"Често има само демони". Как полицай предизвика проверка за чадър в МВР над близък до Нотариуса

Бургаският полицай Димитър Николов (в средата) разказва в присъствието на депутати от ПП-ДБ пред медиите в парламента как е бил принуден да участва в нагласен арест, 13 февруари 2025 г.

МВР провежда проверка срещу директора на полицията в Бургас Владимир Маринов за евентуални негови връзки с криминалния контингент. Това стана ясно по време на изслушване на вътрешния министър Даниел Митов в парламента в петък.

То беше предизвикано от разкрития на бургаски полицай, че местният полицейски началник работи в интерес на съдружник на убития Мартин Божанов - Нотариус. Приживе Божанов беше заподозрвян като брокер на влияние в съдебната власт и службите.

Всички тръгна от изявление на полицай Димитър Николов, който в началото на седмицата разказа пред медиите, че е бил заставен да участва в нагласен арест с подхвърлени оръжие и наркотици. Униформеният директно допусна, че бургаската полиция на практика се ръководи от местния бизнесмен Николай Филипов, познат с прякорите "Митничаря" и "Пъдпъдъка".

От месеци Филипов е обект на серия публикации в разследващия сайт BIRD, които разкриват данни за близостта му с Нотариуса в миналото, негови връзки в МВР, както и случай на побой над негов конкурент.

Вижте също "Широката" коалиция на Пеевски. Как изборите събраха на едно място полиция и ъндърграунд

"В подобни ситуации често пъти има само демони, а героите липсват", каза в петък пред депутатите вътрешният министър Митов с призив към партиите да не "героизират" никого от участниците в този сюжет.

По думите му проверката се извършва от дирекциите "Вътрешна сигурност" и "Инспекторат" в МВР. Освен твърденията за евентуален чаьдър на Митничаря, ще бъдат проверен друг случай, споменат от полицая Николов. Той каза, че негови колеги, участвали в акция срещу контрабанда на горива на бургаското пристанище миналата пролет, след това са били понижени и преназначени в местни полицейски управления.

"Има демони наистина, но ми се струва, че те са локализирани и се намират в управленския състав на МВР", коментира от трибуната Николай Радулов от МЕЧ в отговор на изказването на Митов.

Бившият вътрешен министър Бойко Рашков от ПП-ДБ пък спомена, че има данни, че оръжието, за което бургаският полицай твърди, че е било подхвърлено в колата на задържан от него, е това, с което е убит Нотариуса.

"Хванем ли полицаи да работят с престъпния контингент, ще бъдем безкомпромисни", декларира Митов, като отрече полицейският директор в Бургас да е "лично назначение" на Митничаря.

Министърът все пак отбеляза, че "ако такива взаимовръзки се установят, ще се действа така, както повелява законът".

Вижте също Година след убийството. Няма обвинени от групата на Нотариуса, няма уличени магистрати

"Ще изчакаме резултатите от проверката и тогава съвсем спокойно ще ви искаме оставката", обърна се към него Петър Петров от "Възраждане", добавяйки, че е публично известно, че местните полицейски началници в страната са свързани или със съмнителни бизнесмени, или с "местен феодал".

След изслушването лидерът на МЕЧ Радостин Василев обяви пред медиите, че задържаният от полицай Николов заподозрян Антон Иванов е имал конфликт с работодателя си, за когото има информация, че е близък на Митничаря. Според Василев вътрешният министър не се е подготвил да запознае депутатите с достатъчно информация по случая.

Владимир Маринов беше назначен начело на полицията в Бургас от бившия служебен вътрешен министър Атанас Илков, веднага след като той смени на поста Калин Стоянов. Впоследствие Стоянов стана депутат от ДПС - Ново начало на Делян Пеевски, а от ПП-ДБ твърдяха, че двамата всъщност са свързани.

Убитият Божанов, който приживе е бил съдружник на бургаския бизнесмен Филипов, е разследван от пролетта на 2023 г. за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, пране на пари, имотни измами и заплахи срещу съдии. Година след убийството му по това дело няма нито задържани, нито обвинени.

В понеделник полицай Николов разказа, че на 5 февруари му наредено да провери конкретен автомобил за оръжие и наркотици. След като колата е спряна и в нея действително са открити тези неща, на униформеният му е казано, че случаят ще бъде докладван като случайна проверка. За целта е планирано да бъдат подправени документи от полицейската смяна, според които Николов и колегата му е трябвало да патрулират в съвсем друг район.

Вижте също Прокурорска омерта. Защо разследванията за Еврото и Нотариуса са изначално обречени

След като униформеният разказа за това, той беше поканен в парламента от групата на ПП-ДБ и депутати направиха съвместно изявление с него в четвъртък.

Пред медиите полицаят каза, че случаят с "наредения" арест го е накрал да мисли, "че е истина това, което се говори, а именно, че дирекцията в Бургас не се управлява от старши комисар Владимир Маринов, а от Николай Филипов, бизнесмен със съмнителна репутация и съдружник на покойния Мартин Божанов".

"Възниква въпросът, който се коментира в бургаските среди, включително в адвокатските – дали тези материали, които са открили в автомобила, който е бил претърсен, не са подхвърлени. Прави се една връзка, която не е доказана на този етап, че най-вероятно, с оръжието, което е намерено в колата, е извършено убийството на Нотариуса", коментира депутатът Рашков преди ден.

Към момента разследващите не са обявявали никакъв напредък и по разкриването на покушението над Нотариуса. Няма информация нито за заподозрени извършители, нито за поръчители.

Сред имената, с които приживе Божанов и негови приближени са заплашвали различни хора, бяха споменавани Пеевски и бившият главен прокурор Иван Гешев. Това беше разказано нееднократно включително и от съдия Владислава Цариградска.

Вижте също Как от свидетел срещу мафията съдия Цариградска се превърна в проблем за властите