Пеевски стана единствен председател на ДПС, Доган е изтрит от устава. Чакъров ще обжалва

Съпредседателите на ДПС Делян Пеевски (вляво) и Джевдет Чакъров

Санкционираният за корупция от САЩ и Великобритания лидер на "ДПС - Ново начало" и съпредседател на ДПС Делян Пеевски беше избран за единствен председател на движението. За него в неделя единодушно гласуваха 544-те делегати на извънредна национална конференция на ДПС.

На нея бяха избрани нови ръководни органи и приет нов устав на партията. Беше премахната фигурата на почетен председател и възможността за избор на двама съпредседатели, съобщи пресцентърът на ДПС.

Другият съпредседател на ДПС Джевдет Чакъров обяви конференцията за нелегитимна и каза, че ще обжалва в съда взетите на нея решения.

Малко по-късно Алиансът на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) и либералният съюз "Обнови Европа" препоръчаха изключване на членуващата в тях ДПС заради избора на Пеевски.

Делян Пеевски на извънредната конференция на ДПС в София, 22 декември 2024 г.

Новината идва след отказа на Софийския градски съд (СГС) да впише решението на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС за изключване на Делян Пеевски от партията. То беше взето през август от Чакъров и още 12 останали във фракцията на Доган.

През октомври Чакъров внесе в СГС и решение за изключване на Пеевски, взето от Централния съвет (ЦС) на ДПС. То обаче е обект на друго производство и по него съдът все още не се е произнесъл.

На конференцията в неделя беше обявено, че ще бъде "десезиран съдът" - под това може би се има предвид да се прекратят усилията на Доган да отстрани по съдебен път Пеевски.

Преди началото на откритата част на форума бяха пуснати химните на България и на Европейския съюз. На снимката в центъра - Делян Пеевски, 22 декември 2024 г.

Пеевски и Чакъров бяха избрани за съпредседатели през февруари по предложение именно на Доган. Той е основател и лидер на ДПС между 1990 и 2013 г., след което става пожизнен почетен председател.

Между него и Пеевски през лятото назря конфликт, започнал още преди година. Пеевски започва да отстранява близки до Доган политици, а при гласуването на проектокабинета на ГЕРБ с първия мандат ДПС се раздели на два лагера.

Фракцията на Доган - с активното участие на съдебни и държавни институции - загуби абревиатурата "ДПС". Така на изборите на 27 октомври движението се яви в две отделни коалиции - "ДПС - Ново начало" на Пеевски и "Алианс за права и свободи" на Доган. Те са съответно четвърта и шеста политическа сила в новия парламент.

Свикването на конференцията беше обявено от Пеевски след изборите през октомври със заявката да изчисти партията от почетния ѝ председател Ахмед Доган и останалите верни на него хора.

Преди месец служебното правителство предостави за централа на "ДПС - Ново начало" сградата на ул. "Врабча" 23 в София, след като спешно я опразни от три държавни институции.

Вижте също Доган или Пеевски? Кой точно е изключен от ДПС

Как протече форумът

Форумът имаше открита и закрита част. Откритата премина в отчети и приветствия, в закритата бяха взети обявените решения.

По предложение на Пеевски новоизбраният Централен съвет на ДПС гласува единодушно състава на Централното оперативно бюро (тясното партийно ръководство).

В него влизат Пеевски като председател, а зам.-председатели са Ерол Мюмюн, Искра Михайлова-Копарова, Йордан Цонев, Нида Ахмедов, Радослав Ревански, Станислав Анастасов, Халил Летифов. За членове на ЦОБ бяха избрани Хамид Хамид, Танер Кабилов, Цветан Енчев, Айджан Ахмед, Неджми Али, Мехмед Атаман, Байрам Байрам, Хамди Илиязов, Ертен Анисова, Димитър Аврамов.

"Имаме историческия шанс да променим България. Тя има нужда от ДПС и от "Новото начало". Ние ще бъдем новото начало на цяла България", каза Пеевски, цитиран от пресцентъра на ДПС.

"[Аз съм] Лидер на българи, турци, роми, помаци, миллет, власи. Аз поех мисията никога да не бъдете втора класа и ви го обещавам", добави той.

Кои бяха гости на форума

Сред гостите бяха посланиците на Египет, Мароко, временно управляващите посолствата на Турция и Йемен, хора от посолствата на Виетнам и Азербайджан. Беше и депутатката от управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието Седа Билюк, представена като пратеник на президента Реджеп Ердоган.

Присъствха и президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов, вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов, представители на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, Българския фермерски съюз, Националната браншова камара "Плодове и зеленчуци".

От форума отсъстваха представители на другите партии в България, както и от Алианса на либералите в Европа (АЛДЕ), където от 2001 г. членува ДПС.

Какви са реакциите

В неделя либералната мрежа за Югоизточна Европа LIBSEEN (част от АЛДЕ) съобщи, че започва процедура по незабавното изключване на ДПС.

"Обединяването с лица или организации, ръководени от санкционирани фигури, е неприемливо", пише мрежата във Фейсбук. Тя призовава ДПС да бъде изключена и от АЛДЕ, "Обнови Европа" и Либералния интернационал.

Веднага след края на партийния форум АЛДЕ излезе с позиция, в която посочва, че препоръчва изключването на ДПС заради избирането на Пеевски. В позицията се посочва, че това ще се случи "при първа възможност".

"Делян Пеевски е противоречива фигура и е санкциониран по глобалния закон "Магнитски" за мащабна корупция. Неговите политически действия се смятат за вредни за демократичните принципи и политическата стабилност в България", се казва в текста.

Преди седмица генералният секретар на алианса Дидрик де Шетцен каза, че приветства налагане на "санитарен кордон" около Пеевски. Още преди месеци АЛДЕ каза, че ДПС може да бъде изключено от Алианса.

Прекратяване на членството на ДПС препоръча и либералният съюз "Обнови Европа".

Пеевски разделя партийните структури, написа във Фейсбук евродепутатът Илхан Кючюк, който е близък до почетния председател. Той напомня, че на тази дата през 1989 г. Доган е освободен от затвора и отива на учредяването на Комитета за национално помирение.

"Днес, 35 години по-късно, на същата дата, властовият паразит Пеевски посяга не само на партията ДПС, но посяга на гражданското общество(...)", пише Кючук.

По-късно от Руен коментира и Джевдет Чакъров. По думите му няма как вече изключени от партията хора да изключват Ахмед Доган. Заличаването на члена от партийния устав, който касае почетния председател, означава и заличаване на непреходните ценности и стратегически цели на ДПС, каза Чакъров.

Също във Фейсбук депутатът от "Продължаваме промяната - Демократична България" Ивайло Мирчев написа, че не съчувства на Ахмед Доган, тъй като той е създал и отгледал Пеевски. По думите на Мирчев паралелно с превземането на ДПС тече и превземане на държавата.

Вижте също "Лесно му се получи". Кога започва превземането на ДПС от Пеевски