Фойерверките са враг, публичният сектор да мълчи. Как властите в Грузия искат да стъпчат протестите

Протестиращите използват фойерверки срещу полицията в Тбилиси по време на петия ден от протестите в Грузия, 2 декември 2024 г.

От две седмици граждани в цяла Грузия протестират срещу решението на управляващите да замразят присъединяване на страната към ЕС. По улиците на Тбилиси полицията ходи с маски, бие и използва сълзотворен газ срещу протестиращите. Те пък използват фойерверки, но скоро това може да бъде забранено.

Когато въздухът над Тбилиси натежава от сълзотворен газ и облаци дим, един от протестиращите се затичва към полицията за борба с безредиците. Той носи маска и стреля със самоделното си „оръжие“ - въртяща се цев, която изстрелва бърз залп от фойерверки.

Тази тактика може да остане в миналото. Тази седмица се очаква управляващата партия „Грузинска мечта“ да прокара бързо през парламента нови закони, които ще забранят на протестиращите да носят фойерверки и да покриват лицата си по време на демонстрации.

От 13 дни насам грузинците се събират всяка вечер в центъра на Тбилиси, както и в други градове на страната, за да протестират срещу решението на правителството да отложи преговорите за присъединяването на Грузия към Европейския съюз (ЕС) до 2028 г.

Вижте също "Дойдоха от ярост". Как протестите в Грузия се превърнаха в масови безредици

Полицията за борба с безредиците разпръсква протестиращите, въоръжена със сълзотворен газ и водни оръдия. Тя често е обвинявана в прекомерно насилие срещу демонстрантите.

В отговор те използват фойерверки, за да се противопоставят на полицията. Така фойерверките се превърнаха в отличителен символ на протестите в Грузия.

Последният кръг от демонстрации дойде след парламентарните избори на 26 октомври, спечелени от управляващата партия „Грузинска мечта“. Тя е на власт в Грузия от 2012 г. Критиците ѝ я обвиняват, че става все по-авторитарна.

Лидерите на проевропейската опозиция и президентката на Грузия Саломе Зурабишвили твърдят, че резултатите от изборите са били фалшифицирани с помощта на Русия.

Докато протестиращите настояват, че използват фойерверките за самозащита, Министерството на вътрешните работи твърди, че много от служителите му са били ранени по време на продължаващите протести.

„Тези [неотдавнашни протести] ни показаха колко е важно да действаме бързо, както по отношение на регулирането на пиротехническите изделия, така и по отношение на забраната на маскировката на обществени събирания“, каза на 9 декември председателят на парламента от „Грузинска мечта“ Шалва Папуашвили.

Фойерверките вече са трудни за намиране в Тбилиси. В много магазини за пиротехника всичко е разпродадено. На някои обекти е наредено да затворят. Поне част от законодателните промени, регулиращи пиротехническите изделия, могат да влязат в сила още в началото на февруари.

Съгласно промените, протестиращите ще получат забрана да носят фойерверки по време на публични събития и митинги. За вноса, износа, производството и продажбата на пиротехнически изделия в Грузия ще се изисква специално разрешение.

Съобщава се още, че за нарушаване на тези правила ще бъдат налагани глоби. Проектозаконите все още не са качени на уебсайта на парламента и затова не са известни допълнителни подробности.

Вижте също Грузинците протестират, за да са в Европа, но шансът им остава малък

„Забраната за носене на маски непряко ограничава свободата на събиране на хората“, казва Саба Брачвели, адвокат в грузинската фондация „Гражданско общество“.

„Те наказват хората за това, че носят газови маски и не дишат газа, който им пускат“, добавя адвокатът.

Атаки срещу медиите

Много от протестиращите намират предложената забрана за покриване на лицето за иронична. Причината е, че самите представители на грузинската полиция за борба с безредиците носят маски.

На 7 декември облечени в черно мъже с маски нападнаха екип на опозиционната телевизия „Пирвели“ по време на живо предаване. Журналистката Мака Чихладзе и операторът Гиорги Шецирули бяха хоспитализирани с мозъчни сътресения и в момента се лекуват в болница в Тбилиси.

Телевизията определи нападателите като „титушки“ и обвини грузинското МВР в организирането на побоя срещу журналистите ѝ. „Титушки“ е термин, използван за наети от правителството бандити.

От началото на протестите в края на ноември насилието срещу опозицията и журналистите зачести, което предизвика критики от страна на САЩ и ЕС. На 4 декември грузинските правоприлагащи органи извършиха обиски в офисите на няколко опозиционни партии, лидери на протести и правозащитници.

Вижте също Изборите бяха "руска специална операция". Как Грузия събра хиляди в защита на европейския си път

Освен че носят маски, много от грузинските служители на реда, които охраняват протестите, не носят и идентификационни номера.

Бунт в публичния сектор

Представители на партията „Грузинска мечта“ обявиха и планове за „реорганизация“ в публичния сектор. Според критиците на правителството подобен ход може да улесни политически мотивираните уволнения на държавни служители, които се противопоставят на позицията на управляващите по отношение на ЕС.

Стотици държавни служители са подписали декларации, в които критикуват решението на правителството да отложи преговорите с ЕС до 2028 г. Служители министерствата на отбраната, образованието и външните работи, както и от кметството на Тбилиси, публично се противопоставиха на това решение.

„Тази промяна просто ще узакони уволняването на хора от работа заради политическите им убеждения“, казва Брачвели. „Това противоречи както на трудовите права, така и на свободата на изразяване.“

„Грузинска мечта“ предлага и още един нов закон, който ще промени изискванията за наемане на полицаи. Според съобщения в грузинските медии промените ще означават, че МВР ще има право да наеме човек за работа в полицията, без той да преминава през необходимата конкурсна процедура.

Според лидерите на опозицията това е ход на основателя на „Грузинска мечта“ Бидзина Иванишвили, с който да се узакони наемането на „маскирани бандити в полицията“.

Зураб Гирчи Джапаридзе, един от лидерите на опозиционния блок „Коалиция за промяна“, нарече предложените промени в законите за полицията и за държавната служба „етапи на диктатура“.

Your browser doesn’t support HTML5

Четири възможни сценария. Какво следва в Грузия