"Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) получи втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и веднага го върна неизпълнен.
"Просто формално давам папката, както е по Конституция, с ясното съзнание, че тя ще бъде върната", каза съпредседателят на ПП Кирил Петков. Той съобщи, че изборът на партията за премиер отново е Николай Денков.
Новината идва, след като във вторник парламентът прие, че първият мандат на ГЕРБ с премиер Мария Габриел е приключил неуспешно. ПП-ДБ предложи на ГЕРБ съвместно реализиране на втория мандат, но от партията на Бойко Борисов отказаха.
Вижте също "Най-лошият вариант". Какво ще се случи със съдебната реформа, борбата с корупцията и службите"Това, което можем да кажем, е, че коалицията "ГЕРБ-ДПС" иска избори. Също така, правейки преглед на преговорния процес, нямаме съмнение, че той беше проведен проформа с ясното съзнание, че страната трябва да отиде на избори", каза Денков, преди да върне мандата неизпълнен.
Досега всички останали партии в парламента, с изключение на "Възраждане", съобщиха, че няма да предложат кабинет, ако получат третия мандат. По Конституция, след като и трита мандата за съставяне на правителство са били неуспешни, се сформира служебен кабинет, чиято основна задача е организирането на предсрочни избори.
След като мандатът беше върнат, Петков поиска предсрочните парламентарни избори да бъдат проведени заедно с тези за Европейския парламент. Радев обаче каза, че "е късно за такава молба", визирайки конституционните промени, които ограничават неговите правомощия при избора на служебен кабинет.
Радев коментира и оставката на зам.-омбудсмана Елена Чернева-Маркова от сряда. Според промените в Конституцията тя беше една от възможностите за служебен министър-председател .
"Тя беше единствената фигура, която не е косвено или директно близка с никоя политическа партия", каза Радев.
Във вторник в декларация от името на ПП-ДБ един от съпредседателите на формацията - Атанас Атанасов, каза, че ако ГЕРБ не приеме предложението за правителство с втория мандат, ПП-ДБ ще го върне неизпълнен.
„Оказа се, че те не искат да загубят контрол върху съдебната власт и то не защото са големи стратези. Борисов е средна ръка стратег – не е невероятен. Това, което е невероятно, е, че не може да си представи свят, в който има Европейски съд, Европейска прокуратура, европейски служби. Него го е страх", каза Петков по-рано в сряда.
Едно от основните разногласия между ГЕРБ и ПП-ДБ беше именно споразумението за реформи в съдебната система, службите и регулаторите, което да бъде обвързано с конретни срокове.
Your browser doesn’t support HTML5
ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ постигнаха споразумение за 18-месечно съвместно управление през април 2023 г. Според него първо премиер трябваше да е Николай Денков от ПП-ДБ, който да подаде оставка на деветия месец, а постът му да бъде зает от Мария Габриел от ГЕРБ.
На 6 март Денков подаде оставка. На 19 март Габриел върна на президента Румен Радев изпълнен мандат със състав на правителство, който не беше съгласуван с ПП-ДБ. В понеделник ГЕРБ официално оттегли предложението си за кабинет, а ден по-късно парламентът гласува, че първият мандат е приключил неуспешно.
ПП-ДБ предложиха вторият мандат да бъде реализиран с премиер от ГЕРБ-СДС и подписване на споразумение за реформи в съдебната система, службите и регулаторите. Предложението обаче не беше прието.
Междувременно партиите си отправят взаимни обвинения за причините за провала на преговорите. ГЕРБ-СДС казват, че причина за неуспеха е спор за министерските постове. Според ПП-ДБ причината е нежеланието на ГЕРБ-СДС да се ангажира с конкретен план за реформи.
От 2021 г. насам в България се проведоха пет парламентарни вота. В този период ГЕРБ-СДС получи мандат за съставяне на правителство общо 6 пъти, като нито веднъж не внесе за гласуване правителство със свой мандат.
Вижте също Защо Борисов и Пеевски поискаха избори