Кузмов, Русев, Желязков. Как в София и Варна се отстраняват кметове, когато не ги победиш на избори

Отстраненият от съда кмет на столичния район "Оборище" Георги Кузмов от ПП-ДБ-СС.

Районни кметове в София и Варна от месеци са атакувани със сигнали. Целта е да бъдат отстранени. Общото е, че всички са издигнати от коалицията, която победи ГЕРБ и в двата града. Атаките вече доведоха до частични местни избори във Варна, а сега това предстои и в столицата. Какво се случи?

Повече от година след последните местни избори в София ще има нов частичен вот. Това стана ясно тази седмица, след като Върховният административен съд (ВАС) окончателно отстрани Георги Кузмов като кмет на столичния район "Оборище".

Той не е първият, срещу когото беше задвижена такава процедура. В подобно положение се оказаха и колегите му начело на районите "Илинден" и "Искър" – Емил Бранчевски и Ясен Русев. Общото между всички тях е, че са издигнати за кметове от местната коалиция "Продължаваме промяната Демократична България – Спаси София" (ПП-ДБ-СС).

Вижте също Без конкурс. Как ГЕРБ, БСП и ИТН взеха контрола над повече от 3 млрд. лв.

Районни кметове на националното обединение ПП-ДБ бяха атакувани по сходен начин и във Варна. Там се стигна до частични местни избори още през миналата есен.

На този фон кметът на столицата Васил Терзиев все още очаква окончателното решение на ВАС по делото, по което победата му беше потвърдена на първа инстанция през юли. А колегата му във Варна Благомир Коцев се оказа обект на координирана атака в местния общински съвет, с която бяха орязани правомощията му.

Всичко това се случи, след като именно София и Варна станаха най-големите градове, в които беше прекъсната дългогодишната доминация на ГЕРБ.

Как районни кметове на ПП-ДБ и "Спаси София" се оказаха обект на сходни атаки, откъде дойдоха те и кое е съмнителното в тези случаи? Хронологията е в следващите редове.

Да регистрираш фирма на името на кмета

Първият районен кмет "под прицел" в София се оказа Емил Бранчевски. Процедурата по отстраняването му беше задвижена през юни. Тогава Общинската избирателна комисия (ОИК) гласува за махането му от поста по сигнали на хора, които през годините са били свързани с ГЕРБ, ВМРО и "Атака", писа "Капитал".

Формалното основание за отстраняването му беше регистрирана през февруари фирма на негово име във Великобритания. Сигналите в ОИК бяха координирани с публикации по темата в няколко сайта.

Емил Бранчевски

Самият Бранчевски отрече да е регистрирал фирма във Великобритания и твърдеше, че някой друг го е направил от негово име, което в възможно на Острова. Изборната комисия обаче отказа да уважи аргументите му и го отстрани от длъжност.

Последва дело, което завърши с решение на ВАС на 17 декември в полза на Бранчевски. В него се казва, че ОИК не се е позовала на конкретни фактически обстоятелства, за да го отстрани. За регистрацията на дружеството във Великобритания съдът прие, че не е установено участието на кмета като собственик или управител.

Ден след съдебната победа, Бранчевски направи изненадващо изявление. Вместо да осъди атаката срещу себе си, довела до незаконното му отстраняване, той обяви, че става независим районен кмет и вече не е представител на "Спаси София". Тази партия го издигна в обща листа с ПП-ДБ миналата година.

Бранчевски обвини доскорошните си съпартийци в некадърност, като добави, че докато е бил отстранен, в общината не е било свършено нищо, но без да посочи конкретни факти.

От "Спаси София" пък отговориха, че този "внезапен завой" съвпада с интересите на техните политически опоненти. И попитаха дали изявлението на Бранчовски не е "знак за споразумение, в което съдебната подкрепа е "платена" с политическо предателство".

Участие в търговска дейност, без да има търговска дейност

Казусите на кметовете на "Оборище" и "Искър" си приличат. През лятото Георги Кузмов и Ясен Русев бяха отстранени от ОИК заради участието им като съдружници в търговски дружества. Това се случи след сигнали, подадени от ГЕРБ.

