Как изглеждат супермаркетите в деня на бойкот

Жена пазарува в супермаркет в квартал "Овча купел" в четвъртък, 13 февруари.

Немалко хора избраха да пазаруват в четвъртък, 13 февруари, въпреки призивите за бойкот на хранителните магазини на този ден. Това видя репортер на Свободна Европа в няколко супермаркета на "Лидъл", "Кауфланд" и "Била" в София.

В сутрешните и обедните часове обаче потокът от купувачи изглеждаше по-малък от обичайния. В същото време видимо повече продукти се предлагаха на промоционални цени.

Вижте също "Така не може". Какво става с цените на храните в България

По-рано няколко граждански и потребителски организации призоваха за бойкот на супермаркетите на 13 февруари заради високите цени на хранителните продукти. Призивът дойде, след като в Хърватия и редица други балкански страни в последните седмици се проведоха няколко дни на бойкот на магазините.

Щандовете на Кауфланд в Ценралните хали в София в четвъртък, 13 февруари

В часовете преди обед в четвъртък в два от големите хранителни магазини в центъра на София - "Кауфланд" и "Била", купувачите бяха видимо по-малко от обичайното, видя репортер на Свободна Европа.

Човек пазарува в четвъртък, 13 февруари

Подобно изглеждаше ситуацията и към 14 часа в магазин на "Лидъл" на улица "Георги Раковски", както и около 16 часа в "Била" в квартал "Овча купел".

Повечето от хората, избрали да пазаруват въпреки бойкота, казаха, че причината е, че не вярват той да може да промени нещо. Според други той не е автентичен, а цели да се вдигне политически шум.

"Имам усещането, че това е политическа вълна. Не е, защото чисто икономически на хората им е писнало, а някой отгоре се е сетил и е казал "хайде сега да направим едно мероприятие", каза жена, пазаруваща в "Лидъл" с дъщеря си.

"Няма да бойкотираме, защото нищо няма да се промени", каза друга, стояща отвън.

Хора пазаруват в супермаркет "Лидъл" в София, 13 февруари.

В много от веригите имаше и видимо голям брой продукти на промоционални цени. В "Лидъл", "Кауфланд" и "Била" се предлагаше например олио на намалени цени. В повечето вериги промоции имаше и на плодове, зеленчуци, бира, пилешко и други.

От Сдружението за модерна търговия, обединяващо водещите търговски вериги на българския пазар, отрекоха промоциите да са специално заради деня на бойкот. Търговците казаха, че тези намаления се планират със седмици напред.

Момче стои между щандове с продукти на промоционални цени в четвъртък, 13 февруари.

По-рано организаторите на протестната акция казаха, че целта им е правителството да "одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен таван".

Впоследствие от БСП и ДПС - "Ново начало" внесоха законопроекти, с които предлагат намеса на държавата в регулацията на цените. Премиерът Росен Желязков обаче се противопостави на идеята, като каза, че контролът на цените трябва да дойде през регулаторите.

Жена пазарува в супермаркет в квартал "Овча купел" в четвъртък, 13 февруари.

По данни на Националния статистически институт сумарно инфлацията в България за последните пет години е 34%, но цените на основни храни са се увеличили средно със 120%.

Преди обявения бойкот на търговските вериги за храни в България, такива се проведоха в Хърватия, Черна гора, Северна Македония и Румъния. На 19 февруари предстои бойкот и в Гърция.

Вижте също "Безобразен ръст". Какво предлагат политиците срещу високите цени на храните