Товарен самолет на международната куриерска компания Ди Ейч Ел (DHL) се разби при опит да кацне на летището във Вилнюс, Литва, в понеделник. Пилотът загина, а трима души от екипажа бяха ранени.
Разследването продължава и засега властите в Литва не са съобщили каква е причината за катастрофата. Но часове след случая се появи хипотезата, че може да става дума за саботаж.
Германската министърка на външните работи Аналена Бербок допусна възможността да става дума за „хибриден инцидент“ с външно участие, без да даде подробности.
Тя направи препратка към няколко други случая в Европа, за които се предполага, че може да са резултат от саботажи, за които е подозира участие на Русия.
Вижте също Прекъснати са кабели в Балтийско море. Финландия и Германия подозират "хибридна война"Германските власти работят по случая съвместно с разследващите в Литва. Самолетът е излетял от Лайпциг в Германия, а един от пострадалите е германски гражданин.
Властите в Литва не изключват възможността самолетната катастрофа да е резултат от саботаж, но казват, че до момента няма категорични доказателства.
„Не можем да отхвърлим възможността за тероризъм“, каза началникът на контраразузнаването на Литва Дариус Яунискис.
„Но в момента не можем да посочим кой е отговорен“, добави той.
Защо все пак се допуска възможността да става въпрос за саботаж? Отговорът е в следващите редове.
Какво се случи
Товарният самолет Boeing 737-476 на компанията DHL излетя от Лайпциг, Германия, в понеделник. Около 90 минути по-късно той катастрофира край летището във Вилнюс, Литва.
Пилотът на самолета, който е испански гражданин, загина при катастрофата. Ранени бяха трима души – друг гражданин на Испания, гражданин на Германия и гражданин на Литва.
Компанията собственик DHL каза, че самолетът е „извършил принудително кацане“ на около 1 километър от летището във Вилнюс и причината за катастрофата все още не е известна.
Оцелелите членове на екипажа са казали на следователите, че преди катастрофата в кабината не е имало дим, пожар или друга извънредна ситуация, съобщи главен комисар Арунас Паулаускас от литовската полиция.
Той добави, че вероятността катастрофата да е резултат от външно въздействие – тоест удар с друг обект във въздуха - е много малка.
Видеозапис от камера за наблюдение показа как самолетът се спуска нормално към летището и след това експлодира.
При падането си самолетът се е ударил в няколко сгради, включително една къща. Обитателите ѝ не са пострадали.
Комуникацията между пилотите и контролната кула не е показала нищо необичайно, каза Мариус Баранаускас, ръководител на Националната авиационна служба на Литва. Той добави, че разследващите трябва да проучат записите от черните кутии, за да разберат какво се е случило в самолета.
Черните кутии, които записват данните от полета, бяха намерени във вторник.
Какви са версиите
Разследването на катастрофата все още продължава и властите в Литва не са съобщили коя е водещата версия. Те обаче не изключват възможността за саботаж.
„Без съмнение не можем да изключим версията за тероризъм“, каза Дариус Яунискис, началник на литовската контраразузнавателна агенция.
Той добави, че една от линиите на разследване е дали Русия е изиграла роля предвид предполагаемото ѝ участие в други случаи на саботажи в Европа.
„Виждаме, че Русия става все по-агресивна“, каза Яунискис, цитиран от АП. „Но в момента не можем да посочим кой е отговорен или да сочим с пръст, защото не разполагаме с такава информация.“
Вижте също Руски агенти са пробили службите на Австрия. Как в тази шпионска афера се откри и българска следаГерманската външна министърка Аналена Бербок каза, че катастрофата може да е „хибриден инцидент“.
„Трябва сериозно да се запитаме дали това е било нещастен случай или хибриден инцидент“, каза Бербок пред журналисти.
„Напоследък станахме свидетели на множество хибридни атаки в Европа, често насочени срещу отделни хора и инфраструктура“, добави тя.
Германското федерално бюро за разследване на авиационни инциденти също участва в разследването на катастрофата.
Другите случаи
Самолетната катастрофа в Литва е предшествана от няколко инцидента през последните месеци, за които западни разузнавателни агенции обвиниха Русия.
Те смятат, че предполагаемите акции на Москва са насочени към дестабилизиране на съюзниците на Украйна, тъй като тя разчита на помощ от тях във войната, която Русия води срещу нея.
През лятото беше съобщено за два случая на пожари в складове на DHL в Бирмингам във Великобритания и в Лайпциг в Германия - именно от там е тръгнал самолетът, който катастрофира край Вилнюс в понеделник.
Американското издание Уолстрийт джърнъл свърза случаите с предполагаема руска операция, която цели да тества дали взривни устройства могат да бъдат качени на самолети и взривени във въздуха. Изданието цитира разследващи, които казват, че устройствата, които са се запалили през юли, са били част точно от такава операция.
През октомври прокуратурата в Полша съобщи, че колети с експлозиви са били изпращани чрез куриерски компании до страни от ЕС и Великобритания, за да „тестват канала за прехвърляне на такива колети“, които в крайна сметка са били предназначени за САЩ и Канада. Четирима души са били арестувани в рамките на разследването.
Your browser doesn’t support HTML5