Прекъснати са кабели в Балтийско море. Финландия и Германия подозират "хибридна война"

Полски моряци в Балтийско море. Снимката е илюстративна.

Два подводни оптични комуникационни кабела в Балтийско море са били прекъснати. Единият от тях е свързвал Финландия и Германия. Това породи подозрения за "хибридна война", съобщиха в понеделник засегнатите държави, цитирани от Ройтерс.

Новината идва, след като миналата година Финландия съобщи за руски прекъснат телекомуникационен кабел в Балтийско море. Същата година беше скъсан и газопроводът "Балтик конектор", свързващ Финландия и Естония заедно с два подводни телекомуникационни кабела, свързващи Естония с Финландия и Швеция.

Вижте също Бившите служби и днешните крайнодесни. Какво разкрива подцененото наследство на Щази

Единият от прекъснатите кабели, с дължина 1200 километра, е свързвал Хелзинки с германското пристанище Рощок. За него съобщи финландската държавна компания за киберсигурност и телекомуникации Cinia.

Вторият кабел е осъществявал 218-километрова интернет връзка между Литва и шведския остров Готланд, съобщи литовската телекомуникационна компания Telia Lietuva, част от шведската Telia Company.

В понеделник вечерта външните министри на Финландия и Германия казаха в съвместно изявление, че са "дълбоко обезпокоени" от прекъснатия кабел и повдигнаха въпроса за възможността за "хибридна война".

"Фактът, че подобен инцидент веднага поражда подозрения за умишлено увреждане, говори за нестабилността на нашето време. В момента се провежда задълбочено разследване", се казва в изявлението.

Миналата година подводен газопровод и няколко телекомуникационни кабела, минаващи по дъното на Балтийско море, също бяха сериозно повредени. Разследване на Естония и Финландия установи, че щетите са били причинени от китайски плавателен съд, който е влачил котвата си. Не е ясно обаче дали повредата е била умишлена.

През 2022 г. газопроводите "Северен поток", свързващи Русия с Германия в Балтийско море, бяха разрушени от експлозии. Случаят продължава да се разследва от германските власти.

Вижте също Мистерията "Северен поток": Какво знаем за взривовете в Балтийско море