Прокуратурата иска да арестува двама депутати от "Възраждане"

Кадър от протеста от 22 февруари

Софийската градска прокуратура (СГП) поиска да арестува двама депутати от "Възраждане" в четвъртък заради хулигански действия. Тя предложи на главния прокурор да поиска имунитетите им, както и тези на още двама депутати и един кандидат-кмет от същата партия.

По-късно Борислав Сарафов, временно изпълняващ длъжността главен прокурор, съобщи, че е внесъл искане за имунитетите им.

На протеста от 22 февруари, организиран от "Възраждане", се стигна до ексцесии. Протестиращите замеряха сградата на Европейската комисия в София с яйца с червена боя, след което счупиха част от фасадата на сградата и подпалиха входа ѝ. За това беше задържан един депутат от "Възраждане" - Ивайло Чорбов, но впоследствие беше освободен заради имунитета си.

Вижте също "Ще ви подпалим". Как МВР не чу заплахите на Костадинов за акцията на "Възраждане"

Четиримата депутати от "Възраждане" са Никола Димитров, Славчо Крумов, Йордан Тодоров и Ивайло Чорбов, кандидатът за кмет на район "Оборище" е Петър Ананиев.

За двама от депутатите - Ивайло Чорбов и Славчо Крумов СГП предлага "задържане под стража", а за останалите се предвижда мярка за неотклонение "парична гаранция" в размер на 10 000 лева.

Сарафов вече е внесъл искане за сваляне на имунитетите в Народното събрание и в Централната избирателна комисия (ЦИК). По-рано в четвъртък лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов каза, че представителите на партията ще се откажат от имунитетите си доброволно.

Прокуратурата привлича депутатите и кандидат-кмета за обвиняеми за "извършването на непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото". СГП добавя, че хулиганството им се отличава с изключителна дързост, а в случая на Чорбов и с изключителен цинизъм:

  • Никола Димитров е отказал да спазва полицейските разпореждания и е преминал през изградения кордон, след което е бутал и блъскал полицаи.
  • Йордан Тодоров също е преминал през кордона, нападнал е и е обиждал служителите на МВР.
  • Ивайло Чорбов е хвърлял яйца, пълни с червена боя, по полицейските служители и върху сградата. Освен това, той е обвинен за допълнителни престъпления – противозаконно унищожаване на полицейски униформи и палеж на имущество.
  • Славчо Крумов е обвинен за това, че е хвърлял пиротехнически изделия и бутилки със запалителна течност по фасадата на сградата, като това е довело до сериозни повреди и опасност за обществената сигурност.
  • Петър Ананиев е обвинен за това, че е хвърлял предмети по сградата на Европейската комисия, че се е опитал да преодолее полицейския кордон и е нападал полицаи, като допълнително е хвърлял запалени пиротехнически изделия към сградата.

Your browser doesn’t support HTML5

Как продължава протестът на “Възраждане” срещу еврото

След протеста срещу еврозоната от събота 10 полицаи бяха обявени за пострадали, а шестима участници бяха обвинени в хулиганство, съпроводено със съпротива срещу орган на властта.

Сред първоначално арестуваните беше и Ивайло Чорбов, който впоследствие беше освободен заради депутатския си имунитет.

"Възраждане" защити действията на своите симпатизанти и обвини властите в репресии срещу тях.

Протестът на "Възраждане" срещу еврото продължи и в сряда, когато десетки техни симпатизанти протестираха пред сградата на парламента, а депутатите от партията се опитаха да блокират работата на Народното събрание (НС) с процедурни хватки.

"Възраждане" често заема проруски позиции по различни теми. Партията се противопоставя на въвеждането на еврото в България, заради което се опита да организира референдум срещу членството на страната в еврозоната. Конституционният съд отхвърли това като невъзможно.

Your browser doesn’t support HTML5

Как полицията се изненада от предизвестената агресия на „Възраждане“