Европрокуратурата внесе в съда обвинение за измама за 9 млн. лв. с тролеи във Враца

Ръководителката на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши

Европейската прокуратура внесе в Софийския районен съд обвинителен акт срещу управител и собственик на фирма, уличена в измама с европейски средства на стойност 9 млн. лв.

Става въпрос за проект за модернизиране на обществения транспорт във Враца, по който са купени нови тролеи, пише в съобщение на европейските обвинители от вторник.

Новината идва месец, след като институцията обвини четирима души в измама за 94,5 млн. евро, предоставени от Европейския съюз (ЕС). Тези пари са били предвидени за проект, свързан с железопътната отсечка между Пловдив и Бургас.

Вижте също Прокурор докладва съдия за "грешен начин на мислене". И това не е антиутопия

Във вторник европрокуратурата съобщи, че е разкрила измама при открита процедура за възлагане на обществена поръчка от община Враца. Става въпрос за проект на стойност 8 838 308 лева за закупуване на 9 тролейбуса.

Проектът е бил финансиран от Европейския кохезионен фонд, а бенефициенти са общината и дружество, което е декларирало, че ще купи тролейбусите от Полша. Вместо това те са били доставени от фирма в Беларус.

След като покупката вече е била осъществена, ЕС е наложил ограничителни мерки на въпросната беларуска фирма като част от санкциите заради войната на Русия срещу Украйна. Полското дружество пък е ликвидирано малко след приключването на процедурата за възлагане на обществената поръчка.

Разследването на европрокуратурата е разкрило, че тролейбусите са продадени на цена, почти два пъти по-висока от първоначалната цена на придобиване, платена от изпълнителя.

Европейската прокуратура не съобщава нито името на обвиняемия, нито на уличената фирма. Публична информация, разпространена от общинското дружество „Тролейбусен транспорт - Враца“ през 2021 г., обаче сочи, че изпълнител по проекта за 9 нови тролеи на стойност 9 млн. лв. е компанията „Авто Инженеринг Холдинг Груп“.

За подобно престъпление Наказателният кодекс предвижда от 2 до 8 години затвор.

От Европейската прокуратура казват още, че са се заели със случая след сигнал от „частно лице“, тъй като никоя от отговорните институции в България не е открила и докладвала за измамата. В съобщението се говори и за липса на съдействие от страна на българските правораздавателни органи.

По рано - през декември 2024 г., европрокуратурата обвини двама души, участвали в изграждането на завод за отпадъци в Асеновград. През октомври 2024 г. институцията повдигна обвинение на бившия кмет на Варна Иван Портних за измама с фалшиво пристанище.

Прокуратурата на ЕС е независим орган, който се занимава с разследването, наказателното преследване и подвеждането под съдебна отговорност за престъпления, засягащи финансовите интереси на ЕС. Тя започна първото си разследване в България през януари 2022 г.

Вижте също Парите не стигат, но за източване има достатъчно. Как става това в българските театри