Управляващите партии ГЕРБ, БСП и ИТН единодушно спряха създаването на комисия в парламента, която да проучи влиянието на санкционирания за корупция лидер на „ДПС – Ново начало“ Делян Пеевски и майка му Ирена Кръстева.
В четвъртък опозиционната коалиция ПП-ДБ за втори път предложи включване на точката в дневния ред на парламента, но предложението не събра достатъчно гласове. „Против“ гласуваха по-голямата част от депутатите от ГЕРБ, тези от БСП и „ДПС – Ново начало“ на Пеевски. От ИТН се въздържаха.
Това се случва само ден след като в сряда същото предложение пак беше отхвърлено. Тогава ГЕРБ и „ДПС – Ново начало“ гласуваха „против“, от БСП се въздържаха, а ИТН подкрепи точката. Ден по-късно позицията на партията на Слави Трифонов вече беше различна.
Вижте също "Да" на еврозоната, но не може без Пеевски. Какво да очакваме от новото правителствоВ сряда само пет гласа не стигkаха, за да може точката за комисията за Пеевски да влезе в дневния ред. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини ПП-ДБ, че депутатите ѝ са провалили собственото си предложение, тъй като десетима от тях отсъстваха от пленарната зала поради болест или командировка. „Възраждане“ също се присъедини към това обвинение.
От ПП-ДБ на свой ред обвиниха Борисов в зависимост от Пеевски и казаха, че ще внасят предложението за комисията, докато то не бъде прието.
В четвъртък всички 37 депутати от ПП-ДБ бяха на работа, но гласовете пак не им стигнаха заради обрата в позицията на ИТН. „За“ предложението гласуваха само ПП-ДБ, „Възраждане“, МЕЧ и ДПС на противника на Пеевски Ахмед Доган.
ДПС-Доган е част от управляващото мнозинство и направи възможен избора на правителството на ГЕРБ, БСП и ИТН.
Името на Пеевски от години се свързва със задкулисно влияние в политиката, правосъдието и медиите в България. Идеята на ПП-ДБ е предложената комисия да установи връзките между негови фирми и фирми на майка му с политически партии, магистрати, медии, други компании и т.н.
Пеевски и майка му Ирена Кръстева са свързвани с влияние в медиите и институциите. Медии като „Монитор“, „Телеграф“ и „Политика“, които бяха собственост на Пеевски, бяха първоначално придобивани от Кръстева със заем от впоследствие фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ).
През годините срещу Пеевски са подавани сигнали в прокуратурата и антикорупционната комисия, но те не са давали резултат.
Как ИТН промени позицията си
В сряда ИТН подкрепи предложението на ПП-ДБ за комисия за Пеевски. Ден по-късно формацията вече беше с променена позиция.
Преди да се стигне до обсъждането на предложението на ПП-ДБ, от ИТН на свой ред поискаха да се гласува точка за създаване на друга комисия, която да проучи влиянието на издателя на „Дневник“ и „Капитал“ Иво Прокопиев.
Тази идея също не беше подкрепена и получи гласовете само на „Възраждане“, ИТН, МЕЧ и „ДПС – Ново начало“. ИТН обаче използва това като аргумент да не подкрепи предложението на ПП-ДБ за създаване на комисия за Пеевски.
„Ако не го подкрепите това, нас също ще ни загубите за всякакви комисии от този тип и ние повече няма да участваме“, каза Тошко Йорданов от ИТН.
От години Пеевски отхвърля всички данни за влиянието си в медиите, съдебната власт и службите за сигурност, като ги прехвърля към Иво Прокопиев, чиито издания често разкриват информация за скрити бизнес интереси на самия Пеевски.
За разлика от лидера на „ДПС – Ново начало“, Прокопиев неведнъж е бил обект на репресивни действия от прокуратурата и службите и дори беше подсъдим по несъстоятелно обвинение, което падна във впоследствие закрития специализиран съд.
След гласуването на точката за комисия за Пеевски Лена Бориславова от ПП-ДБ каза, че формациите, които не са я подкрепили, са зависими от Пеевски.
В отговор от ИТН обвиниха ПП-ДБ, че по време на съвместното управление на коалицията и ГЕРБ през 2023-2024 г. от ПП-ДБ също са работили заедно с Пеевски.
Всичко това се случва месец след встъпването в длъжност на новото правителство на ГЕРБ, БСП и ИТН начело с Росен Желязков от ГЕРБ. То беше избрано и с подкрепата на ДПС-Доган.
Въпреки участието на формацията на Доган в управляващото мнозинство, има твърдения, че Пеевски може да има влияние в кабинета. Между него и ГЕРБ често се наблюдава синхрон, а миналата есен се появиха твърдения и за зависимост от Пеевски на сегашното временно ръководство на БСП.
Тази седмица от ДПС-Доган разкритикуваха ГЕРБ, БСП и ИТН заради назначението на бившата министърка на финансите Людмила Петкова начело на Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ.) Според ДПС-Доган Петкова е зависима от Пеевски.
Вижте също "В работна среща е". Защо областните управители на Пеевски още са на постовете си