като маркетинг директор, както и консултант по енергийни проекти, пише на официалния сайт на ГЕРБ.

Той е съосновател и секретар на „Българска асоциация компресиран природен газ“ (Браншова организация в енергетиката). Жечо Станков е бил председател на Българския енергиен холдинг (БЕХ).

Вижте също Бюджет за новата и прокуратура от старата година. За какво се договарят в Народното събрание

От 2011 г. той е общински съветник на ГЕРБ в Бургас, като през 2015 г. е назначен за зам.-министър на енергетиката и става втория заместник на министър Теменужка Петкова. Тогава той е на 32 години.

През януари 2023 г. става председател на временната парламентарна комисия, разследваща сделката между „Боташ“, „Булгаргаз“ и „Булгартрансгаз“, която предизвика сериозен обществен и политически интерес заради неизгодните си условия за България.

Като председател на временната комисия той първоначално отказва да внесе доклада за споразумението в пленарната зала, като впоследствие това се случи на извънредно заседание на Народното събрание.

Мирослав Боршош (ГЕРБ) – министър на туризма

Боршош е общински съветник от ГЕРБ в Столичния общински съвет (СОС). Председател е на комисията по култура в СОС.

Мирослав Боршош

От 2021 до 2023 г. беше зам.-кмет по културата по време на последния мандат на Йорданка Фандъкова от ГЕРБ като кмет на София. Преди това, през 2014 г., Боршош беше назначен за директор на Националния дворец на културата (НДК) в София.

През 2018 г. срещу него беше повдигнато обвинение за нецелево изразходване на над 3 млн. лева бюджетни средства, присвояване и умишлена безстопанственост в особено големи размери. Боршош беше оправдан по делото.

През 2005 г. Боршош е част от инициативния комитет по издигането на Бойко Борисов за кмет на София.

Атанас Запрянов (предложен от ГЕРБ) – министър на отбраната

Атанас Запрянов е предложен за министър на отбраната, като той заема този пост и в момента в служебното правителство на Димитър Главчев.

Атанас Запрянов

Роден е на 16 април 1950 г. в с. Драгойново и служи в Българската армия от 1974 до 2010 г. Основната част от кариерата му преминава в Свързочни войски и Генералния щаб на армията. През 2010 г. преминава в резерва и става съветник на Николай Младенов, който е министър на отбраната в първия кабинет на Бойко Борисов.

Вижте също До следващата Коледа. Защо спирането на тока е системен проблем, който ще се повтаря

По-късно заема поста зам.-министър на отбраната във второто и третото правителство на ГЕРБ, както и в кабинета на акад. Николай Денков. Запрянов е бил началник на Военна академия "Г.С. Раковски". Има опит и като представител на България във военните комитети на НАТО и ЕС.

Валентин Мундров (ГЕРБ) – министър на електронното управление

За министър на електронното управление е предложен Валентин Мундров. Той заема този пост и в служебното правителство на Димитър Главчев, а преди това беше заместник-министър в правителството на Николай Денков.

Мундров е бил ИТ консултант в Националната здравноосигурителна каса, оглавявал е дирекция в държавното дружество „Информационно обслужване“ и е работил като експерт в митниците и здравното министерство.

Завършил е специалност „Индустриално инженерство“ в Техническия университет и „Електронен бизнес и електронно управление“ в Софийския университет.

Георги Тахов (предложен от ГЕРБ) – министър на земеделието и храните

Георги Тахов е министър на земеделието в служебното правителство на Димитър Главчев. Той беше назначен на поста през април 2024 г. на мястото на Кирил Вътев, който беше освободен заради "несправяне със служебните задължения".

Георги Тахов

Тахов беше предложен и за редовен министър в същата област и в пректокабинета на Желязков от юли 2024 г.

Преди да стане министър Тахов заема поста на директор на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) - назначен през август 2022 г., когато на власт беше първият служебен кабинет на Гълъб Донев.

Във визитката му пише, че е доктор по икономика, притежава и магистърски степени по счетоводство от ВФСИ „Д. А. Ценов“ Свищов, по право от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий“, както и „Стратегическо ръководство и управление на сигурността и обществения ред“ от Академията на МВР.

Мариан Бачев (ИТН) – министър на културата;

Мариан Бачев е актьор и мениджър в сферата на сценичните изкуства. Работил е в различни театри в цялата страна. Има 12 години опит в „Шоуто на Слави“ на сегашния лидер на ИТН Слави Трифонов по времето, когато то се излъчва по бТВ.

Мариан Бачев

От 2019 г. е част от екипа на „Вечерното шоу на Слави Трифонов“ в партийната телевизия на ИТН 7/8.

Петър Дилов (ИТН) – министър на икономиката и индустрията

За министър на икономиката и индустрията е предложен Петър Дилов. За биографията му има малко публична информация.

Той е служител в банковия надзор на Българската народна банка (БНБ), съобщи Лекс. Според 24 часа той работи в БНБ от 2011 г. и в момента е представител на регулатора в работните формати на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейския банков надзор.

Вижте също Алтернативите на членство в НАТО. Какви са възможностите за сигурност пред Украйна

Дилов е от София и е завършил висшето си образование в УНСС. Дилов е номинация на ИТН.

