За тези 1150 квадратни километра се водят спорове от десетилетия. Става дума за Голанските възвишения.
След падането на режима на Башар ал-Асад в Сирия израелски войски преминаха от окупираните части в досегашната буферна зона на сирийска територия. Действията на Тел Авив бяха осъдени от ООН и много западни страни.
Вижте също Как бунтовници свалиха режима на Асад в Сирия след половин век управлениеИзраел каза, че стъпката е само временна, но според дипломати и анализатори Тел Авив се възползва от нестабилността в Сирия, за да затвърди контрола си над тези територии.
Сега правителството на израелския премиер Бенямин Нетаняху прие план да удвои израелското население в Голанските възвишения.
Какво представляват тези земи? Какво им придава толкова голяма стратегическа тежест? Ето отговорите на основните въпроси, които си задавате.
Къде се намират
Голанските възвишения са планинска местност, разположена между Сирия, Ливан, Израел и Йордания. До 1967 г. тя е част от територията на Сирия.
По време на войната през 1967 г. Израел превзема по-голямата част от тези земи, а през 1981 г. ги анексира. Това действие беше признато от САЩ при администрацията на Доналд Тръмп през 2019 г., но не и от ООН и повечето страни, които продължават да разглеждат възвишенията като окупирани.
Европейският съюз не признава суверенитета на Израел над Голанските възвишения. Вместо това ООН и европейските страни казват, че към днешна дата остава валидно споразумението за примирие, сключено между Израел и Сирия през 1974 г.
Съгласно този документ по източния край на Голанските възвишения беше определена демилитаризирана буферна зона, в която бяха разположени мироопазващи сили на ООН. Там нямат право да навлизат нито израелски, нито сирийски войски.
Какво става в момента
На 8 декември бойци от няколко групировки, водени от ислямистката Хаят Тахрир аш-Шам, превзеха сирийската столица Дамаск. Това се случи в рамките на изненадваща офанзива след 13 години гражданска война в страната. Тя беше избухнала, след като режимът на Башар Асад смаза със сила протестите от "Арабската пролет". Сега Асад беше отстранен и избяга в Русия.
Малко след падането му от власт израелският премиер Бенямин Нетаняху каза, че споразумението със Сирия от 1974 г. е вече невалидно. Още в същия ден израелската армия съобщи, че е навлязла в досегашната буферна зона. Сирийски правозащитни организации казаха, че войските са навлезли и още по-навътре в сирийска територия, само на 25 километра от столицата Дамаск, но Тел Авив отрече твърденията.
Вижте също Ракетни удари, разрушени военни кораби, танкове. Какво значат действията на Израел в СирияНетаняху определи действията на страната си като ограничена и временна стъпка, чиято цел е единствено защитата на Израел.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш осъди действията, като каза, че те представляват „сериозно нарушение на суверенитета и териториалната цялост на Сирия“. ООН призова Израел да напусне буферната зона, същото направиха и Франция, и други страни.
Какво е стратегическото значение
В същото време израелското военно ръководство се похвали с превземането на позиции на връх Хермон. Той е един от най-високите върхове в региона – 2813 метра. Намира се на сирийска територия, в буферната зона, досега патрулирана от силите на ООН.
„Поради събитията в Сирия е от огромно значение за сигурността да запазим контрола си над връх Хермон“, каза израелският министър на отбраната Израел Кац в петък.
Голанските възвишения са стратегически важни заради специфичните географски дадености там. Връх Хермон е най-високата точка както за Израел, така и за Сирия. От израелска военна гледна точка контролът върху него възпрепятства възможностите за нападение срещу Израел.
От него до сирийската столица Дамаск разстоянието е само около 40 км, което я праща в обсега на потенциална израелска артилерия.
„Понякога се казва, че в ерата на ракетите земята не е важна. Но това просто не е вярно“, коментира пред Си Ен Ен Ефраим Инбар, директор на Йерусалимския институт за стратегия и сигурност.
