Централното оперативно бюро на ДПС е взело решение да изключи от ДПС Делян Пеевски. Той е отстранен и от поста съпредседател на движението.
Освен него са изключени още седем депутати, които останаха лоялни на Пеевски, освободени са десет областни председатели на партийните структури, а печатът на партията е сменен.
Това съобщиха от "ДПС Доган Пресцентър" във вторник вечерта. По-рано през деня почетният председател на ДПС Ахмед Доган проведе заседание с Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС.
Малко след разпространяването на информацията, Пеевски излезе с позиция, в която определи решението за изключването си като "противоуставно", а заседанието на ЦОБ под ръководство на Доган като "сбирка на отцепници".
Засега той не е коментирал дали ще обжалва решенията пред Централната контролна комисия на ДПС, каквато възможност има.
Вижте също "Там е зарито кучето". Ще се яви ли изобщо ДПС на изборитеНовината идва след месеци на публичен разрив в ДПС между Доган и съпредседателя на партията Делян Пеевски, който е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
Заради конфликта ДПС се разцепи на две - едната фракция обяви лоялност към Доган, а другата - към Пеевски. Депутатите, лоялни на почетния председател, бяха изключени от парламентарната група (ПГ) и станаха независими. Председател на ПГ остана Пеевски.
Какво реши Централното оперативно бюро
Сега от пресдцентъра на ДПС-Доган съобщават, че един от централните партийни органи - Централното оперативно бюро (ЦОБ), е взел решение да изключи от движението следните членове:
- Делян Пеевски
- Халил Летифов
- Искра Михайлова
- Йордан Цонев
- Хамид Хамид
- Станислав Анастасов
- Радослав Ревански
- Ертен Анисова
Освен това Пеевски е отстранен от поста съпредседател. Досега той и Джевдет Чакъров оглавяваха заедно движението.
Халил Летифов, Станислав Анастасов, Искра Михайлова и Йордан Цонев също така са отстранени от позициите им на заместник председатели.
Хамид Хамид и Радослав Ревански са освободени като членове на ЦОБ, а за Ертен Анисова е предложено да бъде освободена като заместник-председателка на ПГ на ДПС.
Промени има и в областните структури на движението. Там са отстранени следните функционери, близки до Пеевски:
- Ерджан Ебатин – временно изпълняващ длъжността Областен председател на ДПС Варна
- Гюнай Далоолу – Областен председател на ДПС Велико Търново
- Ердинч Хаджиев - Областен председател на ДПС Добрич
- Тихомир Трифонов - Областен председател на ДПС Монтана
- Юмер Хамза - Областен председател на ДПС Пазарджик
- Юксел Расим - Областен председател на ДПС Пловдив
- Мустафа Мустафов - Областен председател на ДПС Сливен
- Тунджай Йозтюрк – вр.и.д. Областен председател на ДПС Стара Загора
- Хамди Илязов - Областен председател на ДПС Търговище
- Мехмед Атаман - Областен председател на ДПС Хасково
Като мотиви за решенията на ЦОБ се посочват "системното нарушение от горепосочените лица на Устава на партията, неизпълнението на решенията на Националната конференция, на колективните органи на партията и на Почетния председател на ДПС".
"(Те) поставиха пред риск не просто единството на партията, а нейното съществуване с идеите и философията на основателя на партията – д-р Ахмед Доган, залегнали в Устава на ДПС и програмните документи", се казва в съобщението.
Освен това от пресцентъра на ДПС-Доган посочват и че ЦОБ, съгласно устава на ДПС, е постоянно действащ ръководен орган и осъществява оперативното политическо ръководство на движението.
"По силата на тази разпоредба ЦОБ на ДПС не просто може, а следва да приема всички решения, свързани с оперативната работа на партията, всички решения, свързани с функционирането на партията и нейното участие в политическия процес", пише в съобщението.
Как отговори Пеевски
Малко след разпространяването на текста, самият Пеевски изпрати своя позиция.
"Видях, че е имало сбирка на отцепници от ДПС, които са изключени от парламентарната група, а след като се опитаха да откраднат марката ДПС, загубиха и партийното си качество", каза Пеевски.
Той има предвид информацията отпреди няколко седмици, че в Патентното ведомство е постъпила заявка за регистрация на марката "ДПС". Това е част от юридическия спор между двете фракции в движението.
В позицията си сега Пеевски казва още и че решенията на ЦОБ представляват "противоуставно действие". По думите му то "показва хора, които живеят в паралелния свят на приказките от сараите".
"Тези хора трябва да разберат едно - това е европейска България и в нея всичко се случва по закон", завършва кратката позиция на Пеевски.
Вижте също Как Пеевски ядоса ДоганДотук се стигна, след като преди около два месеца се заговори за разрив в ДПС. Той започна с чистки на хора, близки до почетния председател Ахмед Доган, от структурите на партията.
Впоследствие конфликтът между Доган и Пеевски стана публичен. Тогава част от депутатите на ДПС не се подчиниха на волята на Пеевски и не подкрепиха проектокабинета на Росен Желязков, предложен от ГЕРБ с първия мандат. Вместо това те се съобразиха с инструкциите на Доган.
Оттогава партията се раздели на два кръга - ДПС-Доган и ДПС-Пеевски.
Разривът в ДПС идва на фона на предстоящите изборите за парламент. Те ще се проведат на 27 октомври, като срокът за регистрация на листите е 27 септември.
Вижте също Обяснено. Какво става в ДПС