Силви Кирилов (ИТН) – министър на здравеопазването

Силви Кирилов е предложението на ИТН за министър на здравеопазването. Той е лекар по професия и заема поста на директор на "Александровска болница" от 2003 до 2005 г. През 2021 г. той също е предложен от ИТН за министър на здравеопазването в последствие оттегления от партията кабинет.

Силви Кирилов

Той е бивш директор е на Агенцията по трансплантациите и е управлявал болници като "Доверие' и "Уни хоспитал" (Панагюрище). Мандатът му в агенцията по трансплантации започва през 2011 г., като 2 години по-късно е уволнен от тогавашния министър на здравеопазването Десислава Атанасова. Като причина тя посочва, че е била недоволна от работата на агенцията.

За първи път Силви Кирилов е избиран за народен представител в 45-ото Народно събрание от МИР Хасково.

През 2024 г. беше предложен за председател на Народното събрание, като няколко пъти стигаше до балотаж, но не беше избран. Тогава Явор Божанков, депутат от ПП-ДБ, каза, че има притеснителни моменти в биографията на Кирилов.

Сред тях той посочи негово съдружие с бившия премиер Любен Беров, управлявал с мандата на ДПС, участие в ръководството на партия “Лидер” на Христо Ковачки и участие в управата на дружество, в което дялове има Йордан Христов - съпруг на Борислава Йовчева - жената, с която се твърди, че лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов има дете.

Борислав Гуцанов (БСП) – министър на труда и социалната политика

Борислав Гуцанов е кандидатът за министър на труда и социалната политика в проектокабинета на ГЕРБ. Той е дългогодишен член на БСП, като в момента е председател на парламентарната група на партията.

Борислав Гуцанов

Гуцанов е учил във Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров” във Варна, както и на Военната академия „Г.С. Раковски" в София. Започва политическата си кариера като общински съветник на БСП във Варна, като става и председател на общинския съвет в града.

През 2010 г. Гуцанов е арестуван при така наречената операция "Медузите". Впоследствие е оправдан и осъжда държавата за задържането си.

Вижте също "Обръщайте се към Марина". Как Русия си откри "консулство" в централата на БСП във Варна

Борислав Гуцанов е народен представител от БСП в периода 2013-2014 г. и от 2021 г. досега. Той е приближен на бившата председателка на БСП Корнелия Нинова до оттеглянето ѝ от ръководството на партията. След това Гуцанов влезе във временното ръководство на БСП заедно с Атанас Зафиров и Драгомир Стойнев, като и тримата станаха опозиция на Нинова.

Манол Генов (БСП) – министър на околната среда и водите

За министър на околната среда и водите е предложен депутатът от БСП Манол Генов. Той е областен председател на БСП-Пловдив, бивш заместник-кмет на Асеновград и общински съветник от града.

Манол Генов

От 2014 г. е член на Комисията по околната среда и водите в парламента, 4 пъти е бил неин заместник-председател, като в периода 2021-2022 г. е и председател.

През 2017 г. той беше обвинен в купуване на гласове в Асеновград, но две години по-късно съдът го определи за невинен. Въпреки че обвинението срещу него беше прието за напълно несъстоятелно от съда, то стана повод за сериозни политически противоречия между тогавашните управляващи от ГЕРБ, от една страна, и БСП, от друга, през 2017 г. Заради тях Димитър Главчев, който към онзи момент беше председател на парламента, беше принуден да подаде оставка.

Иван Иванов (БСП) – министър на регионалното развитие и благоустройство

Иван Иванов е предложен за министър на регионалното развитие и благоустройството в кабинета на Росен Желязков.

Иван Иванов

Иванов придобива магистърска степен по история в Софийския университет през 1999 г., а през 2006 г. и магистърска степен по право във Великотърновския университет. Има докторска степен по история и юридически опит.

Вижте също "Война за правила". Какво искат практикуващите нелекарски медицински професии и защо това засяга всички

Иванов е дългогодишен депутат от БСП. През 2021 г. той заема поста министър на земеделието в редовното правителство на Кирил Петков.

През 2013 г. Иванов за часове заема и поста на зам.-министър на вътрешните работи в кабинета на БСП и ДПС начело с Пламен Орешарски (2013-2014).

Тогавашната му кандидатура обаче е оттеглена заради изнесения от "Капитал" факт, че през 1995 г. Иванов е бил управител на шуменския клон на бившата силова групировка СИК.

Иван Пешев (БСП) – министър на младежта и спорта

За министър на младежта и спорта е номиниран Иван Пешев от БСП. В момента той е втори мандат общински съветник в София, излъчен от листите на социалистическата партия.

Иван Пешев

Бил е административен директор на вестника на партията „Дума“. В миналия Столичен общински съвет е бил заместник-председател на комисията за децата, младежта и спорта, а сега е заместник-председател на комисията по икономика, собственост и дигитална трансформация.

През 2021 г. изданието БЪРД споменава името на брата на Пешев – Санко Пешев, като човек с връзки с лидера на ДПС – Ново начало Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция.

Вижте също "Газ, роднина, милиционер". Какви са връзките на десетки служители на "Булгартрансгаз" с политици