Президентката на Грузия Саломе Зурабишвили не призна резултатите от парламентарните избори в страната. Заедно с това тя призова гражданите да излязат на протест пред сградата на парламента в столицата Тбилиси.
Новината идва, след като избирателната комисия обяви управляващата проруска партия „Грузинска мечта“ за победител във вота, който се проведе през уикенда. Според оповестените резултати управляващите събират 54,8% подкрепа. Тяхната победа означава отдалечаване на страната от присъединяването към Европейския съюз и Запада.
Почти всички опозиционни партии в страната отказаха да признаят резултатите от изборите.
Вижте също Европа или Русия? Какво ще реши Грузия на тези избори„Искам да поканя всички вас утре вечер в седем часа на [булевард бел. ред.] „Руставели“, за да обявим заедно пред света и пред себе си, че не признаваме тези избори“, каза по време на брифинг в неделя Зурабашвили. По думите ѝ страната е била жертва на „специална руска операция“ и „хибридна война“.
Зурабашвили каза още, че липсата на съпротива би означавало загърбване на европейския път на страната и "подчинение" на Русия.
По време на пресконференцията си в неделя Зурабашвили не представи доказателства, за да подкрепи твърденията си, че изборите са били откраднати.
Наблюдателите на изборите от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ), НАТО, Съвета на Европа и Европейския парламент излязоха с обща позиция, според която провеждането на изборите е било „помрачен от неравностойно състезание, натиск и напрежение“.
Техните представители съобщиха още за руска дезинформационна кампания и конспиративни теории, които са „целели да манипулират вота“. Наблюдателите твърдят, че пред избирателните секции е имало също и камери на управляващите, както и техни представители, което е увеличило възможността за контролиран вот.
От ОССЕ описват случаи на купуване на гласове, двукратно гласуване, физическо насилие и сплашване по време на изборния ден.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова за пълна проверка на сведенията за нарушения и призова „лидерите на Грузия да спазват върховенството на закона“.
Върховният представител по външната политика и сигурността на ЕС Жозеп Борел поиска бързо и прозрачно да разследва предполагаемите нередности по време на вота.
В същото време стана ясно, че унгарският премиер Виктор Орбан, който е най-приближеният до Владимир Путин европейски лидер, ще посети Тбилиси по-късно в понеделник. Той беше един от първите, които честитиха изборната победа на „Грузинска мечта“ в неделя.
„Грузинска мечта“ управлява страната от 12 години. Парламентарните избори се проведоха след като преди месеци в Грузия имаше масови протести срещу приетия закон за т.нар. чуждестранни агенти, който критиците наричат руски закон заради сходството му с подобен текст в Русия, който се използва за репресии.
Приемането на закона блокира пътя на страната към присъединяването ѝ към Европейския съюз (ЕС). Приет беше и закон, който ограничава правата на ЛГБТ общността, който също беше критикуван от‘ ЕС.
Русия нападна Грузия през 2008 г. с фалшиво оправдание, че трябва да защити населението в отцепилите се грузински региони Абхазия и Южна Осетия. Това се случи само месеци след като Тбилиси заяви намерение за членство в НАТО.
Това се случи по време на управлението на президента Михаил Саакашвили, който днес се намира в затвора.
След началото на руската инвазия в Украйна, Тбилиси отказа да се включи в санкциите срещу Москва и отказа да предостави военна помощ на Киев.
От години опозицията обвинява „Грузинска мечта“, че отдалечава Грузия от Запада и тласка все повече към орбитата на Русия.
Вижте също Коя е мечтата, която разпали протестите в Грузия