"Ново начало за Америка". Какво казаха световните лидери за изборното надмощие на Тръмп

Украинският президент Володимир Зеленски, унгарският премиер Виктор Обран и израелският премиер Бенямин Нетаняху, колаж

Украйна очаква с нетърпение "ера на силни Съединени американски щати под решителното лидерство" на президента Доналд Тръмп, написа украинският президент Володимир Зеленски.

Това е най-голямото завръщане в политическата история на САЩ, каза и премиерът на Унгария Виктор Орбан.

А премиерът на Израел Бенямин Нетаняху определи резултата като "огромна победа" и "ново начало за Америка".

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков каза в същото време, че не знае руският президент Владимир Путин да има планове да поздрави Тръмп, като припомни, че Русия определя САЩ като "неприятелска" държава.

Това са част от реакциите, след като кандидатът на републиканците Доналд Тръмп обяви победа на президентските избори в САЩ. Той направи това, въпреки че официалните резултати от всички щати все още не са ясни, но победата му изглежда сигурна.

Вижте също Изборите в САЩ: Байдън обеща мирен преход във властта след победата на Тръмп

Впоследствие данните на Асошиейтед прес показваха, че той с резултатите и от Уисконсин той си е осигурява повече от нужните 270 електорски гласа, за да бъде избран.

Изборите за президент в САЩ не са преки, като в България. Гласоподавателите от всеки щат там всъщност излъчват определен брой свои представители - електори, които след това гласуват от тяхно име за президента.

Опонентката на Тръмп - демократката Камала Харис, все още не е коментирала резултатите.

Вижте също Тръмп победи Харис, след като спечели и "колебаещия се" Уисконсин

Какво каза Орбан

Една от първите международни реакции дойде от премиера на Унгария Виктор Орбан. Само минути, след като Тръмп обяви победа, Орбан го поздрави в пост в социалните мрежи.

"Най-голямото завръщане в политическата история на САЩ! Поздравления за президента Доналд Тръм за огромната му победа. Така необходима победа за света!", написа Орбан.

Той е сред европейските лидери, които поддържат най-топли отношения с бившия американски президент. Двамата споделят сходни антиимигрантски и консервативни позиции, като Тръмп дори похвали Орбан като "фантастичен лидер" при последната им среща през март тази година.

Какво каза Зеленски

Президентът на Украйна Володимир Зеленски също поздрави Тръмп за вероятната му победа. Той припомни срещата си с Тръмп в САЩ през септември, когато по думите му двамата са обсъдили украинско-американското стратегическо партньорство, плана за победа на Киев и начините да се сложи край на руската агресия срещу Украйна.

Вижте също Тръмп, Харис и Украйна. По какво се различават кандидатите за президент на САЩ за войната

"Оценявам ангажимента на президента Тръмп към подхода „мир чрез сила“ в глобалните дела. Точно това е принципът, който на практика може да доближи справедливия мир в Украйна. Надявам се, че заедно ще го приложим", написа сега Зеленски.

"Очакваме с нетърпение ера на силни Съединени американски щати под решителното лидерство на президента Тръмп. Ние разчитаме на продължаващата силна двупартийна подкрепа за Украйна в Съединените щати", добави той.

Какво каза Нетаняху

Израелският премиер Бенямин Нетаняху също поздрави Тръмп за изборния му резултат още в първите минути, след като станаха ясни резултатите от повечето ключови щати.

Той написа в Екс (Туитър), че "историческото завръщане (на Тръмп) в Белия дом предлага ново начало за Америка и мощен нов ангажимент към големия съюз между Израел и Америка".

САЩ са най-важният съюзник на Израел, като му предоставят сериозна военна подкрепа.

Какво казаха лидерите на ЕК, Великобритания и Германия

Голяма част от европейските лидери също поздравиха Тръмп за изборния резултат.

Председателката на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен каза, че ЕС и САЩ "са нещо повече от съюзници. Ние сме обвързани от истинско партньорство между нашите хора, обединяващи 800 млн. граждани".

"Нека работим заедно за трансатлантическо партньорство, което продължава да носи резултати за нашите граждани. Милиони работни места и милиарди в търговията и инвестициите от всяка страна на Атлантическия океан зависят от динамиката и стабилността на нашите икономически отношения", каза тя в изявление.

Въпросът за търговските отношения е важен, тъй като през миналия си президентски мандат Тръмп наложи мита върху износа на стомана и алуминий, които разтърсиха икономиката на ЕС.

Your browser doesn’t support HTML5

Обяснено. Кога ще знаем кой ще е следващият президент на САЩ

Премиерът на Великобритания Киър Стармър от своя страна каза, че приветства бъдещата работа с Тръмп през следващите години.

По думите му като най-близки съюзници, САЩ и Великобритания "стоят рамо до рамо в защитата на нашите общи ценности на свободата, демокрацията и предприемчивостта".

Германия ще остане "близък и надежден съюзник за бъдещото американско правителство", каза и външната министърка на страната Аналена Бербок.

"Европейците сега ще трябва да поемат още по-голяма отговорност за политиката за сигурност", добави обаче тя.

Думите ѝ идват, след като по време на кампанията си и преди нея Тръмп многократно даваше заявки да промени американската политика по отбраната.

Той отдавна призовава страните в НАТО да увеличат приноса си към бюджета на алианса, а през февруари дори каза, че би насърчил руския президент Владимир Путин да напада държави от НАТО, които не плащат за отбрана.

Вижте също Тръмп, Харис, сенатори, губернатори. За какво гласуват американците на 5 ноември