Насред централноамериканска джунгла жена носи дете на раменете си в опит да прекоси река между Колумбия и Панама. На друга снимка малко дете преминава под бодливата тел.
Всички тези хора са част от увеличаващия се поток от хора, търсещи по-добро бъдеще в САЩ през последните години. Историите им са разказани от фотожурналистите на Асошиейтед прес (АП). С тях те спечелиха награда Пулицър за художествена фотография. Въпреки категорията, в която са избрани, снимките представят действителността на хиляди мигранти.
Вижте също Мохамед Салем, който запечатва с обектива си цивилните жертви в ГазаЧаст от наградения екип са щатните фотографи на АП Грег Бул, Ерик Гей, Фернандо Ляно, Марко Угарте и Едуардо Вердуго, както и дългогодишните фотографи на свободна практика Кристиан Чавес, Феликс Маркес и Иван Валенсия.
През последните пет години на границите на САЩ са пристигнали повече от 10 милиона мигранти. Много от тях идват от страни, в които досега миграцията не е била толкова широко застъпена, като Венецуела и Еквадор, пише АП.
Заради това нарастващата имиграция към САЩ е основна тема за информационната агенция. Вместо да говорят за тях в статистики обаче, журналистите там решават да разкажат историите на хората, които рискуват живота си в опит да го подобрят.
"Миграцията е нещо повече от числа. Тя е свързана с хората, с историите, които стоят зад причините да напуснат страните си", казва Едуардо Кастийо, директор на новините на АП за Латинска Америка и Карибите.
Именно заради това информационната агенция решава да документира бедността, насилието, преследването и природните бедствия, които са причина за рязкото увеличаване на броя на мигрантите.
Със снимките си фотографите заснемат трудностите и силните емоции, които са част от пътуването им, пише АП.
За много от тях то започва от Дариенския проход, който свързва Южна и Централна Америка.
Той може да бъде преминат пеша, но пътят често крие опасности. Той минава през труднопроходима джунгла, а колумбийската страна на прохода се контролира от клана Гълф - паравоенна групировка, която прави преминаването на мигрантите още по-опасно.
„Венецуелци, хаитяни и еквадорци, а също и хора от други региони като Азия и Африка, рискуват живота си в този труден участък, където са изложени на злоупотреби от страна на престъпни групи, включително сексуално насилие, и не получават почти никаква защита или хуманитарна помощ“, се казва в доклад на Human Rights Watch (HRW) за мигрантския маршрут през Дариен.
Според доклада от януари 2022 г. до ноември 2023 г. над 440 хиляди венецуелци преминават от там. Еквадорци и хаитяни също масово пресичат прохода Дариен.
Снимките на журналистите от АП са направени в няколко важни момента. Това включва края на противопандемичните мерки през май 2023 г., които даваха възможност на САЩ бързо да отказва прием на мигранти, както и голямото увеличение на пристигащите на границата през септември същата година, което претовари имиграционните власти.
„Бих искал да благодаря на хората по пътя, на самите мигранти... на хората, които ни позволиха да бъдем с тях в този труден момент от живота им и ни позволиха, повериха ни да разкажем техните истории“, каза един от фотографите, Грег Бул, малко след обявяването на наградата.
В своята цялост снимките показват една от най-големите истории на нашето време, казва Рикардо Мазалан, заместник-директор на фотографския отдел в Латинска Америка.
"Тяхната способност да възприемат емоционално преживяванията на другите и да се свържат с мигрантите им позволи да предадат интимните моменти, които заснеха", казва Мазалан за фотографите, наградени с Пулицър.
Вижте също "През повечето време съм доста кротък". Шон Бийн, който обича да разказва разнообразни истории