Правителство на три формации – ГЕРБ, БСП и „Има такъв народ“ (ИТН), избрано с подкрепата на четвърта – ДПС-Доган. Така изглежда най-вероятният вариант за редовен кабинет 24 часа преди връчването на първия мандат.
В сряда президентът Румен Радев ще връчи първия мандат за съставяне на правителство на първата политическа сила – ГЕРБ. Очаква се кандидатът за премиер на партията да бъде бившият председател на парламента Росен Желязков.
Във вторник Желязков каза, че преговорите с ДПС-Доган продължават и всичко зависи от тях. Останалите три партии вече са се договорили и споразумението им за управление е готово за подписване. По неофициална информация ГЕРБ, БСП и ИТН дори са разпределили помежду си министерските постове в бъдещото правителство. Медии публикуват имена на евентуални министри, но никой не ги потвърждава официално.
Желязков начерта два възможни сценария за връчването на мандата в сряда:
- ГЕРБ може само да получи мандата от президента, но да не го върне изпълнен и така да си осигури още седем дни за преговори;
- ГЕРБ може и веднага да върне на президента папка със състава на предложения кабинет.
По думите на Желязков всичко зависи от продължаващите разговори с ДПС-Доган и съгласието на формацията да даде и своите гласове за излъчване на правителството.
Това се случва месец след като преговорите за кабинет официално започнаха. Първоначално те се водеха между ГЕРБ, БСП, ИТН и „Демократична България“ от коалицията ПП-ДБ. Срещите бяха напреднали, но ГЕРБ прекрати преговорите с ДБ с аргумента, че от формацията не подкрепят номинацията на Желязков за премиер. От ПП-ДБ отдавна казват, че не са съгласни ярка партийна фигура да оглави бъдещо правителство.
После ГЕРБ възобнови срещите с БСП и ИТН, а от ДПС-Доган казаха, че биха подкрепили евентуален кабинет, и започнаха разговори с ГЕРБ. Гласовете и на четирите формации са нужни, за да може да се излъчи стабилно редовно правителство.
През последните дни почти изцяло липсва официална информация за развитието на преговорите, но в медиите изтичат неофициални данни за очаквания състав на кабинета. Тук събираме известното до този момент.
Кой участва в преговорите сега
ГЕРБ, БСП и ИТН са сигурните участници в преговорите и състава на подготвяното редовно правителство. Но трите формации общо имат 107 депутати в парламента, което не им е достатъчно за стабилно мнозинство.
През последните дни в преговорите се включи и парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС. Това е фракцията в ДПС на Ахмед Доган, която от юли миналата година е в конфликт с другата фракция в ДПС – тази на санкционирания за корупция Делян Пеевски.
В понеделник от ДПС-Доган казаха, че парламентарната им група е получила „мандат“ за преговори за кабинет от ръководството и областните председатели на формацията, както и че разговарят с ГЕРБ.
Във вторник Желязков потвърди, че преговорите с ДПС-Доган продължават. Той добави, че от хода на тези разговори зависи дали в сряда ГЕРБ само ще получи мандата, или директно ще предложи състав на правителство. Ако от партията не върнат веднага изпълнен мандат, ще имат още седем дни, за да го направят.
„Докато всичко не е решено, нищо не е решено. Спекулациите ще продължат до утре, когато ще отидем да получим проучвателния мандат. А дали ще занесем папка с имена зависи от начина, по който днес ще продължат и приключат разговорите с парламентарната група „Демокрация, права и свободи“ – ДПС“, каза Желязков, цитиран от БТА.
Вижте също Раздор за премиера или нещо друго? Защо ГЕРБ провали преговорите за правителствоПо информация на „Капитал“ най-новият вариант на споразумението за управление предвижда ДПС-Доган да бъде част от Съвет за съвместно управление, който ще взима решенията в евентуалното правителство. Това не е потвърдено, тъй като документът не е публично достъпен.
ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС-Доган имат общо 126 депутати. Тези гласове са повече от необходимите 121 за стабилен кабинет.
Ще бъде ли част ДПС-Доган от бъдещото правителство
От фракцията на Доган в ДПС потвърдиха, че участват в преговорите и са получили от останалите партии проекта за управленското споразумение. Но не стана ясно дали преговарящите са се съгласили ДПС-Доган също да бъде част от управленската коалиция.
По неофициална информация на „Дневник“ ДПС-Доган иска да има свои министри в правителството. До момента няма официално потвърдени заявки в тази посока.
От ГЕРБ не биха подкрепили включването на министри на ДПС-Доган в управлението, пише още „Дневник“. Тази позиция също не е официално потвърдена, а във вторник Росен Желязков не отговори на въпрос дали от ДПС-Доган имат искания за министерски постове.
От фракцията на Доган освен това искат гаранции, че Пеевски ще бъде изолиран от управлението. За това отдавна настояват и от ПП-ДБ. Още преди няколко месеца коалицията поиска всички партии да подпишат декларация за създаване на „санитарен кордон“ около Пеевски. ГЕРБ отказа да го направи.
В първоначалния проект за управленско споразумение, по който работиха ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП, съществуваше точка за „прекратяване на нелегитимните влияния“ около формацията на Пеевски „ДПС – Ново начало“. Според „Капитал“ тази точка вече не фигурира в последния вариант на споразумението.
Медии публикуват имена на министри – потвърдени ли са те
До момента само от БСП са потвърдили публично номинациите си за министри в бъдещия кабинет. Това са:
- Атанас Зафиров – вицепремиер;
- Борислав Гуцанов – министър на труда и социалната политика;
- Иван Иванов – министър на регионалното развитие и благоустройството;
- Манол Генов – министър на околната среда и водите;
- Иван Пешев – министър на младежта и спорта.
Сигурно изглежда и името на евентуалния премиер в правителството – Росен Желязков.
През последните дни няколко медии разпространиха неофициални списъци с имена на министри в бъдещото управление. Според тях ГЕРБ ще има 11 министри в правителството, а БСП и ИТН – по четирима. Всяка от трите формации ще има един вицепремиер. Не се предвижда участие на ДПС-Доган.
До момента тази информация не е потвърдена официално от страна на преговарящите.
Според публикуваните имена в „Дневник“ и Нова телевизия, за министри от ГЕРБ ще бъдат предложени ярки партийни фигури, които са били част и от предишни правителства на партията на Бойко Борисов. Такива примери са Теменужка Петкова за министър на финансите, Даниел Митов за вътрешен министър, Красимир Вълчев за министър на образованието, Томислав Дончев за министър на иновациите и растежа. От ГЕРБ не са потвърдили, че ще предложат тези имена.
Правителство с премиер Росен Желязков беше предложено от ГЕРБ и през юли 2024 г. Тогава то беше подкрепено само от ГЕРБ и фракцията на Пеевски в ДПС. БСП, ИТН и фракцията на Доган в ДПС гласуваха „против“.
Ако сега с мандата на ГЕРБ се излъчи редовно правителство, това ще бъде първият успешен опит на партията на Борисов от 2021 г. насам. Оттогава ГЕРБ седем пъти е получавала мандат. Пет от тях са неизпълнени, а два пъти ГЕРБ предложи кабинет, който беше отхвърлен.
Вижте също Какъв е планът на Бойко Борисов този път