Тайната база на Щази, която превръща Берлинската стена в крепост

Автомобил се блъска в стоманена бариера на тайно място в Източна Германия. Тук са тествани препятствия, които да попречат на хората да преминават с висока скорост през контролно-пропускателните пунктове в Източен Берлин.

Тази снимка от 1980 г. е една от няколко, съхранени в архива на Щази - тайната политическа полиция на Източна Германия по времето на социализма. Кадрите разкриват докъде са стигали властите, за да гарантират, че всеки, който се опитва да избяга от комунистическата държава, ще бъде спрян или убит.

Последиците от теста с бариерата на тайното място в Източна Европа.

Д-р Герхард Салтер, ръководител на изследователския отдел на Фондация „Берлинска стена“, каза пред Радио Свободна Европа/Радио Свобода (RFE/RL), че тези снимки са направени на обект в подкрепяната от Съветския съюз Източна Германия. По думите му обектът и до днес остава секретен.
„Разполагаме с файлове от Федералния архив, в които се споменават [тестовите обекти], но не знаем нищо повече за тях“, каза той.

Двойка от Западен Берлин поглежда отвъд стената към Източен Берлин през април 1983 г.  

Салтър казва, че тестването на бариери срещу автомобили е само част от мащабни усилия за изследване и развитие на методи и съоръжения, които целят да хванат хората в капана на полицейската държава.
Той казва, че дизайнът на Берлинската стена е бил изпробван „за устойчивост на атаки с превозни средства, експлозиви и природни стихии“. И дава за пример тестването на стената за издръжливост при обилни валежи.

Камион се забива в бариерата на тайната база за изпитания.

Харалд Ягер, бивш подполковник от Щази, разказва пред германски журналисти през 2010 г. следното:
„Всеки път, когато границата бeше пробивана [от беглец], следваше анализ. Ето защо Министерството на държавната сигурност сформира работни групи, които разработваха технологично усъвършенствани съоръжения, които след това се тестваха.“

Мрежата от заострени арматурни железа е една от многото решетки, поставени край Берлинската стена от средата на 60-те години на миналия век. Те са предназначени да пробиват обувките на бягащите източногерманци.
Този участък от „тревата на Сталин“, както са наричани решетките, е запазен в музея на фондация „Берлинска стена“. 

Усилията да се спрат хората, бягащи от „реално съществуващия социализъм“, са постоянна битка за източногерманските власти. Техните граждани постоянно измислят нови начини да избягат на свобода. 

През февруари 1989 г. този камион преминава през част от Берлинската стена. Трима източногерманци, които са вътре, изскачат от него, облечени в неопренови костюми, и скачат в река Шпрее. 
Двама от тях успешно доплуват до Западен Берлин, но третият е хванат от източногерманска патрулна лодка и е хвърлен в затвора. 

Кола се движи към ред от шипове. Встрани от него има друго устройство за пукане на гуми, което очаква да бъде тествано на тайното съоръжение през 1980 г.

Снимка от архивите на Щази, която показва неуспешен опит за пробив на граничен пункт в Източна Германия през 1982 г. 

Хиляди хора успяват да избягат от Източен Берлин на свобода. Поне 140 обаче са убити при опитите си да преминат границата през десетилетията между 1961 и 1989 г.,  в които стената разделя столицата на днешна Германия.

Роднини на Крис Гофрой, включително майка му Карин (отпред вдясно), присъстват на погребението му в Източен Берлин.

Гофрой е последният човек, застрелян при опит да избяга от Източен Берлин. Той се опитва да прескочи стената през февруари 1989 г.
Берлинската стена пада на 9 ноември 1989 г., с което на практика се слага край на управлението на източногерманския комунистически режим.