"Носеше списък и раздаваше пари". Как протекоха изборите, които върнаха Грузия в орбитата на Русия

Кадър от преброяването на гласовете в секция в Грузия

Момчета в черно, нападнати журналисти и подозрения за контролиран вот. Звучи ли ви познато? Този уикенд в Грузия също се проведоха избори за парламент. От тях зависеше накъде ще поеме страната след тях - към Европа или към Русия.

Опасения за изборни измами. Нападнати журналисти. Напрежение. Всичко това съпътстваше изборите за парламент в Грузия, от които зависеше дали страната ще се върне на пътя към Европа, или ще продължи да се сближава с Русия.

Това сближаване започна по време на управлението на една партия, която се бореше да запази мнозинството си и да продължи да е на власт. Според резултатите, публикувани в понеделник, успя. Управляващата до този момент "Грузинска мечта" печели 54% от гласовете.

Резултатът обаче е оспорван както от опозицията, така и от президентката на страната Саломе Зурабишвили. В неделя тя призова за протести.

Вижте също Европа или Русия? Какво ще реши Грузия на тези избори

Причината е, че наблюдатели и журналисти сигнализират за нарушаване на изборните правила от страна на "Грузинска мечта". Партията управлява страната от 12 години и е смятана за близка до Москва.

"Една жена носеше списък и раздаваше пари (близо до изборна секция). Ние снимахме всичко и записахме нарушението", казва Мариам Макасарашвили, журналистка в грузинска телевизия.

Когато хората разбират за това обаче, операторът, който е с нея, е нападнат.

Това не е единственият подобен случай в изборния ден.

В неделя Европейският съюз (ЕС) също предупреди за сериозни нередности по време на вота в събота. На този фон унгарският министър-председател Виктор Орбан съобщи, че ще посети Грузия в понеделник и ще се срещне с министър-председателя на страната. Орбан е близък до Русия.

От резултата на изборите в Грузия зависеше дали страната ще тръгне в посока на Москва или на Запада.

"Грузинска мечта" в центъра на събитията

"Струва ми се, че всичко е планирано предварително", казва Леван Джагашвили, член на една от избирателните секции в Тбилиси, пред репортер на грузинската служба на Радио Свободна Европа.

Вижте също Плъхове, "кървава баня", образът на "руския човек". Как детството на Путин белязва властта му

Той разказва как в секцията му представителите на "Грузинска мечта" са се прегръщали с идващите да гласуват. Намигват им "като на стари познати", добавя той. В събота в неговата секция има няколко представители на партията.

"Влезе представител на "Грузинска мечта" и веднага започна да снима наблюдател от опозицията", казва той. По думите на Джагашвили от това е последвала конфронтация и на мястото са пристигнали няколко души с маски.

В друга секция в Тбилиси част от хората, дошли да гласуват, разбират, че имената им не фигурират в списъците.

Пред същата секция групи млади мъже стоят около колите си. При опит да бъдат заснети, те слизат от автомобилите си, за да го предотвратят. Наблюдателка на изборите, пожелала анонимност, ги свързва с "Грузинска мечта".

Пред тази секция има и наблюдател от същата партия, който обявява на висок глас, че ще "събуди съседите", вероятно за да ги накара да дойдат и да гласуват, пише репортер на Свободна Европа. Законът забранява на наблюдателите на изборите да агитират.

Гласуване по два пъти

Преди да гласуват, палците на грузинците се пръскат с невидимо мастило. Когато влизат в избирателните секции, ги проверяват с ултравиолетова светлина, за да се гарантира, че вече не са гласували.

Целта е да се предотврати повторно гласуване.

Ана Гоголадзе, наблюдателка от неправителствена организация, която насърчава демокрацията и правата на човека, обаче казва, че това не винаги се проверява обстойно.

В събота тя е видяла млад мъж, който се опитва да гласува за втори път.

Именно опит за повторно гласуване води до сблъсък в една от секциите за гласуване в Тбилиси. Отново е замесен наблюдател от "Грузинска мечта".

"Един човек беше тук от сутринта и провокираше хората, коментираше, включително и мен, когато се опитах да изгоня гласоподавател, който се опитваше да гласува два пъти", казва наблюдателката в избирателната секция Ема Кордзахия от опозиционната "Коалиция за промяна".

Значението на изборите

Парламентарните избори в Грузия се проведоха няколко месеца след масовите протести срещу приетия от управляващите закон за "чуждестранните агенти". Критиците му го наричат „руския закон“ заради сходството му с на подобен текст в Русия, който се използва за репресии срещу инакомислещите.

Законът предвижда всички неправителствени организации и медии, които получават повече от 20% от финансирането си от чужбина, да се регистрират като чуждестранни агенти и да подлежат на специален надзор.

Гумени куршуми, кръв и борба за Европа. Протестите срещу "руския закон" в Грузия

Приемането на този закон на практика блокира пътя на Грузия към членство в ЕС. Процесът по интеграция на страната беше замразен само няколко месеца след като Грузия получи статут на страна кандидатка.

През септември управляващата партия прие и закон, с който ограничи правата на ЛГБТ общността. Тези решения бяха критикувани от ЕС, но приветствани от руския външен министър Сергей Лавров.

Опозицията обещаваше да отмени точно тези закони, ако получи мнозинство, както и да нормализира отношенията със Запада.

Затова изборите се смятаха за решаващи за ориентацията на Грузия - дали тя ще се върне на пътя към членство в ЕС или ще продължи сближаването си с Русия.

Вижте също Коя е мечтата, която разпали протестите в Грузия