„[Върхът] позволява използването на електронно наблюдение дълбоко в сирийска територия, като дава на Израел капацитет за ранно предупреждение в случай на предстояща атака“, пише Инбар в своя статия.
Друг експерт – бившият пилот от израелските военновъздушни сили Нафтали Хазони отбеляза още, че „планините осигуряват и идеално прикритие за специалните части и шпионите на Израел, които сега могат да влизат по-свободно в Сирия, изпълнявайки мисии под прикритието на тъмнината“.
По думите му израелските радарни системи досега са страдали от сериозно „сляпо петно“, позволявайки на нисколетящи дронове от Иран да влизат в Израел незабелязани. Ако върху Хермон бъдат поставени радари обаче, Израел ще може да наблюдава много по-голяма територия.
„Най-важната естествена крепост в региона сега е в ръцете на Израел“, написа бившият пилот.
Освен към Сирия, върхът също така осигурява точка за наблюдение и към райони в Ливан, които Израел смята за крепости на шиитската екстремистка групировка Хизбула. Тел Авив е в конфликт с групировката от десетилетия.
Вижте също Защо воюват Израел и ХизбулаИма и още нещо. От този район води началото си река Йордан и много от нейните притоци. Именно те са важен източник на питейна вода за региона, който иначе е беден на водни ресурси.
Какво каза Израел
В неделя дойде и още една важна новина от Израел – че правителството е приело план да удвои израелското население в Голанските възвишения. Офисът на Нетаняху съобщи, че близо 11 милиона долара ще бъдат вложени за „стимулиране на демографското развитие“ в териториите.
Към днешна дата в Голанските възвишения живеят 40 000 – 50 000 души, около половината от които арабско население. Това са жителите, останали и след израелско-арабските войни, повечето от които продължават да са със сирийско гражданство.
Останалите са израелски заселници, които Израел започва да заселва в района веднага след окупацията. Днес там има около 30 заселнически селища. ООН ги смята за незаконни, тъй като според международното право страна, която окупира дадена територия, няма право да заселва свои граждани там.
Какви са сигналите от Хаят Тахрир аш-Шам
До момента основното послание на лидерите на офанзивата срещу Асад, които сега са начело на преходната власт в Сирия, е, че не търсят конфликт с Израел.
Лидерът на Хаят Тахрир аш-Шам Абу Мохамад ал-Джулани каза в събота, че Израел провежда атаките си в Сирия под фалшив претекст, но че организацията му „не иска да се въвлича в допълнителни конфликти“, а да се фокусира върху възстановяването на Сирия.
Вижте също Лидерът на бойците, които свалиха Асад. Кой е Абу Мохамад ал-ДжуланиОткакто беше свален режимът на Асад, Израел не само разшири контрола си в Голанските възвишения, а поведе и въздушна кампания по стотици цели в Сирия. Израелски ракети удариха складове на сирийската правителствена армия за оръжия, производствени обекти и военни летища в градовете Дамаск, Хомс, Тартус, Латакия, Палмира.
Израелските сили съобщиха, че са унищожили ракети, дронове, хеликоптери, бойни самолети и танкове, като целта е те да не попаднат в ръцете на ислямистките групировки.
Дотук се стигна след като няколко от групировките започнаха изненадваща офанзива, а сирийската правителствена армия се оттегли от позициите си без особена съпротива. На 8 декември падна столицата Дамаск, а по-късно стана ясно, че президентът Асад е избягал в Русия.
Москва беше дългогодишен негов съюзик и му осигуряваше ключова военна помощ.
През 2011 г. започнаха масови протести срещу авторитарната власт на Асад, чието семейство управляваше Сирия в продължение на 53 години. Протестите бяха смазани със сила, а това доведе до гражданска война.
Вижте също Затворът на име "Човешка кланица". Как е работил комплексът "Сайдная" в Сирия