"Има такъв народ" (ИТН) и "Величие" внесоха в Конституционния съд (КС) жалби с искане за касиране на резултатите от парламентарните избори, съобщи БТА в петък. Жалбата на ИТН е за частично касиране, а на "Величие" - за цялостно.
Новината идва близо две седмици след изборите за нов парламент, които бяха спечелени от ГЕРБ. Вотът се проведе на фона на множество сигнали за купуване на гласове и изборни измами в страната, предимно в полза на крилото на санкционирания за корупция Делян Пеевски в ДПС, както и на ГЕРБ.
Вижте също Касиране на изборите. Как може да се случи това, което никога не се е случвалоДанните доведоха до призиви и жалби за касиране на вота от страна на граждански сдружения и партии.
ПП-ДБ, ДПС-Доган и партия МЕЧ, която влиза в бъдещия 51-ви парламент, настояха за цялостно касиране на изборите. ИТН поиска касирането да бъде само частично.
Изборният кодекс предвижда споровете относно законността на изборите да се решават само от КС, който може да бъде сезиран от няколко институции:
- президент;
- Министерски съвет;
- Върховен касационен съд (ВКС);
- Върховен административен съд (ВАС);
- главен прокурор;
- най-малко на една пета или поне 48 от народните представители.
Сега ИТН и "Величие" се възползваха от последната от изброените възможности.
Жалбата на партията на Слави Трифонов е подкрепена от общо 67 депутати от все още действащото 50-то Народно събрание, сред които представители от ПП-ДБ, БСП, ДПС-Доган и бившата група на „Величие“.
„Атакуваме частично изборите, защото е необходимо да има доказателствен материал“, каза зам.-председателят на партията Тошко Йорданов в петък, цитиран от БНР. Той добави, че жалбата настоява за повторно преброяване на гласовете в 52 изборни секции.
В тях има съмнения за няколко изборни нарушения, сред които надписване на резултати в протоколите от секционните избирателни комисии и пренасяне на гласове от една политическа партия на друга. От ИТН обжалват и факта, че в част от секциите е липсвало задължителното видеонаблюдение по време на преброяването.
Под жалбата на "Величие" пък са се подписали общо 58 депутати, сред които представители на ПП-ДБ, БСП, ИТН и ДПС около Доган. По думите на Красимира Катинчарова в иска се се съобщава за неотчетени гласове както за нейната партия "Величие", така и за ПП-ДБ и ИТН.
КС има двумесечен срок, за да се произнесе по жалбата.
На този фон в петък ГЕРБ провежда национално съвещание, за да обсъди резултатите от изборите. В началото на събитието лидерът на партията Бойко Борисов каза, че „за всички е ясно, че предстоят нови избори“.
Непосредствено след вота обаче Борисов пое ангажимент партията му да направи всичко възможно за съставянето на редовно правителство.
Като условие за преговори в тази посока от втората политическа сила - ПП-ДБ, изпратиха до бъдещите парламентарно представени партии декларация с призив за изолиране на ДПС-Пеевски в новото Народно събрание.
ГЕРБ и ДПС-Пеевски се обявиха против декларацията, както и против исканията за касиране на изборите. По-рано през седмицата Пеевски нападна ПП-ДБ и защити Борисов.
Самият Борисов пък каза, че партията му би подкрепила исканията за касиране на вота само ако това ще помогне за съставянето на правителство. По думите му обаче такава вероятност няма и партиите, които призовават за това, само правят „предизборна уйдурма“.
Your browser doesn’t support HTML5