Поддръжници на ДПС-Доган се опитаха да нахлуят в резиденцията в столичния квартал „Бояна“, известна като един от „сараите“ на почетния председател на движението Ахмед Доган.
Около 14 часа в петък поддръжниците на Доган влязоха в сблъсъци с полицията около имота, но не успяха да пробият полицейския кордон.
Вече повече от 19 часа представители на ДПС-Доган стоят пред имотите както в „Бояна“, така и в парк „Росенец“ близо до Бургас - другата резиденция, обитавана от Доган.
Дотук се стигна, след като ден по-рано неговият бивш съдружник Данаил Папазов поиска Доган веднага да освободи и двата имота. Това се случва на фона на разрив в ДПС между Доган и съпредседателя на партията Делян Пеевски.
Вижте също "Няма връщане назад". Може ли войната в ДПС да изхвърли партията от избори за пръв път от 1990 г.В петък от ДПС-Доган показаха документ, за който твърдят, че е договор за ползване на резиденцията в „Бояна“, а имотът беше обграден от полицаи.
Няколко часа по-късно напрежението се повиши и поддръжниците влязоха в сблъсъци с полицаите в опит да нахлуят в сградата. Според представители на ДПС-Доган, цитирани от Нова телевизия, това се е случило, след като между тях и полицията е имало договорка да бъдат допуснати до имота, която не е била спазена.
Видео от мястото показва как поддръжниците се опитват да изблъскат полицаите, за да влязат в резиденцията в „Бояна“. Полицаите обаче ги удържат и изграждат кордон.
„Изправени сме пред обстоятелства, които са изцяло от частноправен характер. Полицията и МВР не следва да бъдат страна в този процес“, каза служебният вътрешен министър Атанас Илков по случая.
Той добави, че полицейското присъствие около резиденциите ще продължи през целия ден, а комисия ще прецени дали Доган има нужда да бъде охраняван от Националната служба за охрана (НСО).
По-късно пресцентърът на вътрешното министерство съобщи, че МВР и НСО охраняват Доган от четвъртък - веднага след сигнал от Чакъров, че има заплаха за живота му.
Описаното в сигнала обаче не се потвърждава, тъй като човекът, посочен като автор на заплахата, не е бил в посочения период от време на мястото, където е отправил заплахата, съобщава МВР. Резултатите от проверката са изпратени на компетентната прокуратура, добавя то. От съобщението не става ясно дали Доган още има държавна охрана.
Сблъсъкът между поддръжниците на ДПС-Доган и полицията около резиденцията в „Бояна“, 30 август 2024 г.
Освен във физически, привържениците на Доган влязоха и в словесни пререкания с полицаите. Нарекоха ги „предатели“, „мафия“ и „слуги на Пеевски“, които „слушат заповедите на един полудял човек“.
„Утре ще сме 100 хиляди, какво ще направите“, каза един от участниците в сблъсъка.
„89-та танковете не ни спряха, камо ли вие ще ни спрете“, каза друг. Има предвид репресиите срещу българските турци в края на комунистическия режим, който сменя имената им насилствено и гони стотици хиляди турци от България. В тези репресии държавата употребява и танкове.
ДПС е основано през 1990 г. именно с каузата да възстанови правата на българските турци.
След сблъсъците пред резиденцията пристигна и началникът на Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР) Любомир Николов.
Как започна всичко
Активисти на ДПС-Доган се събраха в „Росенец“ и „Бояна“ още в четвъртък следобед в знак на протест. Те казаха, че неизвестни лица гонят служителите на резиденцията в „Бояна“, и определиха случващото се като „самоуправство“.
Част от хората от ДПС-Доган прекараха цялата нощ пред резиденциите в „Росенец“ и „Бояна“. Поддръжниците настояват институциите да се намесят, да влязат в имотите и да спрат изнасянето на имущество.
Тимур Халилов, Рамадан Аталай, Джейхан Ибрямов и Илхан Кючюк от ДПС-Доган пред резиденцията в „Бояна“, 29 август 2024 г.
