"Това е рядкост". Защо Георги Панайотов подаде оставка като посланик на България в САЩ

Георги Панайотов

Посланикът на България в САЩ Георги Панайотов напуска поста си предсрочно. Министерството на външните работи потвърди, че дипломатът е подал оставка в четвъртък. Не посочи причини. Самият Панайотов също съобщи за това по-късно, но без да го определя като оставка. Това породи съмнения за натиск.

"Приключва работата ми като извънреден и пълномощен посланик на България", написа той в публикация във Фейсбук, също без да посочва конкретна причина. Публикува обаче списък с успехи, според него, случили се по време на мандата му.

Същевременно в медиите се появи информация, че е бил принуден да се оттегли.

Свободна Европа потърси Панайотов за коментар, но не успя да се свърже с него.

Дипломатът напуска поста във Вашингтон повече от година преди края на редовния му четиригодишен мандат и това предизвика редица въпроси – не само защото е нетипично, но и защото се случва на фона на атаки срещу него през последните седмици в медии, свързвани със санкционирания за корупция от САЩ по глобалния закон "Магнитски" Делян Пеевски.

"Година преди края на мандата му – по принцип това е рядкост. И се случва само при извънредни обстоятелства", коментира за Свободна Европа Весела Чернева, зам.-директор на Европейския съвет по външна политика.

"Всичко, което Георги Панайотов направи през последните години за защита на българския интерес в САЩ, е видно. Така че това връщане със сигурност е не само изненадващо, но и изглежда необосновано", каза тя.

Оставката на Панайотов идва дни след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов каза, че се подготвя изваждането на бившия финансов министър Владислав Горанов (ГЕРБ) и лидера на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски от списъка "Магнитски". Борисов не даде подробности за процедурата, която каза, че е в ход. Но добави, че политиците са били вкарани в него "по доноси".

Горанов беше санкциониран през 2023 г., докато посланик на България в САЩ е именно Панайотов. Тогава посланикът коментира, че САЩ имат неопровержими доказателства, за да вкарат тези хора в списъка "Магнитски". Пеевски беше санкциониран две години по-рано.

На въпрос дали е възможно оставката на Панайотов да е свързана с "Магнитски" по някакъв начин, Весела Чернева каза, че не изключва този вариант.

"Разбира се, това в повечето случаи се прави през частни фирми, лобистки фирми, през частни адвокатски кантори, но със сигурност – кой е посланик на България във Вашингтон, има значение", каза тя.

От началото на годината в сайтове като "ПИК", "Епицентър" и "Трибюн", които в миналото са посочвани като отговорни за клеветнически кампании, публикуваха статии, насочени срещу Панайотов.

"Епицентър" дори отбелязва, че "източници от службите и от дипломатическите среди са засекли множество действия на Георги Панайотов, който разпространява на различни нива в САЩ интриги срещу лидера на ГЕРБ Бойко Борисов и лидера на ДПС-Ново начало Делян Пеевски".

Вижте също Може ли САЩ да извадят Пеевски и Горанов от списъка "Магнитски"

В четвъртък Нова телевизия цитира свои източници, като съобщи, че формалната причина да бъде поискана оставката на Панайотов е заради скандал с почетния консул на България в щата Вашингтон Елка Русков. В началото на годината българоезичното издание в САЩ BG-VOICE писа, че тя не живеела в щата, следователно по правилата на САЩ няма право да заема тази почетна длъжност.

Според източници на Mediapool обаче оставката на Панайотов е дошла след "груб политически натиск, опит за шантаж и дори намеса на ДАНС". Медията пише и, че Панайотов не се ползва с доверието на правителството.

Това посочва като възможна причина за оставката и Чернева - дипломатът да е напуснал, защото се е почувствал като фигура без доверието на правителството. Още в края на 2024 г. в медийното пространство се появи информация, че тогавашният служебен министър Димитър Главчев обмисля да освободи Панайотов.

"Когато един посланик смята, че няма доверието на правителството, което представлява, тогава може да избере да си подаде оставката. В професионалните дипломатически служби това е по-скоро рядкост – тъй като на посланиците би трябвало да се гледа като на представители на държавата, а не на някакви определени политики", казва Чернева.

Георги Панайотов е с над 25-годишен професионален опит. Той беше назначен за посланик на България в САЩ през 2022 г. Преди това той беше министър на отбраната на Република България по време на две служебни правителства в периода май - декември 2021 г., назначени от президента Румен Радев. Той не е коментирал новата ситуация, макар държавният глава да има участие в подбора на посланиците на България зад граница.

Освен това в кариерата си Панайотов е бил постоянен представител на България към ООН, Ню Йорк, заместник-ръководител на българското посолство във Вашингтон, както и в Кабул.

Вижте също Това ли е новата цел: Да извадим Пеевски и Горанов от "Магнитски"