Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп встъпва в длъжност в понеделник, 20 януари. Церемонията по полагане на клетва (т.нар. инаугурация) е насрочена за 19 часа българско време.
Събитието идва няколко месеца след като Тръмп спечели президентските избори в САЩ през ноември 2024 г. Републиканецът победи в надпреварата срещу досегашната вицепрезидентка Камала Харис от Демократическата партия.
На церемонията по встъпване в длъжност на новия президент за пръв път от повече от век ще присъстват чуждестранни лидери. Обикновено са поканени само дипломати и посланици на други държави.
Важни гости ще бъдат и технологични лидери като собственика на Екс и Тесла – Илон Мъск, както и редица известни личности.
Вижте също Твърде близо до Белия дом. Кой е Илон Мъск, който взе да се меси в Европа след избирането на ТръмпСпоред съобщения в американски медии Тръмп е първият новоизбран президент от повече от век насам, който кани чуждестранни лидери на церемонията по полагането на клетва. В миналото на събитието са присъствали само чуждестранни дипломати и посланици.
Сред поканените чуждестранни лидери са консервативната министър-председателка на Италия Джорджа Мелони и популисткият президент на Аржентина Хавиер Милей. Китайският вицепрезидент Хан Джън също ще бъде сред гостите.
„Необичайно е да има подобно чуждестранно присъствие, защото на встъпването в длъжност се гледа като на вътрешнополитическо събитие“, казва Кейс Майерс, професор в Техническия университет на Вирджиния с фокус върху пресечната точка на връзките с обществеността и политиката.
Тръмп често избягва дипломатическите норми и правила, затова не е изненада, че събитието по встъпването му в длъжност ще наруши тези традиции. Според Майерс бъдещият президент „използва тези мащабни събития като възможност да установи връзки и да намери общи позиции“.
Технологични милиардери
Сред другите важни гости, поканени на церемонията, са най-големите имена в американската технологична индустрия, включително собственикът на социалната платформа Екс Илон Мъск, който през последните месеци се утвърди като един от най-близките хора до Тръмп.
Ще присъстват още създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг и основателят на Амазон Джеф Безос. Съобщава се, че изпълнителните директори на компании като Епъл, ТикТок, OpenAI и Uber също са получили покани.
Някои от тези компании направиха дарения към фонда за встъпването в длъжност на Тръмп, който събра рекордните над 170 млн. долара.
Технологичният център на САЩ – Силициевата долина, реагира по-предпазливо на предишната победа на Тръмп на изборите през 2016 г. На встъпването му в длъжност за първия му мандат като президент през 2017 г. присъстваха основно милиардери от хазартната и финансовата индустрия.
Сега Тръмп ще започне втория си мандат на президентския пост, а позицията на лидерите от Силициевата долина изглежда променена. Причина за това е тяхното желание да имат място на масата за преговори, когато става въпрос за технологични регулации и мита, твърдят експерти.
Вижте също Кой влиза в бъдещото правителство на Доналд ТръмпСпоред Матю Далек, професор по политическа история в университета „Джордж Вашингтон“, технологичните компании ще търсят „изключения“ от всякакви нови тарифи, които потенциално биха могли да повлияят на бизнеса им.
Далек казва, че администрацията на досегашния президент Джо Байдън е отчуждила Силициевата долина, като е обвинила Амазон в монополни практики, съдила е компанията Мета на Марк Зукърбърг, отблъснала е Тесла и се е борила с криптоиндустрията.
„Много хора от технологичния свят се притесниха от усилията на администрацията на Байдън да ги регулира и да ограничава начина им на работа“, казва Далек.
В прощалната си реч на 15 януари Байдън предупреди, че в САЩ се оформя „опасна олигархия“ от богати хора с власт, застрашаваща демокрацията. Досегашният президент не спомена конкретни имена.
Смята се, че най-богатият човек в света – Мъск, има значително влияние върху Тръмп. Новоизбраният президент назначи Мъск за ръководител на комисия, която има за задача да подобри ефективността на правителството, включително чрез намаляване на разходите, които се възприемат като разточителни.
Кои ще са другите гости
От 1981 г. насам встъпването в длъжност на президентите се провежда на специално изградена платформа на Капитолия, която може да побере повече от 1600 души.
Вижте също "Пишем история". Ще бъде ли Тръмп "криптопрезидентът" на САЩСред присъстващите обикновено са:
- отиващите си президент и вицепрезидент и техните семейства;
- новоизбраният президент и новоизбраният вицепрезидент и техните семейства;
- бивши президенти и техните съпруги;
- членове на кабинета и номинирани кандидати;
- 535-те членове на Конгреса;
- деветимата членове на Върховния съд;
- чуждестранни посланици;
- началник-щабовете, губернатори и други гости, включително съветници и близки приятели на бъдещия президент, както и големи дарители и известни личности.
Сред известните личности, за които се съобщава, че ще присъстват на встъпването в длъжност на Тръмп, са бившият шампион по бокс Майк Тайсън, както и други спортисти и музиканти.
Няколко членове на Конгреса от Демократическата партия, включително бившата говорителка на Камарата на представителите Нанси Пелоси, казаха, че няма да присъстват. Сред другите известни личности, които пропускат встъпването в длъжност, е и бившата първа дама Мишел Обама.
Поради необичайно студеното време тазгодишната церемония ще се проведе в ротондата на Капитолия за първи път от 1985 г. насам. Там се събират само около 600 души, което означава, че многоот важните гости няма да могат да присъстват.
Преди и след церемонията по полагане на клетва ще се проведат още няколко ключови събития. За вечерта на 20 януари са планирани и няколко бала по случай встъпването в длъжност на Тръмп.
Вижте също Канада, Гренландия, Мексико. Как Тръмп заговори за добавяне на нови територии към САЩ