Генка Шикерова и Елица Симеонова от Свободна Европа получиха награди "Червена линия" на Антикорупционния фонд

Колаж на Генка Шикерова и Елица Симеонова

Генка Шикерова и Елица Симеонова от Свободна Европа спечелиха награди „Червена линия“ за разследваща журналистика на Антикорупционния фонд (АКФ).

Журито отличи още и Вероника Димитрова от Нова телевизия, Богдана Лазарова от БНТ и Емилия Димитрова от За истината.

Наградите „Червена линия“ на АКФ се връчват за четвърти път. Наградите се връчват на журналисти от печaтни, електронни и онлайн медии, които чрез свои материали са осветили случаи на корупция и са допринесли за утвърждаване на принципите на върховенство на правото в България.

Генка Шикерова беше отличена със специална награда за „Смелост и постоянство“. Наградата се връчва за общо 12 материала.

Сред тях са поредицата разкрития за руските имоти в България, сред които са Руската църква „Св. Николай Чудотворец“ в София, комплекс „Камчия“ край Варна, както и множество имоти в и около столицата.

Тя отличена и заради серията от разследвания, свързани с купуване и манипулация на вота преди изборите в страната.

Your browser doesn’t support HTML5

Камчия. Парче от България, което е под властта на Москва

Елица Симеонова получи наградата „Млад журналист“. Тя беше отличена за историята „Когато е спряна, Гълъбово става рай“. Защо никой не може да спре ТЕЦ „Брикел“ да замърсява“. Оператор на видеоматериала е Дамян Воденичаров, а продуцент е Теодора Бързакова.

В него се разказва за това как е възможно свързваната с Христо Ковачки ТЕЦ „Брикел“ да нарушава собственото си разрешително от години, но да продължава да работи. Институциите знаят за нарушенията, но не могат да накарат централата да спазва правилата. Един министър се опита да я затвори, но започна съдебно дело. През това време централата работи и замърсява.

Your browser doesn’t support HTML5

"Когато е спряна, Гълъбово става рай". Защо никой не може да спре ТЕЦ "Брикел" да замърсява

Вероника Димитрова от Нова телевизия получи наградата „Разследване за корупция“ за разследването„Гробари рекетират близки на починали в София“. В него се разказва за търговия с гробни места, рекет, изнудвания, твърдения за обрани трупове и заря в Централните софийски гробища, както и за „запазване на гробно място“, каквото понятие не съществува в закона.

Вижте също Борис Митов от Свободна Европа получи Голямата награда за журналистика в конкурса "Валя Крушкина"

Богдана Лазарова от БНТ получава наградата в категория „Върховенство на правото“ за разследването „Защо над 200 хиляди българи са без лична карта?“. В него се отговаря на въпроса защо над 200 000 българи са без лична карта, което ги лишава от право на здравеопазване, образование, гласуване, спира ги от възможност за работа, а децата им също не могат да получават актове за раждане и лични карти.

Емилия Димитрова от За истината спечели наградата за „Регионална журналистика“. Тя беше отличена за серията от публикации, свързани със състоянието и управлението на Държавната психиатрична болница в Севлиево.

В тях се разказва за това как д-р Сюзан Садъкова назначава и освобождава служители, водена не от изискванията на щатното разписание и трудовото законодателство, а от лични предпочитания, налице са съмнения за конфликт на интереси, за което е възложена проверка от КПКОНПИ, а в работно време д-р Садъкова изпълнява дейности, различни от служебните.

Your browser doesn’t support HTML5

Странните избори в най-бедния край на Европейския съюз