Гренландски мъж носи червена шапка с надпис "Да направим Америка отново велика". Обръща се към новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.
"Купи ни! Купи Гренландия", казва той на Тръмп.
Видео с такова съдържание публикува самият републиканец рано във вторник в собствената си социална мрежа Truth Social, като потвърди, че по-късно същия ден синът му Доналд Тръмп - младши ще посети Гренландия.
"Гренландия е невероятно място и хората (там) ще имат огромна полза, ако и когато тя стане част от нашата нация", написа Тръмп към видеото.
В пресконференция по-късно той стигна и по-далеч. Тогава новоизбраният американски президент не изключи използването на военна или икономическа сила, за да постави Гренландия, както и Панамския канал под контрола на САЩ.
"Не мога да ви обещая за нито едно от двете. Това, което мога да кажа, е, че се нуждаем от тях за икономическата си сигурност", каза той.
Но Тръмп не за първи път говори за добавяне на нови територии към САЩ. Той направи това и само преди месец, когато пак каза, че Гренландия трябва да стане част от САЩ, казвал е това и по време на първия си мандат като президент през 2019 г.
Вижте също Външната политика на Тръмп. Ще се върнат ли САЩ към едностранно налагане на силаВ понеделник той също така нарече Канада "51-ия американски щат" и препоръча страната да се обедини със САЩ.
А в началото на ноември, в първото си телевизионно интервю след изборната му победа, републиканецът се заигра освен с идеята за присъединяване на Канада, и с тази за добавянето на Мексико като щат.
Какъв е случаят с Гренландия
Най-отдавнашен и сериозен изглежда интересът на Тръмп към Гренландия. До 1953 г. островът е колония на Дания, а след това става автономна територия в рамките на кралството. Такъв е статутът му и към днешна дата.
На острова с площ 2,166 млн. кв. км (почти 20 пъти България) живеят само около 57 000 души, но за сметка на това той е икономически перспективен - богат е на полезни изкопаеми, нефт и природен газ. Въпреки това към момента гренландската икономика не е силно развита, като разчита преди всичко на риболов и помощи от Дания.
Вижте също "Травматизирано поколение". Как хиляди жени се оказаха без право да имат децаКато разположение Гренландия се намира на най-краткия път от Северна Америка до Европа, както и на най-краткия път от Вашингтон до Москва, което я прави стратегически важна за САЩ. Освен това там е разположено и голямо американско космическо съоръжение.
Още от 19 век американски политици и дипломати обсъждат възможността за закупуване или друг вид присъединяване на Гренландия към САЩ.
През 2019 г. по време на първия си президентски мандат Доналд Тръмп няколко пъти официално спомена идеята. Тогава множество медии съобщиха, че той е обсъждал това със свои високопоставени служители и съветници. Както Дания, така и самата Гренландия, рязкo отхвърлиха подобни разговори.
Тръмп обаче отново повдигна въпроса преди месец.
"Притежанието и контрола върху Гренландия е абсолютна необходимост" за националната сигурност на САЩ, каза тогава новоизбраният американски президент.
"Не сме за продан и няма да бъдем за продан", каза в отговор министър-председателят на острова Муте Егеде. "Гренландия принадлежи на народа на Гренландия", добави той, а датската премиерка Мете Фредериксен нарече идеята за продажбата "абсурдна".
"Да направим Гренландия отново велика"
Въпреки това във вторник Тръмп отново изрази желанието си Гренландия да се присъедини към САЩ. Той първо потвърди, че синът му Доналд Тръмп - младши ще посети острова, а след като това се случи, публикува и снимки от визитата.
"Посрещането (на Тръмп - младши) беше страхотно. Те (Гренландия) и Свободният свят се нуждаят от безопасност, сигурност, сила и мир. Това е сделка, която трябва да се осъществи. Да направим Гренландия отново велика", написа републиканецът в пост в Truth Social.
По-късно същия ден Тръмп беше попитан освен за Гренландия, и за още един свой интерес - Панамския канал, който свърза Тихия с Атлантическия океан и е ключово важен морски път. В миналото Тръмп е казвал, че той също трябва бъде под контрола на САЩ.
Републиканецът, който ще встъпи в длъжност след по-малко от две седмици, отговори, че не изключи използването на военна сила и икономическа принуда, за да постигне това. Той дори заплаши и че може да наложи мита на Дания, ако тя се противопостави на предложението му да закупи Гренландия.
Какво казва Тръмп за Канада и Мексико
В същата пресконференция във вторник Тръмп отново отправи заплахи и по адрес на Канада. Той отдавна казва, че ще наложи тежки мита върху вноса на канадски стоки в САЩ.
Сега той посочи, че САЩ "харчат милиарди долари" за защитата на Канада, нарече границата между двете страни "изкуствено начертана" и се закани да използва "икономически натиск", за да накара страната да се присъедини към САЩ.
"Те трябва да станат щат", каза Тръмп.
В същото време бъдещият президент намеси и Мексико в разговора, като каза, че смята да смени името на Мексиканския залив с "Американски залив".
По-рано той е казвал - неясно доколко сериозно - че също като Канада, и Мексико трябва да стане американски щат, ако не успее да спре нелегалните имигранти, които влизат в САЩ през общата им граница.
Именно позициите на Тръмп срещу имигрантите бяха един от основните елементи на кампанията, с която той спечели изборите на 5 ноември.
Вижте също Как и защо Тръмп победи с толкова многоКакви са реакциите
Изявленията на Тръмп от вторник бяха посрещнати от остри реакции. Както правителството на Гренландия, така и това на Дания рязко отхвърлиха предложенията на републиканеца.
Датската премиерка Мете Фредериксен повтори, че островът "не е за продан".
"Не мисля, че е добър подход да се борим помежду си с финансови средства, когато сме близки съюзници и партньори", каза тя.
"Няма абсолютно никакъв шанс Канада да стане щат от САЩ", каза премиерът на страната Джъстин Трюдо.
"Единствените ръце, които контролират (Панамския) канал, са панамски и това ще продължи да бъде така", каза и външният министър на Панама Хавиер Мартинес-Ача.
Реакция дойде и от Европа, където френският външен министър Жан-Ноел Баро коментира, че Европейският съюз няма да позволи на други нации да атакуват неговите суверенни граници.
Your browser doesn’t support HTML5
Какво значат изказванията на Тръмп
Самият Баро добави и че не вярва, че САЩ наистина ще нападнат Гренландия, но реториката на Тръмп изглежда е сигнал за променящите се политически времена.
"Ако ме питате дали смятам, че САЩ ще нападнат Гренландия, отговорът ми е не. Но навлязохме ли във време, когато оцеляват най-силните? Тогава отговорът ми е да", каза Баро.
Би Би Си също отбелязва, че САЩ е слабо вероятно да поемат контрола върху която и да било от териториите, споменавани от Тръмп. Но тактиката на заплахи - с налагане на търговски такси или изпращането на войски, например по границата с Мексико - не е нова и републиканецът я използваше и по време на предишния си мандат.
"Тези изказвания вероятно са знак, че визията на Тръмп за "Америка на първо място" ("America First") включва демонстрацията на мускули в чужбина в името на американските търговски интереси и интересите в сферата на националната сигурност", посочва медията.
Your browser doesn’t support HTML5