Израелски танкове влязоха в база на ООН в Ливан. Гутериш заговори за възможно военно престъпление

Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш и премиерът на Израел Бенямин Нетаняху. Снимката е архивна.

Израелски танкове влязоха за кратко в базата на мироопазващата мисия на ООН в Южен Ливан. Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди, че нападенията срещу миротворци могат да бъдат разгледани като военни престъпления, каза негов говорител, цитиран от Ройтерс.

Новината идва на фона на отхвърлено искане на Тел Авив сините каски от мироопазващата мисия на ООН да напуснат постовете си в Южен Ливан, които се намират в близост до границата с Израел.

Вижте също "Спим тук, на плажа, без нищо". Къде хората в Ливан намират убежище от израелските атаки

Искането на Израел дойде на фона на нова ескалация на напрежението в Близкия изток. В началото на октомври Израел започна сухопътна офанзива в Ливан, която доведе до разселването на над 1,2 млн. души. По-рано израелската армия нанесе и множество въздушни удари в Ливан, при които загинаха повече от 1000 души. Бяха убити висши командири на Хизбула, включително лидерът на групировката Хасан Насрала.

САЩ определят Хизбула като терористична организация, а ЕС включва само въоръженото ѝ крило в черния си списък, но не и политическото.

По данни на многонационалните сили на ООН в Ливан, сега два израелски танка са съборили главния вход на тяхна база и са останали за близо час в нея.

Тел Авив съобщи, че един израелски танк е навлязал в пост на многонационалните сили на ООН, но твърди, че това се е случило в момент, в който танкът е опитвал да евакуира ранени военнослужещи. Израелските военни уточняват, че действията им не са изложили на опасност мироопазващите сили на ООН.

Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху каза, че „съжалява“ за случилото се в базата на силите на ООН и добави, че страната му ще „положи всички усилия да предотврати жертви“ сред мироопазващата мисия, но също и че ще „направи всичко възможно, за да спечели войната“ срещу Хизбула.

Израел обвинява силите на ООН за отказа им да се изтеглят и твърди, че Хизбула използва позициите им за прикритие на собствените си атаки срещу израелска територия.

„Нападенията срещу миротворци са в нарушение на международното право, включително на международното хуманитарно право. Те може да представляват военно престъпление“, каза говорителят на Гутериш Стефан Дюжарик.

Той добави, че силите на ООН остават на позициите си и няма да се изтеглят.

В същото време в неделя четирима израелски войници загинаха, а още седем бяха тежко ранени след нападение с дронове на Хизбула срещу военна база до град Бинямина в Централен Израел. Това е най-сериозният удар, който ливанската групировка нанася след началото на израелската сухопътна инвазия в Ливан в началото на октомври.

Израелските медии съобщават за общо над 60 ранени при атаката срещу Бинямина в неделя. От Хизбула поеха отговорност за нападението и го оправдаха с израелските удари срещу Бейрут от четвъртък, при които загинаха над 20 души.

Атаката дойде в същия ден, в който САЩ обявиха, че ще изпратят на Израел противоракетна отбранителна система за сваляне на балистични ракети, както и около 100 американски военнослужещи, които да я обслужват. От Белия дом уточниха, че системата ще бъде използвана само за отбрана. Вашингтон изпрати подобна система и след атаката на Хамас срещу Израел в началото на октомври 2023 г.

Тогава паравоенната групировка Хамас, обявена за терористична от САЩ и ЕС, нападна Израел, уби 1200 души и взе около 240 за заложници. Израел отговори с пълномащабна офанзива в Ивицата Газа, която до момента е отнела живота на над 42 хил. души, предимно цивилни.

Вижте също Хизбула, Израел, Иран. Кой срещу кого и защо воюва