Грузинската полиция разпръсна със сила протестиращи в столицата Тбилиси.
Това се случи в четвъртия ден на масови протести срещу решението на правителството на партия "Грузинска мечта" да преустанови преговорите за присъединяване към Европейския съюз (ЕС) до 2028 г.
Полицаи със скиорски маски водиха сражения по улиците на Тбилиси и използваха водни оръдия, за да предотвратят протест в близост до парламента. Те извършиха нови арести и отново използваха сълзотворен газ и химически спрей по-късно в 2 ч. през нощта в понеделник.
Журналисти на Радио Свободна Европа (RFE/RL) съобщиха, че полицията е арестувала и пребила няколко демонстранти, след като те са били разпръснати от митинг, и е нахлула през метростанция „Руставели“, след като е бил разпръснат протест в района.
Досега са задържани най-малко 200 души, като броят на задържаните от последната нощ все още не е ясен.
„По-голямата част от арестуваните протестиращи имат рани по главите и лицата, счупени лицеви кости, очни ябълки, открити рани. Били са подложени на системни побои между ареста и транспортирането им до вече препълнените места за задържане“, каза президентката Саломе Зурабишвили в публикация в X в понеделник.
Сред задържаните през нощта е и основателят на опозиционната партия „Гирчи-море“ Зураб Гирчи Джапаридзе.
Министър-председателят Иракли Кобахидзе каза, че Зурабишвили трябва да напусне президентския пост в края на мандата си по-късно този месец. По-рано тя обеща да остане на поста си, тъй като конституционният спор след националните избори миналия месец продължава. Проруската "Грузинска мечта", която управлява страната от над десетилетие, претендира, че е спечелила.
Зурабишвили и опозицията я обвиняват в измами и други нередности и отказват да признаят новия парламент. Миналата седмица депутатите насрочиха непреки избори за нов президент за 14 декември въпреки продължаващите съдебни спорове.
Мнозинството от грузинците подкрепят членството на страната в ЕС, а усилията за присъединяване към блока са залегнали в грузинската конституция.
Тази година "Грузинска мечта" прие закон, който ограничава неправителствените организации и медиите, финансирани от чужбина, както и спорен законопроект за правата на ЛГБТ. Заедно с това публичните нападки срещу Запада от страна на Кобахидзе и други официални лица породиха опасения, че настоящото правителство води страната обратно в орбитата на Русия.
Западните правителства поставиха под съмнение парламентарните избори през октомври, на които „Грузинска мечта“ получи 54% от гласовете, с аргумента, че вотът е бил съпроводен с нарушения и руско влияние.
Грузия, постсъветска кавказка държава с население около 4 млн. души, получи статут на страна кандидатка за членство в ЕС през декември 2023 г.
Отношенията ѝ с Брюксел се влошиха през последните месеци след приемането на спорния закон за „чуждестранните агенти“, който според опозицията и много държави заплашва да дискредитира публично хиляди медии и групи на граждански организации.
През юли САЩ съобщиха, че спират помощта за грузинското правителство в размер на над 95 млн. долара, като казаха, че Тбилиси прави крачка назад в областта на демокрацията.
Зурабишвили, която се съюзи с проевропейската опозиция, каза, че парламентът няма право да избере неин наследник след края на мандата ѝ през декември, и обеща да остане на поста си. „Няма легитимен парламент и следователно един нелегитимен парламент не може да избере нов президент“, каза тя на 30 ноември.
Вижте също С Русия или със Запада? Молдова и Грузия в сивата зона