Депутатите от бюджетната комисия приеха във вторник на първо четене Закона за държавния бюджет.
Новината идва, след като преди дни правителството одобри бюджета за 2024 г., представен в началото на ноември от финансовия министър Асен Василев. През последните седмици бюджетът се превърна в повод за партийни спорове и дебати, а президентът Румен Радев каза, че ще му наложи вето.
Проектобюджетът беше приет с 13 гласа "за" и 6 "против" в бюджетната комисия, като партиите, които го подкрепиха, са "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП ДБ), ГЕРБ-СДС и ДПС. Основните въпроси, по които имаше разногласия в бюджетната комисия във вторник, бяха дали да има дефицит в бюджета, ръстът на дълга, както и растежът на икономиката.
Част от предвидените мерки в бюджета са увеличаване на минималната заплата до 933 лв., 11% увеличение на пенсиите и инвестиции от над 12 млрд. лв. Проектът, одобрен от МС, предвижда още брутният вътрешен продукт (БВП) да нарасне до 3,2% през 2024 г. Предстои да бъдат обсъдени изменения преди второто четене.
Според ГЕРБ дефицитът трябва да е по-нисък от 3%, затова партията определи плана като "компромисен”. ДПС подкрепи по-високия дефицит, при условие че се използва за инвестиции. Срещу бюджета гласуваха опозиционните партии "Възраждане", БСП и ИТН.
Законът за бюджета е един от най-важните и често се приема след дълги дебати и спорове между отделните партии. Бюджетът за 2024 г. трябваше да бъде внесен в парламента до 31 октомври, но депутатите удължиха законовия срок заради местните избори.
Вижте също От Османската империя, през Мусолини до бюджетна процедура. Къде изчезнаха "евроатлантическите" ценности