"Още една крачка". Десет държави членки на ЕС искат санкции срещу вноса на руски втечнен газ

Колаж на Свободна Европа

Десет държави членки на Европейския съюз (ЕС) предлагат затягане на ограниченията за внос на изкопаеми горива, включително втечнен газ, от Русия. Това става ясно от документ, видян от Политико и Ройтерс.

Полша, която е сред страните, подписали документа, е ротационен председател на Съвета на ЕС от януари. По време на председателството се очаква Европейската комисия (ЕК) да внесе нов пакет от санкции срещу Русия. Целта на държавите е да лишат Москва от милиарди евро, които тя използва за финансиране на войната си в Украйна.

Новината идва, след само преди дни спря подаването на газ през Украйна към Австрия, Молдова и Словакия. В момента от трите магистрални пътища на руския газ е останал само един маршрут – този през Турция и през България, но остава и вариантът за внасяне на втечнен газ.

Вижте също "Печатницата за пари" затваря. Ще пресъхне ли "Турски поток" след новите санкции на САЩ

ЕС вече наложи санкции върху вноса на нефт по море от Русия, но досега не е забранил вноса на газ от Москва, тъй като някои страни от ЕС продължават да разчитат на него. Така въпреки европейските обещания за намаляване на зависимостта от Русия, Москва остава основен доставчик на втечнен природен газ по море за блока.

С предложението си десетте държави членки искат „по-нататъшни действия“ за отстраняване на пропуските на санкциите срещу Русия и за насочване на вниманието към доходоносните продажби на природен газ от страната. То е подписано от Полша, Естония, Латвия, Литва, Дания, Швеция, Финландия, Чехия, Румъния и Ирландия.

Страните посочват, че от началото на войната на Русия в Украйна Москва е спечелила 200 млрд. евро от продажби на изкопаеми горива в ЕС, както и че през първата половина на 2024 г. вносът на втечнен природен газ от Русия е нараснал с 11%.

„Трябва да направим още една крачка и да се заемем с нарастващия внос на руски втечнен природен газ. Като крайна цел е необходимо да се забрани вносът на руски газ и втечнен природен газ във възможно най-кратък срок“, пише в документа, цитиран от Политико.

Вижте също Парите не миришат на газ. Как "Газпром" си купува влияние през футбола в Европа

За да може това да се случи, според държавите членки ЕС трябва да увеличи санкциите срещу флота от танкери за втечнен природен газ на страната, „забранявайки акостирането и морските услуги на територията на ЕС“.

В предложените мерки има и нови забрани за внос на метали като алуминий от Русия, намаляване на зависимостта от руското ядрено гориво, налагане на санкции на финансови институции в трети страни, които позволяват на Москва да заобикаля западните банкови правила.

Унгарският премиер Виктор Орбан вече съобщи, че ще се противопостави на нови ограничения, свързани с енергетиката. Същото направи и премиерът на Словакия Роберт Фицо, който настоява вносът на руски газ да бъде увеличен.

Санкциите, най-бързия начин за прекратяване на вноса на руски горива, ще изискват единодушно одобрение от всички държави от ЕС.

От 2022 г. насам вносът на газ в Европа от Русия спадна и блокът увеличи вноса на американски втечнен природен газ и разшири използването на възобновяема енергия, за да запълни недостига. Въпреки това експертите казват, че Русия продължава да печели пари от енергийните си ресурси.

Вижте също До следващата Коледа. Защо спирането на тока е системен проблем, който ще се повтаря