Поне 50 гранични офицери и други служители на Европейската агенция за охрана на границите ще бъдат изпратени във Финландия. Целта е те да помогнат на местните власти в охраняването на границата с Русия, която напоследък е под миграционен натиск, който според Хелзинки е организиран умишлено от Москва.
След като Финландия официално стана член на НАТО през април, напрежението между нея и Русия се повиши. По-рано през ноември се стигна и до решението на финландските власти да затворят почти всички гранични контролно-пропускателни пунктове по своята 1340-километрова граница с Русия. Причина за това стана напливът на мигранти от Близкия изток и Африка.
На този фон “Фронтекст” обяви в четвъртък вечерта, че планира да изпрати в скандинавската страна “значително подкрепление” през следващата седмица. Към момента във Финландия се намират 10-има офицери на европейската агенция.
Вижте също Финландия има достатъчно бомбоубежища да подслони 90% от населението сиВ изявлението на “Фронтекс” се подчертава, че събитията на финландско-руската граница засягат сигурността на целия Европейски съюз. Допълва се, че подкрепата на агенцията включва "хуманитарния аспект на този сценарий", особено при суровите метеорологични условия и липсата на подготовка сред пристигащите хора. Освен граничари, агенцията ще изпрати преводачи и служители, които да помогнат при регистрирането на мигрантите.
Според финландската обществена телевизия YLE около 100 души са поискали убежище на пунктовете Вартиус и Сала само на 23 ноември. Те са граждани на Египет, Еритрея, Етиопия, Йемен, Мароко, Пакистан, Сомалия, Судан и Сирия.
Хелзинки обвинява Москва, че умишлено насочва мигранти към границата. Русия отрича това обвинение.
Вижте също "Това е голям ден". Финландия вече е член на НАТО"Финландия не може да бъде повлияна, Финландия не може да бъде дестабилизирана", каза министър-председателят Петери Орпо в обръщение към парламента в четвъртък. "Русия започна това и Русия може да го спре."
От петък на финландско-руската граница работи само най-северният граничен пункт Раджа-Йосепи, известен като Лота от руска страна. Ситуацията там беше спокойна в четвъртък, но финландските власти очакват мигрантския поток сега да се насочи към него.
Хелзинки твърди, че в миналото руските власти не са допускали преминаване на граждани без необходимите документи, но без обяснение са прекратили тази практика. Тази седмица финландските граничари и войници започнаха да издигат бариери, включително бетонни препятствия, покрити с бодлива тел, на някои пропускателни пунктове.