Тийнейджърка от Иран, която по-рано този месец изпадна в кома след нападение от полицаи заради неправилно носене на хиджаб, е в "мозъчна смърт".
Новината съобщиха ирански държавни медии, цитирани от Ройтерс.
Преди месец 16-годишната Армита Гараванд се опита да влезе в метростанция в Техеран заедно с две свои приятелки. Момичетата са били пресрещнати от служители на моралната полиция, тъй като не са носели задължителната по законите на ислямската държава кърпа на главата (хиджаб). Гараванд е била нападната физически от полицаите и е изпаднала в безсъзнание.
Вижте също "Непростимо престъпление". Какво знаем за предполагаемите отравяния на ученички в ИранТеократичната върхушка в Иран налага ограничения върху облеклото на жените. Те са задължени по закон да покриват косите си и да носят дълги, широки дрехи. Нарушителите са изправени пред публично порицание, глоби или арест.
В протест срещу строгия ислямски дрескод обаче все повече жени се появяват с непокрити коси на обществени места като молове, ресторанти и магазини в цялата страна.
Инцидентът с Амита Гараванд се случи няколко дни след първата годишнина от смъртта на 22-годишната Махса Амини. Тя също беше задържана от моралната полиция за неправилно носене на хиджаб и почина при неизяснени обстоятелства в ареста през септември 2022 г.
Смъртта на Амини предизвика масови протести в Иран, по време на които стотици бяха убити, ранени или арестувани. В резултат на демонстрациите през декември 2022 г. иранските власти съобщиха, че разпускат моралната полиция. Въпреки това често се появяват информации, че тя продължава да действа.
Your browser doesn’t support HTML5
След инцидента с Армита Гараванд властите отрекоха момичето да е било наранено при сблъсък със служители, налагащи задължителния ислямски дрескод в метрото на Техеран. Тя обаче беше откарана в болницата на военновъздушните сили край столицата, където беше в кома и под засилена полицейска охрана от 1 октомври насам.
Сега властите се притесняват, че новината за мозъчната смърт на тийнейджърката може да отново да съживи общонационалните протести, предизвикани от смъртта на Махса Амини.
По-рано тази седмица на Махса Амини посмъртно и на движението "Жени, живот, свобода" в Иран беше връчена наградата "Сахаров". Това е най-голямата награда на Европейския парламент за човешки права.
Вижте също Махса Амини и иранското движение "Жени, живот, свобода" получиха наградата "Сахаров"