Как изглеждаха отвътре руските военни бази в Сирия
Събитие във военновъздушната база Хмеймим край Латакия, Сирия, в памет на руския пилот Роман Филипов, февруари 2023 г.
Сателитни снимки, направени на 13 декември, показват, че Русия изтегля оборудването си от базата Хмеймим след неотдавнашното сваляне на нейния съюзник - президента Башар ал-Асад.
Сателитна снимка на военноморското съоръжение на Русия в сирийския средиземноморкси град Тартус, 13 декември 2024 г.
Сега Кремъл води разговори с бойната групировка Хаят Тахрир аш Шам (ХТС), която е начело на Сирия, за бъдещето на руските бази в Сирия.
Руска сервитьорка подрежда маси в кафене в базата Хмеймим през октомври 2015 г.
Робърт Е. Хамилтън, ръководител на изследователския отдел за Евразия в американския Институт за външнополитически изследвания, казва пред Радио Свободна Европа, че новите управляващи в Сирия може и да не са склонни да толерират базите, от които Кремъл "години наред е извършвал нападения срещу ХТС, други опозиционни групировки и сирийски цивилни“.
Руски военен полицай патрулира във военновъздушната база Хмеймим през март 2016 г.
Хамилтън казва, че все още не е ясно дали разговорите между Русия и ХТС са "за осигуряване на организирано изтегляне на руските сили от Сирия или за гарантиране, че Русия може да запази базите си там".
Руски войски маршируват покрай православен свещеник в базата Хмеймим през април 2018 г. Войниците са облечени в руски униформи с бежов цвят, предоставени на някои военнослужещи, базирани в Сирия.
Бен Дюбоу, старши научен сътрудник в американския Център за анализ на европейската политика, казва пред Радио Свободна Европа, че настоящите преговори между Русия и ХТС могат да доведат до "значително намалено руско присъствие" в сирийските бази в сравнение с активната фаза на войната по време на управлението на Асад.
Руски военнослужещи чакат в магазин в базата Хмеймим през февруари 2016 г.
Дюбоу смята, че Москва може да успее да договори намаляване на позициите си в Сирия, „за да продължи да държи в ръцете си жизненоважни транзитни пунктове за проектиране на мощ в Близкия изток и Африка“.
Руски войници минават покрай православен кръст в базата Хмеймим през април 2018 г.
Военновъздушната база Хмеймим е център за руски военни самолети от 2015 г. насам. Тогава Кремъл започна да подпомага силите на Асад в сирийската гражданска война.
Моряк гласува на руските президентски избори през март 2024 г. на фона на портрет на Петър Велики във военноморското съоръжение в Тартус в Сирия.
През 2017 г. Русия подписа 49-годишен договор за наем на базата Хмеймим и на военноморското съоръжение в Тартус (на снимката), което е създадено от Съветския съюз през 1971 г. Тези споразумения бяха обезсмислени от рухването на правителството на Асад в Сирия.
Зареден с бомби самолет Су-25 във военновъздушната база Хмеймим през декември 2015 г.
Руското споразумение за наем задължава военните на Асад да охраняват периметъра на базата Хмеймим, като същевременно дава на Москва правна юрисдикция върху съоръженията вътре. Договарянето на опазване на периметъра от новите управници на Сирия ще бъде от жизненоважно значение за руските бази.
Руска корвета (вид малък боен кораб) хвърля котва в Тартус през септември 2019 г.
Руският заместник-министър на външните работи Михаил Богданов каза пред руски медии на 13 декември, че „базите все още са там, където винаги са били - на сирийска територия“, както и че „за момента не са взети никакви други решения“.
Руски православен свещеник стои в параклис във военноморското съоръжение в Тартус през септември 2019 г.
Доклад на британското разузнаване, публикуван на 13 декември, свързва рухването на режима на Асад и последвалия разклатен статут на руските бази в Сирия с войната на Кремъл в Украйна.
Руски персонал се подрежда на пистата на военновъздушната база Хмеймим през март 2016 г.
В доклада на британското разузнаване се посочва, че „приоритизирането на конфликта в Украйна от страна на Русия“ е „влошило способността на Русия да поддържа режима на Асад на власт“.