Това се случва на фона на разрив в ДПС между Доган и единия съпредседател на партията - Пеевски, санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания. Във вторник от ДПС-Доган обявиха, че тясното ръководство на партията е взело решение да изключи Пеевски и негови приближени от ДПС. Пеевски определи това като „противоуставно“.
Малко преди изключването на Пеевски стана ясно, че Доган по документи е загубил контрола върху резиденциите в „Росенец“ и „Бояна“. Той беше отстранен и от ръководството на ТЕЦ „Варна“, където беше съдружник с Папазов.
В петък сутринта другият съпредседател Джевдет Чакъров се появи през резиденцията в „Бояна“ и показа документ, който представи като договор за наем. По думите му той дава право на Доган да ползва имота в „Бояна“ безсрочно и изгонването му е неправомерно.
Чакъров заедно с Хасан Азис и Тимур Халилов от ДПС-Доган, 30 август 2024 г.
Междувременно стана ясно, че МВР се е отзовало на два сигнала за това, че сигурността на Доган е застрашена. Патрули на вътрешното министерство са проверили и ситуацията в „Росенец“ и „Бояна“.
Проверката е установила, че става въпрос за гражданско-правен спор, към който МВР няма отношение. Полицията ще предаде материалите на прокуратурата, предаде БНР.
Какво се случва в „Бояна“
В петък към активистите, подкрепящи Доган в „Бояна“, се присъединиха Чакъров, евродепутатът Илхан Кючюк, депутатите Рамадан Аталай и Тимур Халилов. Всички те са на страната на Доган в конфликта му с Пеевски.
Съпредседателят на ДПС Джевдет Чакъров и депутатът Рамадан Аталай разговарят с полицията пред резиденцията в „Бояна“, обитавана от Ахмед Доган, 30 август 2024 г.
„Ние не получихме никаква информация какво се случва вътре и все още сме в недоумение кой е вътре, по какви причини, с какво е влязъл, какво прави вътре, дали е изнесъл нещо“, каза Халилов пред БНТ.
„Всички хора, които са събрани в момента, са тук, за да защитят личното имущество на д-р Доган и да възпрепятстваме всякакви опити за посегателство върху неговото имущество“, каза още представителят на ДПС-Доган.
„Боянските сараи“, обитавани от Ахмед Доган, 30 август 2024 г.
На място се появи и Николай Бареков, бивш евродепутат и лидер на „България без цензура“ и бивш изпълнителен директор на вече закритата ТВ7.
Дотук се стигна, след като в четвъртък бившият съдружник на Доган в ТЕЦ „Варна“ - Данаил Папазов, изпрати до медиите прессъобщение, в което казва, че Доган не е собственик на дружествата, които притежават имотите в „Росенец“ и „Бояна“.
„Същият няма общо и с имотите на дружествата, както и няма каквито и да било договорни отношения свързани с ползването на тези имоти“, пише в съобщението.
„Ахмед Доган пребивава без основание в същите и следва веднага да ги напусне“, добавя Папазов, който няколко дни преди това окончателно отстрани Доган от собствеността и ръководството на ТЕЦ „Варна“.
„Боянските сараи“, 30 август 2024 г.
Доган обитава резиденциите в „Росенец“ и „Бояна“ от много години насам и провежда в тях част от партийните си срещи.
Политическата борба между Доган и Пеевски започна в началото на юли и през последните седмици се пренесе на терена на бизнеса. С отнемането на ТЕЦ „Варна“ Пеевски вероятно лишава Доган от активи за десетки милиони, написа „Капитал“.
Борбата ще повлияе и на участието на ДПС в предстоящите на 27 октомври избори за нов парламент. За момента не е ясно как двете фракции ще се явят на вота.
Вижте също Те не разцепват само ДПС. Как войната Пеевски - Доган се пренесе от политиката в бизнеса им