Русия и Украйна оглавяват световна класация за киберпрестъпността

Снимката е илюстративна.

Русия, Украйна и Китай са най-горещите точки за киберпрестъпност в света. Това отбелязва проучване на най-значимите източници на заплахи от киберпрестъпления.

Новината идва малко след като международна операция, водена от САЩ и Великобритания, разби една от най-големите хакерски групи в света - LockBit - отговорна за 25% от всички кибератаки през последната година.

Вижте също Отмъщението на Сачков. Как бяха осветени връзките между киберпрестъпността и службите в Русия

В Световния индекс на киберпрестъпността, публикуван в списание PLOS One, се посочва, че Русия представлява най-голямата заплаха за киберпрестъпността, следвана от Украйна, Китай, САЩ и Нигерия.

Класацията е съставена от учени от Оксфордския университет и Университета на Нов Южен Уелс в Канбера. Тя се основава на разговори с почти 100 експерти по киберпрестъпност.

Идентифицирани са най-големите източници на петте основни вида киберпрестъпления - хакерските атаки, зловредния софтуер, кражбата на самоличност, социалното инженерство и кражбата на софтуер.

"Изследването ще позволи на агенциите по киберсигурност да се съсредоточат върху горещите точки. Ще насочат повече средства и ще се фокусират по-ефективно", казва д-р Миранда Брус, един от авторите на индекса.

Изследването ще помогне да се разбере как различните държави се специализират в различни видове киберпрестъпления.

"Анонимността на киберпрестъпниците ги прави трудни за откриване. Най-добрия начин да добием представа за местоположението им е като изследваме тези, чиято работа е да ги проследяват", казва доц. Джонатан Лъстхаус от авторския колектив.

Учените се надяват да разширят обхвата на проучването. Целта им е да изследват дали мащаба на киберпрестъпността в дадена страна се влияе от фактори като качеството на образование, брутния вътрешен продукт и нивата на корупция.

Вижте също "Хакнахме хакерите". Как САЩ и Великобритания разбиха "най-вредната в света" хакерска група