Кандидатурата на Екатерина Захариева за еврокомисар беше одобрена във вторник, предаде БНТ.
В новата Европейска комисия (ЕК) Захариева, която е бивша външна министърка от ГЕРБ, ще отговаря за ресора „Стартъпи, проучвания и иновации“.
По-рано през деня Захариева беше изслушана от комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент (ЕП), която трябваше да гласува номинацията ѝ.
Вижте също Повече власт за Прибалтика и Полша, по-малко за Балканите и Унгария. Как изглежда новата ЕКНовината идва два месеца след като през септември Захариева беше номинирана за български еврокомисар от служебното правителство на Димитър Главчев и след допълнително интервю с председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен.
Като бъдещ еврокомисар с ресор „Стартъпи, проучвания и иновации“ Захариева ще трябва да предложи Законодателен акт за Европейско пространство за научни изследвания, както и да участва в създаването на Европейски съвет за изследване на изкуствения интелект.
Захариева е бивша народна представителка от ГЕРБ. През годините тя заемаше различни постове в правителствата на ГЕРБ с премиер Бойко Борисов.
В първия му кабинет беше зам.-министърка на регионалното развитие и благоустройството, във второто - министърка на правосъдието, в третото - на външните работи. По образование е юристка.
Захариева беше един от двамата кандидати, заедно с бившия екоминистър Юлиан Попов от „Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ), които служебният кабинет избра в синхрон с изискванията на Фон дер Лайен всяка от страните членки да предложи един мъж и една жена за пост в институцията.
В досегашната Европейска комисия позицията на български еврокомисар се заемаше от Мария Габриел от ГЕРБ. През пролетта на 2023 г. обаче тя се върна в България, за да стане външна министърка в тогавашното правителство на ПП-ДБ и ГЕРБ с премиер Николай Денков. Мандатът на Габриел беше довършен от Илиана Иванова.
ГЕРБ е част от Европейската народна партия (ЕНП), от която е и Урсула фон дер Лайен. ЕНП спечели най-голяма подкрепа на европейските избори, които се проведоха през юни.
ЕК е изпълнителният орган на Европейския съюз (ЕС) и работи на практика като негово правителство. Всяка държава членка има право на един свой представител в комисията, а всеки от 27-те членове има свой ресор.
След изслушването на кандидатите за еврокомисари от всички страни членки предстои ЕП да гласува и пълния състав на новата Еврокомисия. Очаква се това да се случи на пленарно заседание в края на ноември, а новата ЕК да започне работа от 1 декември.
Your browser doesn’t support HTML5