Германия върви към предсрочни избори. Правителството на Шолц не издържа вота на доверие

German Chancellor Scholz talks to reporters after confidence vote request submitted in Berlin

Правителството на Олаф Шолц в Германия загуби вота на доверие в парламента. С това се проправя път към предсрочните избори, които се очаква да се поведат на 23 февруари.

В понеделник от общо 717 депутати 207 гласуваха в подкрепа на правителството на Шолц, 394 - "против", а 116 се въздържаха. Канцлерът се нуждаеше от 367 гласа, за да спечели гласуването.

Вижте също "Неизбежно". Какво се случва в Германия и какво предстои след разпада на коалицията на Шолц

През последните три години Германия беше управлявана от тройна коалиция, съставена от Свободната демократическа партия (СвДП), Социалдемократическата партия (СДП) и партията на "Зелените".

Вотът на доверие в германския Бундестаг идва, след като през ноември канцлерът Олаф Шолц освободи министъра на финансите Кристиан Линднер (СвДП). След това партията на Линднер напусна управляващата коалиция, а Шолц поиска вот на доверие.

В Германия това е необходима стъпка, за да се проправи път към предсрочни избори. Според процедурата след неуспешния вот на доверие Шолц ще предложи на германския президент Франк-Валтер Щайнмайер да разпусне Бундестага.

След това Щайнмайер има 21 дни, за да реши дали е съгласен. Ако е, той трябва да свика нови избори в рамките на 60 дни. Още преди вота на доверие партиите в парламента постигнаха съгласие предсрочните избори да се проведат на 23 февруари.

Шолц и неговото правителство на малцинството, което включва собствената му лявоцентристка Социалдемократическа партия и Зелените, ще останат на власт до избирането на ново правителство.

В началото на ноември, само няколко часа след като стана ясно, че Доналд Тръмп е спечелил президентските избори в Съединените щати, Шолц съобщи, че неговата тристранна коалиция се е разпаднала заради проблем с разходите в бюджета.

В управляващата коалиция в Германия винаги е имало конфликти. До определена степен това се дължи на желанието на СДП и "Зелените" за по-голяма социална сигурност и големи инвестиции за ускоряване на икономическия растеж и прехода към зелена енергия. От друга страна, СвДП вярва в по-малката намеса на правителството и по-малките разходи.

Вижте също Двигателите на Европа закъсват. Как след Германия и Франция влезе в политическа криза