Казва, че си почива, докато работи. Зарежда се от слънцето, дъжда и природата като цяло.
Той е първият българин, развял националния флаг на Южния полюс. И неслучайно връх, ледник и бряг в Антарктика носят неговото име. Той е проф. Христо Пимпирев и на 13 февруари става на 72 години.
Проф. Пимпирев е роден в София и още от малък проявява интерес към природните науки.
„Като дете исках да стана капитан на кораб. Летата си ги изкарвах във Варна. Любимото ми място беше пристанището“, разказва той пред Нова.
Вижте също "Метафората за успеха". Дойчин Боянов и Марчо Паунов, които първи изкачиха връх Чепеларе в АнтарктикаЗаради интереса си към природните науки избира да учи геология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1981 г. започва да преподава там, а само 6 години по-късно става участник в първата българска антарктическа експедиция. Този момент бележи началото на дългогодишния му ангажимент към Ледения континент.
„Чувството да стъпиш на Антарктида е уникално. Завиждам на тези, които посещават континента за първи път. Той е отделен отвсякъде с Южния океан. Всички други континенти са далеч от него“, разказа проф. Пимпирев.
Проф. Христо Пимпирев и учени от Българската антарктическа експедиция изследват остров Смит – най-отдалеченият остров от архипелага Южни Шетландски острови, 13 февруари 2025 г.
През 1993 г. той учредява Българския антарктически институт и от този момент нататък става ръководител на ежегодните национални научни експедиции до Антарктида. Така утвърждава България като активен участник в международните полярни изследвания.
Проф. Пимпирев разказва, че условията на Антарктида са изключително сурови, но пътуването дотам също не е лесно – до континента водят бурни води.
Когато пристигнеш, „първото, което виждаш, са едни смешни бели и черни същества, които идват любопитно да видят кой е този пришълец“, казва той пред Нова.
Пингвини на Антарктида
Именно на този континент е измерена най-ниската температура на земята: –89 градуса по Целзий.
„Антарктида взима жертви всяка година, защото това са най-тежките природни условия на Земята“, казва проф. Пимпирев и добавя, че за да изследва обстановката извън базата, трябва да преминава през огромни полета от лед. В тях има големи пукнатини, които често са покрити със сняг и не се виждат.
Българската антарктическа база „Св. Климент Охридски“.
„Както си ходиш по ледника със ски или с моторна шейна, тя спокойно може да падне в тази пукнатина, а понякога тя е с 200-300 метра дълбочина. Трябва много да разчиташ на партньора, с когото си тръгнал да изследваш“, казва Пимпирев и добавя, че двамата са свързани с въже.
„Аз съм падал в такава пукнатина, но партньорът ме задържа“, спомня си той.
Дългогодишният опит в областта на полярните изследвания и научните открития на проф. Пимпирев се оценява не само в България, но и на международно ниво. Той участва в експедиции до непалските Хималаи, колумбийските Анди и канадска Арктика.
На 8 януари 2013 г. става първият българин, развял българското знаме на Южния полюс, като част от международна експедиция, посветена на 100-годишнината от покоряването на този континент.
През последните години проф. Пимпирев получава редица национални и международни отличия. Между тях е и испанският орден „Командор на Ордена на Исабел Католическа“, който подчертава значимостта на неговия принос към международните полярни изследвания.
Неговото име носят Пимпирев връх на остров Александър, Пимпирев ледник и Пимпирев бряг на остров Ливингстън и в архипелага Южни Шетландски острови, Антарктика.
Представянето на книгата „Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия” в националния пресклуб на БТА в Анкара от авторите проф. Христо Пимпирев и Иглика Трифонова.
Въпреки многото полярни експедиции, в които проф. Пимпирев е участвал, дълго време България няма собствен научно-изследователски кораб. Българските учени разполагат с такъв едва от 2021 г., а преди това пътуват с корабите на другите държави.
Проф. Пимпирев казва, че да си „стопаджия“ толкова време не е много приятно. Именно тази дума обаче той използва в заглавието на книгата си, в която описва своя опит на Ледения континент – „Христо Пимпирев. Антарктическият стопаджия“.
Той е автор и съавтор и на редица други книги.
През 2022 г. излиза детската книга „Антарктида – бяла приказка. Историята на пингвина Гошо“ на проф. Пимпирев и Екатерина Виткова. В нея двамата разказват историята на пингвин, живял на българската полярна база през 1993 г., като пресъздават истинска история от антарктическите дневници на проф. Пимпирев за спасяването на ранения пингвин.
„Когато един човек е антарктически стопаджия и обикаля света, не може да се размине без някои приключения“, казва той пред БНТ.
Вижте също Любомир Попйорданов, който организира фестивала "Дни на предизвикателствата"