Процесът по отстраняването на Кузмов започна в началото на юли. Тогава ОИК го махна от поста заради участието му като съдружник в две рекламни агенции.

Според Закона за местното самоуправление и местната администрация кметовете "не могат да извършват търговска дейност по смисъла на Търговския закон" и да бъдат управители, да участват в надзорни, управителни и контролни органи на търговски дружества и т.н. по време на мандата им.

Вижте също Как съдбата на Войнишкия паметник в София се превърна в политически въпрос

Кузмов обжалва решението с аргумента, че участието му в две дружества, не противоречи на закона, защото те не са извършвали търговска дейност. Административният съд – София-град (АССГ) уважи жалбата му и отмени решението на ОИК като незаконосъобразно.

Във вторник обаче ВАС окончателно отхвърли жалбата на Кузмов. Върховните съдии приеха, че макар фирмите да не са развивали търговска дейност, той трябва да бъде отстранен, защото е участвал в техни общи събрания.

"Заради тъпите политически игри и овладените избирателна комисия и ВАС, държавата и "Оборище" ще изгубят безсмислено още близо половин милион лева за избори, които можеше да инвестираме в района", написа във Фейсбук Кузмов след съдебното решение.

Отстраняване на кмета от втория опит

Сигналът срещу Ясен Русев беше заради участието му в дружество, дялове от което той е прехвърлил два месеца след встъпването му в длъжност като кмет на "Искър".

При последвалото гласуване в столичната ОИК в края на юни обаче не достигна един глас той да бъде отстранен. Накрая съдът постанови, че членовете на избирателната комисия трябва отново да разгледат случая.

Ясен Русев

Това се случи в сряда вечерта, когато ОИК повторно гласува Русев да бъде остранен и този път имаше достатъчно гласове.

По този повод пред Столичната община граждани на "Искър" организираха протест в защита на кмета, в който се включиха политици от ПП-ДБ и "Спаси София".

"Показваме, че тази мръсна машина, която работи на всички нива, включително и ВАС, имаха всякакви възможности да разгледат този казус по различен начин, но решиха да изпълнят една обща поръчка на нашия общ враг, който е Делян Пеевски", каза съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков.

Срещу решенията на ВАС по тези казуси се обяви и столичният кмет Васил Терзиев, намеквайки, че магистратите се заиграват политически. Окончателният акт на ВАС за законността на неговия избор се очакваше още през октомври, но все още не е известно да е бил постановен.

"Никакви хватки няма да ни откажат. Ще ходим на избори и ще ги печелим. С идеи и с работа, не с бухалки и тормоз", написа Терзиев във Фейсбук.

Тези събития се развиха на фона на обвинения от ПП-ДБ и други партии срещу съда и неговия председател Георги Чолаков в зависимост от лидера на ДПС - Ново начало Делян Пеевски.

Последният повод за тези обвинения беше решението на ВАС в полза на Пеевски в конфликта му срещу Ахмед Доган за регистрацията на ДПС за парламентарните избори.

Наскоро Чолаков беше назначен за изпълняващ функциите на председател на съда след изтичането на седемгодишния му мандат. Според президента, политически партии и редица юристи това се случва в нарушение на Конституцията.

Сигнали с неясни податели във Варна

Отстранени кметове на ПП-ДБ имаше и във Варна. Там след решения на местната ОИК от постовете им бяха махнати кметовете на районите "Одесос" и "Приморски"Цветан Цветков и Николай Желязков.

За разлика от София сигналите за несъвместимост срещу районните кметове във Варна се оказаха анонимни. Според "Дневник" на адреса, посочен в тях, съдът не е открил лице с имена, съвпадащи с тези на подателя им.

В крайна сметка Желязков повторно се яви и беше избран за кмет на район "Приморски", а в "Одесос" беше избрана Янислава Шопова, която също е от ПП-ДБ.

Вижте също 30 милиона в чувал. Как съветниците във Варна вързаха ръцете на кмета Коцев