ЕС глоби Епъл и Мета със стотици милиони евро

Главните изпълнителни директори на Епъл и Мета Тим Кук и Марк Зукърбърг

Европейският съюз (ЕС) глоби американските технологични гиганти Епъл и Мета със стотици милиони евро в сряда, съобщи Асошиейтед прес.

Причината е, че компаниите са нарушили правилата на 27-членния блок за дигитална конкуренция.

Вижте също В САЩ, но не и в ЕС. Защо Мета спира проверката на факти в социалните си мрежи

Санкциите са наложени съгласно Закона за цифровите пазари на ЕС, който цели да даде на потребителите и бизнеса по-голям избор и да попречи на технологичните гиганти да завладеят дигиталните пазари. Той регулира и възможността на потребителите в ЕС да имат пълен контрол върху това кога и как техните данни се използват онлайн.

Европейската комисия (ЕК) наложи глоба от 500 млн. евро на Епъл за това, че е попречила на производителите на приложения да насочват потребителите към по-евтини опции извън магазина за приложения на компанията - App Store.

Мета е глобена с 200 млн. евро, защото принуди потребителите на социалните си мрежи Фейсбук и Инстаграм да плащат, ако искат да избегнат реклами.

Епъл обвини Комисията в „несправедливо насочване“ към производителя на Айфон, като каза, че компанията е „прекарала стотици хиляди инженерни часове и е направила десетки промени, за да се съобрази" със законите на ЕС.

Главният директор по глобалните въпроси на Мета Джоел Каплан каза в изявление, че „Комисията се опитва да затрудни успешните американски бизнеси, като същевременно позволява на китайските и европейските компании да работят при различни стандарти“.

Наказанията бяха по-малки от многомилиардните глоби, които ЕК е налагала досега на големи технологични компании в антитръстови дела.

Мярката беше обявена на фона на ескалиращата търговска война, която възникна между САЩ и ЕС, след като президентът Доналд Тръмп наложи мащабни мита на вноса на стоки от десетки държави по света. Тръмп многократно е критикувал регулациите на Брюксел, засягащи американските компании.

Вижте също Лекарства, коли, петрол. Колко голяма е търговията между ЕС и САЩ и как ще се отразят митата