Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов се отказа от заявката си да бъде кандидат за премиер и каза, че ще върне първия мандат за съставяне на правителство.
"Не желая вече да се занимавам с тази държава, категорично оттеглям заявката да съм кандидат за премиер (...) Веднага връщам мандата, като го получа", каза Борисов по време на пресконференция на ГЕРБ във вторник.
Новината идва на фона на продължаващите опити да се сформира правителство след парламентарните избори в края на октомври, които излъчиха фрагментиран парламент с осем формации.
Заявката на Борисов намалява възможностите да бъде съставено редовно правителство и увеличава шансовете за осми поредни избори за парламент.
Вижте също "Да приобщава, да прибира и да унищожава". Какво означава коалиция с БорисовВ понеделник Борисов отправи покана към “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) и каза, че ще подкрепи Атанас Атанасов за председател на парламента, ако двете формации съставят общо правителство, в което Борисов да е премиер. Коалицията отхвърли предложението.
"Получихме необходимите отговори - те казват, че в мое лице не виждат добър лидер, премиер", каза Борисов във вторник.
"Категорично отказвам да се занимавам с всички проблеми, които те ни оставиха последните 4 години", добави той. "Говорят за равноотдалечен премиер (...) Защо не го сложиха на масата, никой не казва кой е".
"Тъжно ми беше колеги от ГЕРБ днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски!", написа във Фейсбук съпредседателят на ПП Кирил Петков малко след изявлението на Борисов.
Борисов настояваше и председателят на парламента, и премиерът във възможно бъдещо правителство да са от ГЕРБ. В понеделник той за пръв път допусна председателят на парламента да е от друга партия, но каза, че няма да отстъпи от това той да е премиер.
От ПП-ДБ неведнъж са казвали, че за тях е неприемливо Борисов да е министър-председател. По-рано те поискаха и лидерска среща с ГЕРБ, но Борисов отказа да участва лично в такава.
ПП-ДБ поиска също ГЕРБ да подпише декларацията ѝ за "санитарен кордон" около санкционирания за корупция от САЩ и Великобритания Делян Пеевски. Борисов писмено увери формацията, че няма да се коалира с партията на Пеевски "ДПС-Ново начало", "Алианс за права и свободи” (АПС), МЕЧ и “Възраждане”, но от ПП-ДБ казаха, че това не е достатъчно.
На фона на това продължават и неуспешните опити да бъде избран председател на парламента.
На 27 октомври се проведоха седмите за последните три години предсрочни парламентарни избори. Победител беше ГЕРБ с 69 депутати, следван от ПП-ДБ с 37, "Възраждане" с 35, "ДПС – Ново начало" с 30, БСП с 20, АПС с 19, "Има такъв народ" (ИТН) с 18 и МЕЧ с 12. ГЕРБ ще получи от президента Румен Радев мандат за съставяне на правителство, като ѝ трябват поне още двама коалиционни партньори, за да има и парламентарно мнозинство.
По-рано през 2023 г. ГЕРБ и ПП-ДБ постигнаха компромис за съвместно правителство на ротационен принцип. През март 2024 г., когато се очакваше Мария Габриел да поеме премиерския пост от Николай Денков (ПП-ДБ), ГЕРБ оттегли подкрепата си за правителството.
Вижте също Само за Пеевски "се е бързало много". Как партиите са получавали своите офиси