Експлозия на мина в Черно море нанесе леки щети на турски товарен кораб

Снимката е илюстративна

Експлозия на мина в Черно море нанесе леки щети по товарен кораб, плаващ под турски флаг. Екипажът е в безопасност, а корабът е продължил плаването си след кратко спиране за оценка на щетите, съобщи Ройтерс, цитирана от БТА.

Инцидентът е станал край бреговете на Румъния около 9:20 ч. по Гринуич (12:20 ч. българско време).

Това не е първият подобен инцидент от началото на войната в Украйна, след агресивната непровокирана инвазия на Русия през февруари 2022 г. През август морска мина избухна до румънския курорт Костинещи. Досега румънски водолази са неутрализирали пет морски мини в тази зона.

Застрахователните компании определят Черно море като зона с висок риск, а плаващите мини продължават да представляват опасност.

Източник от украинското правителство потвърди инцидента, като посочи, че най-вероятно става дума за мина от Втората световна война или за някоя от сухопътните мини, останали в зоната от миналата година.

Според данни на сайт за проследяване на кораби товарният кораб "Кафкаметлер" е хвърлил котва в четвъртък вечерта в канал на Дунава в близост до украинския терминал Вълкове. Базираният в Истанбул оператор на кораба „Кафкаметлер Меритайм“ (Kafkametler Maritime) не е открит от Ройтерс за коментар.

Инцидентът става след като Русия се изтегли от т. нар. зърнена сделка, която позволяваше на Украйна да изнася селскостопанска продукция по безопасен коридор в Черно море.

Оттогава Украйна създаде собствен временен хуманитарен коридор и няколко товарни кораба отплаваха от украински пристанища от август насам, като се придържат по-близо до териториалните води на Румъния, България и Турция.

Като се позова на информация от разузнаването, британското правителство съобщи в сряда, че Русия може да използва морски мини срещу цивилни кораби в Черно море, включително като ги поставя на пътищата за достъп към украински пристанища.

Вижте също България и Румъния засилват наблюдението в Черно море след избухването на морска мина