Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане исканията за касиране на изборите за парламент, проведени на 27 октомври. Във вторник съдът съобщи, че е поискал повторно преброяване на бюлетините в 1777 секции в рамките на делото.
Искания за касиране на изборите подадоха ПП-ДБ, „Възраждане“, ИТН, БСП и „Величие“. Част от тях настояват за частично касиране на вота, докато други настояват за повторно преброяване на всички гласове. КС допусна за разглеждане и петте жалби, като ги обедини в общо дело.
Вижте също Касиране на изборите. Как може да се случи това, което никога не се е случвалоВсички партии в новия парламент без ГЕРБ и ДПС-Ново начало на санкционирания за корупция Делян Пеевски изразиха съмнения в честността на изборите и поискаха тяхното касиране. Това направи и „Величие“, на която не ѝ стигнаха 21 гласа да влезе в Народното събрание. Президентът Румен Радев също се усъмни в честността на вота.
Изборите се проведоха на фона на сигнали за контролиран и купен вот, предимно в полза на крилото на ДПС на Пеевски. Имаше съмнения, че МВР прикрива тези практики, вместо да ги разследва, но служебният министър Атанас Илков отрече и каза, че ведомството е осигурило условия за провеждането на честни избори.
Видеонаблюдението на броенето на гласовете също показа нарушения, включително дописване на гласове. Централната избирателна комисия (ЦИК) обаче каза, че не може да направи нищо.
Сега Конституционният съд прие да разгледа исканията за касиране на вота.
Назначена е експертиза, която трябва да преброи повторно гласовете в 1777 секции.
Експертите трябва да проверят:
- дали броят на подадените действителни гласове по кандидатски съответства на вписания в протокола;
- дали броят на гласовете, подадени с машини, съответства на информацията от паметта на самите машини;
- дали протоколите на секционните избирателни комисии са съставени в съответствие с изискванията на закона.
Експертизата трябва да провери протоколите в други 442 секции, за да установи дали броят на недействителните бюлетини в тях съвпада с реално подадените. Проверката трябва да бъде завършена до 10 януари 2025 г.
Вижте също "Чадър над Пеевски". Как МВР подхрани съмненията, че прикрива купуване на гласовеКонституционният съд освен това поиска от ЦИК да даде информация за причините в някои секции да няма видеонаблюдение на броенето на гласовете – нещо, което е задължително по закон. Комисията трябва да даде информация и за промените в съставите на секционните комисии, извършени след крайния срок.
Изборният кодекс предвижда 2-месечен срок конституционалистите да се произнесат по такова искане. За да се стигне до решение за касиране на вота, трябва поне 7 от членовете на КС да го подкрепят.
Пълно касиране на изборите досега никога не се е случвало. В практиката на КС има два прецедента, в които това е ставало факт само частично.
Your browser doesn’t support HTML5