Египет и Катар се присъединиха към призива на американския президент Джо Байдън към палестинската групировка Хамас да приеме последния план за прекратяване на огъня в Ивицата Газа, предложен от Израел. Той включва освобождаване на всички заложници, държани от палестинците, и изтегляне на израелските войски.
Планът беше представен в петък вечерта от Байдън, а държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен проведе телефонни разговори с външните министри на Саудитска Арабия, Турция, Йордания, Обединените арабски емирства, Катар и Египет.
Войната в Газа, която продължава близо седем месеца, беше провокирана от безпрецедентно нападение на Хамас срещу Израел, при което бяха убити около 1200 души, а над 240 бяха взети за заложници от групировката. Тя е определяна като терористична от САЩ, ЕС, Израел и други държави.
Вижте също Каква е равносметката в числа след половин година война в ГазаПредставеният от Байдън план за примирие беше одобрен от ООН и ЕС. В събота САЩ, Египет и Катар излязоха със съвместна декларация, в която предложението на Израел е определено като "въплъщение на принципите", по които трябва да се сложи край на войната в Газа.
В документа се казва още, че евентуално спиране на сраженията и освобождаване на заложниците от Хамас ще доведе до "моментално облекчение за хората в Газа и за самите заложници и техните семейства".
Катарската държавна новинарска агенция предаде, че премиерът на страната Мохамед бин Абдулрахман Ал Тани е изразил пред Блинкен увереност, че всички посредници се надяват скоро да бъде постигнато прекратяване на огъня.
Британският премиер в оставка Риши Сунак също подкрепи предложението за примирие и каза, че Лондон може да "залее Газа с много повече помощи", ако Хамас приеме представения от Байдън план.
На този фон кабинетът на израелският министър-председател Бенямин Нетаняху заяви в свое официално изявление, че "войната няма да приключи, докато не бъдат постигнати всички нейни цели". Сред тях са, освен връщането на всички отвлечени хора, и "елиминирането на военния и управленски капацитет на Хамас".
Нетаняху стана обект на заплахи от страна на крайнодесни членове на израелското коалиционно правителство. Министърът на националната сигурност Итамар Бен-Гвир и финансовият му колега Бецалел Смотрич се заканиха да свалят премиера от власт, ако сключи сделка за прекратяване на огъня преди Хамас да бъде унищожена.
Бен-Гвир, който е лидер на ултранационалистическата партия "Еврейска сила", написа в социалната платформа Екс, че примирие, преди пълното елиминиране на Хамас, ще бъде "победа за тероризма и заплаха за националната сигурност на Израел".
Двамата са министри в коалиционното правителство на Нетаняху, но не са част от военновременния кабинет на страната, сформиран след началото на войната в Газа.
Вижте също "Ще засилим политическия и военния натиск". Какво се случва в Ивицата Газа