Добро утро!
Най-важното е тук:
- ГЕРБ и ДБ с проекти за коалиция
- "Сенчестият флот" на Русия
- Най-екстремните метеорологични явления
Преговорните екипи на ГЕРБ – СДС и „Демократична България“ (ДБ) са се срещнали в Народното събрание и са представили проекти за коалиционно споразумение. Това съобщиха двете формации.
Те посочват като основни приоритети за страната „преодоляване на кризата в публичните финанси, енергетика, правосъдие и борба с корупцията, модернизиране на инфраструктурата в сектор „Водоснабдяване“ и механизъм за вземане на решения между участниците в управлението“.
Тепърва ще бъдат проведени срещи с БСП и „Има такъв народ“.
Докато партиите преговарят, 2549 домакинства шести ден остават без ток. Част от засегнатите граждани излязоха на протест в Ловешко.
От електроразпределителните дружества не намират вина в себе си, а смятат, че забрани за сечи и посоченият размер на инвестициите в мрежата, наложен от енергийния регулатор, са причина за авариите.
Заради проблемите Делян Пеевски поиска промяна на целия състав на КЕВР. Преди това той поиска проверки на доставчиците, а кабинетът и регулаторът веднага го изпълниха. Пак ли играе служебният кабинет по свирката на Пеевски, пита Емилия Милчева в Дойче Веле.
В мача се включи и президентът Румен Радев. Той неочаквано отиде в Троян, където на място говори за ситуацията с липсата на ток с кметицата на града Донка Михайлова от БСП, пише Медиапул.
Джими Картър
В неделя вечерта на 100-годишна възраст почина 39-ият президент на САЩ Джими Картър. Той е фермер, произвеждащ фъстъци, а след това става моряк и подводничар. Политическата му кариера не е от най-бляскавите, но доказва, че дори след като някой загуби властта, може да свърши още много работа. Тук събрахме някои интересни факти от живота и кариерата му.
Картър ще остане в историята с успехите си във външната политика с основен фокус в намаляване на ядрените оръжия по света. През 2002 г. той получава Нобелова награда за мир. В това видео можете да видите някои знаменити кадри от управлението му.
Азербайджан и Грузия
Протестите в Грузия не спират. Саломе Зурабашвили напусна президентството, но въпреки това не признава избора на наследника си Михаил Кавелашвили. Правителството на "Грузинска мечта" изпада във все по-голяма изолация, а опозицията не се отказва. Какво може да последва? Не пропускайте този анализ.
Падането на самолет на Азербайджанските авиолинии доведе до голямо напрежение между Москва и Баку. Това е поредното негативно следствие от войната в Украйна. Все повече близки до Путин държави се оказват въвлечени или изолирани заради конфликта и опитват дистанциране от Кремъл, пише Димитър Бечев.
Войната в Украйна и руският „сенчест флот“
Американският президент Джо Байдън обяви допълнителна военна помощ за Украйна в размер на 2,5 млрд. долара. То включва помощ от 1,25 млрд. долара от оръжейните запаси на САЩ, а останалите средства ще бъдат отпуснати по Инициативата за подпомагане на сигурността в Украйна .
В пакета влизат и още 3,5 млрд. долара финансова помощ.
В понеделник Украйна и Русия размениха общо 300 военнопленици. Върнати в Киев са част от защитниците на „Азовстал“, Мариупол и Змийския остров, съобщи Медиапул.
Европейският съюз (ЕС) ще наложи санкции срещу „руския сенчест флот“ заради предполагаемия саботаж на подводен захранващ кабел край бреговете на Финландия. Това каза върховната представителка на ЕС за външната политика и политиката на сигурност Кая Калас. Какво представлява и как работи „сенчестият флот“? Отговорите са тук.
Няколко препоръки
Комунистическите власти нападат с оръжие българските турци през декември 1984, за да сменят имената им. Тази военна операция е подготвяна така: първо е пуснат слух за заплаха за обществото, после милицията се удвоява и утроява, "за да има ред". Самото нападение е последният ход от веригата. Татяна Ваксберг разказва.
Нямаше как да ги видите заедно, но 2024 отново ги събра. Няколко рок групи пак са с публиката си и това стана точно през отминаващата година. Музиката успя да продължи след тежката загуба на един вокалист, както и да сдобри отдавна скарани братя. Вижте част от групите, които се събраха тази година.
2024 г. е поредната най-топла година в историята на метеорологичните наблюдения и първата, през която ще бъде премината границата от Парижкото споразумение за климата. Затоплянето се дължи най-вече на увеличената концентрация на парникови газове в атмосферата. Николай Петков от Климатека пише за 10-те най-екстремни метеорологични явления от 2024 г.
Абонирайте се за този бюлетин, за да получавате всяка сутрин в пощата си "3 минути" – преглед на най-важните новини.
Усмихнат ден,
Николай Лавчиев