"Имаме готовност". България може да се включи в операция срещу атаките в Червено море и Аденския залив

Боец от бунтовниците хути на товарния кораб Galaxy Leader в Червено море, на борда на който има българи

Обсъжда се присъединяването на България към операцията за защита на корабоплаването в Червено море и Аденския залив в Арабско море, съобщи министърът на отбраната Тодор Тагарев пред пред журналисти в Карлово.

Новината идва, след преди няколко дни САЩ обявиха, че започва международна операция заради зачестилите нападения срещу кораби. Министърът на отбраната Лойд Остин посети Бахрейн - малката островна държава в Персийския залив е база на Пети американски флот, който отговаря за Близкия изток.

От нападенията пострадаха и плавателни съдове, свързани с България. На 19 ноември товарният кораб Galaxy Leader („Галакси лийдър“) с българи на борда беше пленен от йеменските бунтовници хути (хуси) в Червено море. На 14 декември плаващият под малтийски флаг кораб, който е българска собственост – „Руен“, пък беше взет на абордаж след инцидент в Арабско море край бреговете на остров Сокотра в Йемен. Предполага се, че атаката е дело на сомалийски пирати.

"България е една от най-пострадалите страни от случващото се в този регион. Въпреки че не сме морска сила, ние имаме пряк интерес и ще търсим начин да допринесем към тази операция", коментира Тагарев, цитиран от БТА.

По думите му това е голям проблем като цяло за корабоплаването, затова много страни са включили в операцията, която е "против тези терористични действия".

"Имаме готовност за участие", добави министърът.

Той отбеляза, че се държи постоянна връзка за състоянието на нашите сънародници на "Галакси лийдър" и "Руен" и то е добро. По-рано един от моряците на "Руен" беше прехвърлен в болница заради влошено състояние. Така на борда останаха 7 българи.

Министерството на външните работи съобщи на 21 декември, че работи съвместно с партньори и държави, които имат техни граждани на борда на двата кораба, за освобождаването на плавателните съдове и екипажите им.

В международната операцията се включиха 10 държави - САЩ, Великобритания, Франция, Канада, Италия, Испания, Нидерландия, Норвегия, Сейшелските острови и Бахрейн. Някои от страните ще патрулират съвместно в южната част на Червено море и Аденския залив, а други ще помагат с разузнавателна информация.

Вижте също От омраза към Израел. Политическите пирати, които нападат кораби в Червено море