"Евакуираме се". Как Пеевски изгони три институции от сградата им за 48 часа

Хамали и данъчни служители изнасят офис мебели, компютри и документи от вече бившата сграда на НАП на ул. "Врабча" 23 в София, 15 ноември 2024 г.

Служебното правителство отнема сграда от три държавни институции. Официалното обяснение е, че те вече нямат нужда от нея. Истинската причина е друга - Делян Пеевски иска сградата за своя централа. Затова държавните служители трябва да я опразнят за 48 часа.

Мразовита петъчна сутрин. Пред сградата на Националната агенция за приходите (НАП) на централната столична ул. "Врабча" 23 цари необичайно оживление. Хамали и данъчни служители товарят офис мебели, компютри и кашони с документи в камиони. Някои носят монитори към близката централа на НАП на бул. "Александър Дондуков".

"Евакуираме се", казва с широка усмивка мъж в работни дрехи, когато вижда камерата на Свободна Европа. След това моли, ако бъде сниман, първо да си оправи косата.

Масовото изнасяне на сградата има своето обяснение. На 13 ноември служебният кабинет на Димитър Главчев съобщи, че е взел решение да промени статута ѝ от публична в частна държавна собственост и да я предостави за управление на областния управител на София.

Правителството обаче спести на медиите причината за това - сградата ще бъде предоставена за централа на ДПС - Ново начало на санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. След разцеплението в ДПС Пеевски оглави новата фракция и спечели 30 депутатски места в новоизбрания парламент. Другата фракция в движението - на почетния му председател Ахмед Доган, успя да се пребори само за 19 народни представители.

Your browser doesn’t support HTML5

Когато Пеевски поиска нов офис

По закон всяка партия, която има парламентарна група или достатъчно депутати за такава, има право на предоставен от държавата или общината офис. Това се случва, докато 51-вото Народно събрание все още не може да започне работа, защото не събира мнозинство, за да избере председател. Така близо три седмици след изборите на 27 октомври все още дори няма официално съставени парламентарни групи.

Въпреки това кабинетът "Главчев" побърза да обезпечи с офиси формацията на Пеевски. Преди разцеплението на ДПС той имаше кабинет в сградата на бул. "Александър Стамболийски", където е сградата, която движението ползва още от средата на 90-те години.

През лятото служебното правителство беше критикувано, че работи в интерес на Пеевски. Един от поводите беше, че Главчев смени двама областни управители с приближени именно на лидера на ДПС - Ново начало.

Вижте също Показване на сила и сигнал към Борисов. Каква беше целта на протеста на Пеевски

Какво скри служебното правителство

За смяната на статута на сградата на НАП на ул. "Врабча" 23 се разбра от съобщение на правителствената информационна служба след заседанието на кабинета в сряда. В него се казваше, че е налице "отпаднала необходимост" тя да продължи да се ползва от данъчните и още две агенции, но не се уточняваше, че на този адрес ще има нова партийна централа, нито че става въпрос за формацията на Пеевски.

Името на санкционирания по глобалния американски закон "Магнитски" политик не присъства дори в решението на Министерския съвет (МС), с което Свободна Европа разполага. В него се посочва единствено, че сградата ще бъде предоставена на ДПС.

Административната сграда на ул. "Врабча" 23.

По неофициална информация фракцията на Доган не е отправяла молба до служебната власт да ѝ бъде дадена сграда. В момента двете крила в ДПС водят битка за контрола над партията, която преди разцеплението се оглавяваше от двама съпредседатели - Пеевски и Джевдет Чакъров, който остана лоялен на Доган.

Свободна Европа изпрати писмени въпроси до правителствената информационна служба, сред които - кой от двамата е поискал сградата на ул. "Врабча" 23, както и кога Министерският съвет е разбрал, че тя вече не е необходима на обитавалите я досега институции.

Офиси там имаха данъчните дирекции "Надзор над хазарта" и "Държавни вземания", както и Агенцията за публични предприятия и контрол и Българската агенция за инвестиции. Те са получили срок от 48 часа да изнесат всичко от сградата, научи Свободна Европа от свои източници в НАП.

Вижте също Кого и защо заплашва Пеевски

От правителствената информационна служба уточниха, че са препратили въпросите към Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), което е предложило смяната на статута на сградата. Няколко часа по-късно МРРБ разпространи прессъобщение, от което стана ясно, че НАП и другите две агенции сами са уведомили министерството, че сградата повече не им трябва и затова то е задействало процедурата по предоставянето ѝ на ДПС - Ново начало.

Изпратихме писмено запитване за коментар и до ръководството на приходната агенция, но то остана без отговор.

"За да получи една партия имот от държавата, тя трябва да има парламентарна група, а такива все още няма. Единственото, което прави правителството, е да обслужва един олигарх с неговите желания да завладява държавата. Това е недопустимо и скандално", коментира в петък пред медиите в парламента Богдан Богданов, депутат от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ).

Освен ДПС - Ново начало, другата нова парламентарна сила МЕЧ на Радостин Василев също има право на осигурен държавен офис. Засега обаче няма информация да ѝ е предоставен такъв в подобен спешен порядък.

Коя е сградата на ул. "Врабча" 23

Пеевски няма да влезе за пръв път в сградата на ул. "Врабча" 23. В миналото тя беше централа на НДСВ. Именно това е партията, в която Пеевски прави първите си стъпки в политиката в началото на този век.

През 2001 г. НДСВ на Симеон Сакскобургготски печели парламентарните избори и съставя правителство с подкрепата на ДПС. Новоизбраният тогава министър на транспорта Пламен Петров прави 21-годишния Пеевски от НДСВ свой парламентарен секретар и го вкарва в борда на директорите на "Пристанище Варна".

Хамали разтоварват офис столове пред централата на НАП на бул. "Александър Дондуков", които преди това са изнесли от сградата на ул. "Врабча" 23.

През следващите няколко години настоящият лидер на ДПС - Ново начало става последователно следовател, зам.-министър за държавната политика при бедствия и аварии, а за депутат е избран, когато преминава официално към ДПС и е лансиран от Доган като кадър на движението.

За последно НДСВ влезе в парламента през 2005 г., след което участваше в т.нар. тройна коалиция заедно с БСП и ДПС с премиер Сергей Станишев. Именно в неговия кабинет Пеевски беше зам.-министър на Емел Етем.

След като създадената от Сакскобургготски партия загуби статута си на парламентарна сила, тя спря да използва сградата на ул. "Врабча" 23. Част от нея беше предоставена на партия АБВ на Георги Първанов, след като влезе в парламента през 2014 г.

Към днешна дата сградата се ползваше от Националната агенция за приходи, Агенцията за публични предприятия и контрол и Българската агенция за инвестиции.

Вижте също "Кой е този Пеевски?" Какво събра хора от цяла България в подкрепа на ДПС-Ново начало